Wyłączenie spod zakazu kat. C i C+E, gdy sprawca jechał samochodem osobowym w stanie po użyciu alkoholu

Rate this post

Niniejszy artykuł poświęcony został problematyce związanej z zakresem zakazu prowadzenia pojazdów orzekanego w stosunku do sprawcy wykroczenia z art. 87 § 1 k.w. 

Pragnę zauważyć, że do omówienia przedmiotowej kwestii zachęciło mnie następujące pytanie czytelnika:

Witam. Jestem zawodowym kierowcą, posiadam kat. A, B, C oraz C+E prawa jazdy. W czerwcu b.r. Policjanci zatrzymali mi dokument w związku z tym, że prowadziłem samochód osobowy będąc nietrzeźwym. Badanie alkomatem wykazało 0,15 mg/l, kolejne wyniki były niższe. Sprawa nie trafiła jeszcze do Sądu, ale już teraz bardzo się tym martwię. Na co dzień pracuję jako kierowca tira więc bez prawa jazdy kat. C i C+E z pewnością stracę pracę. Zastanawiam sie, czy istnieje w ogóle taka możliwość, żeby Sąd pozostawił mi kat. C i C+E a zabrał wszystkie pozostałe? Bardzo proszę o pomoc„.

Na wstępie zauważyć należy, iż z uwagi na stopień stężenia alkoholu w organizmie badanego, w opisanej przez czytelnika sytuacji zastosowanie znajdzie art. 87 § 1 k.w. dotyczący wykroczenia prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu.

Wskazać bowiem warto, iż w zakresie kwalifikacji prawnej, a dokładniej rzecz ujmując w zakresie rozróżnienia zachowania sprawcy między wykroczeniem z art. 87 § 1 k.w. przestępstwem z art. 178 a § 1 k.k. decydujące znaczenie ma poziom stężenia alkoholu w organizmie badanego – wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 k.w. rozpoczyna się od stężenia 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, czyli 0,20 promila alkoholu we krwi, zaś górna granica wynosi 0,25 mg/l (0,50 promila alkoholu we krwi).

Zgodnie z art. 87 § 3 k.w. w razie popełnienia wykroczenia prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu orzeka się (obligatoryjnie) środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Orzekając zakaz prowadzenia pojazdów w stosunku do sprawcy wykroczenia Sąd stosuje przepis art. 29 k.w. Na uwagę zasługuje w tym miejscu okoliczność, iż zaostrzenie na mocy nowelizacji z dnia 18 maja 2015r. przepisów dotyczących m.in. długości trwania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych dotyczy przestępstwa prowadzenia pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k., nie zaś wykroczenia prowadzenia pojazdów mechanicznych w stanie po użyciu alkoholu. Okres na jaki orzeka sie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w przypadku wykroczenia wynosi więc w dalszym ciągu od 6 miesięcy do 3 lat.

Zgodnie z art. 29 § 2 k.w.: „Orzekając zakaz prowadzenia pojazdów określa się rodzaj pojazdu, którego zakaz dotyczy„.

Treść powołanego przepisu ma duże znaczenie praktyczne. W jego świetle zasadnym jest bowiem twierdzenie, że Sąd nie może orzec w wyroku zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów. Może natomiast – kierując się podziałem na pojazdy mechaniczne i pojazdy inne niż mechaniczne np. rower- orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Zróżnicowanie rodzaju pojazdów może iść dalej, można np. orzec zakaz prowadzenia pojazdów silnikowych albo samych pojazdów samochodowych czy też np. ciągników rolniczych. Można różnicować zakazy w odniesieniu do stref ruchu, można posługiwać się klauzulami negatywnymi, np. zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych z wyjątkiem ciągników rolniczych.

Powyższe oznacza, że stosując środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów w stosunku do sprawcy wykroczenia, Sąd może ograniczyć zakaz prowadzenia pojazdów np. wyłącznie do samochodów osobowych kat. B prawa jazdy.

Stwierdzić zatem należy, że w opisanej przez czytelnika sytuacji – zwłaszcza wobec faktu, iż w chwili zdarzenia prowadził on samochód osobowy i dysponuje innymi kategoriami prawa jazdy- istnieje wobec tego możliwość wyłączenia spod zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, pojazdów do prowadzenia których uprawniania kat. C i C+E prawa jazdy.

Na uwagę w tym miejscu zasługuje fakt, iż w praktyce o zasadności wyłączenia spod zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych określonej kategorii pojazdów decydować będzie szereg okoliczności.

Przede wszystkim w tym zakresie Sąd bierze pod uwagę stopień społecznej szkodliwości popełnionego wykroczenia. Na ocenę stopnia społecznej szkodliwości wpływ mają m.in.:

 • stopień stężenia alkoholu w organizmie (im stopień stężenia alkoholu w organizmie badanego bliższy będzie dolnej granicy stanu po użyciu alkoholu tj. 0,10 mg/l tym mniejszy stopień społecznej szkodliwości);

 • miejsce popełnienia wykroczenia – tj. czy była to autostrada, droga ekspresowa o dużym natężeniu ruchu, czy podrzędna droga lokalna o niewielkim natężeniu ruchu pojazdów i pieszych;

 • pora popełnienia wykroczenia– czy sprawca kierował samochodem w tzw. „godzinach szczytu” czy np. nad ranem np. o godz. 04.00 gdy natężenie ruchu pojazdów i pieszych jest znikome;

 • okoliczności zatrzymania sprawcy do kontroli drogowej – czy powodem zatrzymania kierowcy było naruszenie przepisów ruchu drogowego, np. niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej, czy była to wyłącznie rutynowa kontrola kierowców;

 • uprzednia niekaralność;

 • właściwości i warunki osobiste sprawcy wykroczenia – w tym także wpływ orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów określonej kategorii na sytuację osobistą sprawcy, np. ryzyko utraty zatrudnienia.

Warto w tym miejscu wskazać, iż chcąc ubiegać się o zachowanie uprawień do kierowania określonego rodzaju pojazdów, sprawca wykroczenia powinien złożyć do Sądu rozpatrującego sprawę wniosek o dobrowolne poddanie się karze i opisując szczegółowo powołane powyżej okoliczności, wnieść o wyłączenie spod zakazu określonej kategorii pojazdów.

Wniosek najlepiej jest złożyć do Sądu jeszcze przed wydaniem wyroku nakazowego (tzn. wyroku wydawanego przez sąd bez rozprawy i doręczanego obwinionemu), ale nic nie stoi na przeszkodzie aby taki wniosek złożyć wraz ze sprzeciwem od wyroku nakazowego lub nawet później (byleby zrobić to przed rozprawą). Ostateczny termin na złożenie wniosku o dobrowolne poddanie się karze, to zakończenie przesłuchania obwinionego na rozprawie głównej.

Niezależnie od powyższego, warto zauważyć, iż w sprawach o wykroczenie prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu, istnieje możliwość całkowitego odstąpienia przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów (a nie tylko określonych kategorii) na podstawie art. 39 § 1 k.w. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Odstąpienie na podstawie art. 39 § 1 k.w. od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych za wykroczenie z art. 87 § 1 k.w.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do Wyłączenie spod zakazu kat. C i C+E, gdy sprawca jechał samochodem osobowym w stanie po użyciu alkoholu

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *