Warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. po zaostrzeniu przepisów Kodeksu karnego z 18 maja 2015r.

Rate this post

Pomimo nowelizacji Kodeksu karnego, która weszła w życie z dniem 18 maja 2016 r. nadal możliwe jest ubieganie się o warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie o przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k.

Istota warunkowego umorzenia postępowania karnego polega na tym, że Sąd w wyroku warunkowo umarzającym postępowanie karne stwierdza fakt popełnienia przez sprawcę przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k., jednakże odstępuje od wydania wyroku skazującego z uwagi na szczególne łagodzące okoliczności dotyczące sprawcy przestępstwa oraz okoliczności dotyczące popełnionego czynu.

Sąd w wyroku warunkowo umarzającym postępowanie karne:

 • wyznacza okres próby, który wynosi 1 rok, 2 lub 3 lata,

 • nakłada dla oskarżonego obowiązek zapłaty świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej,

 • może odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, lub jeżeli uzna, że w sprawie nie zachodzą przesłanki do odstąpienia od zakazu może orzec zakaz na okres 1 roku lub 2 lat.

Należy wskazać, iż tylko w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego sprawca przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości zachowuje status osoby niekaranej za przestępstwo popełnione umyślnie, tj. zachowuje czystą kartę karną.

Wpis o warunkowym umorzeniu postępowaniu ulega wykreśleniu z Krajowego Rejestru Karnego po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Warunkowe umorzenie umorzenie postępowania następuje na okres próby 1 roku bądź 2 lat, który biegnie od uprawomocnienia się wyroku.

Zgodnie z art. 66 k.k. sprawca przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości może złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania gdy:

 1. wina i społeczna szkodliwość popełnionego przestępstwa nie są znaczne;

 2. okoliczności popełnionego przestępstwa nie budzą wątpliwości;

 3. sprawca przestępstwa jest niekarny za przestępstwo popełnione umyślnie;

 4. postawa sprawcy przestępstwa, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia;

uzasadniają przekonanie, że pomimo warunkowego umorzenia postępowania karnego sprawca przestępstwa będzie przestrzegał porządku karnego, a w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa. 

Spełnienie w/w przesłanek łącznie daje Sądowi podstawę do ewentualnego orzeczenia warunkowego umorzenia postępowania wobec sprawcy przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k.

Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k., który może Cię zainteresować znajduje się pod następującymi linkami:

Wniosek do Prokuratury o skierowanie do Sądu wniosku o warunkowe umorzenie postępowanie karnego w sprawie o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia samochodów

Wniosek do Prokuratury o skierowanie do Sądu wniosku o warunkowe umorzenie postępowanie karnego w sprawie o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z orzeczeniem przez Sąd zakazu prowadzenia samochodów na okres 1 roku

Wniosek do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia samochodów

Wniosek do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z orzeczeniem przez Sąd zakazu prowadzenia samochodów na okres 1 roku

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na Warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. po zaostrzeniu przepisów Kodeksu karnego z 18 maja 2015r.

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. marcin pisze:

  Witam ,wczoraj miałem 1 rozprawę za jazdę nietrzeźwy 0.84 0.90 autem. Z mojej strony było 4 świadków gdyż bronie się że nie jechałem droga publiczna tylko Polna dojazdowa do pola i wjechalem nią do sąsiadki na podwórko by zostawić tam auto , lecz na rozprawę nie stawili się swiadkowie policjanci czy to normalne że się niestawiaja ? Zatrzymanie było 26kwietnia a następna rozprawe mam 18 października ,jak długo może to się ciągnąć? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć dlaczego na pierwszą rozprawę nie stawili się funkcjonariusze policji, którzy zatrzymali Pana w związku z jazdą po alkoholu. Być może mieli jakieś czynności służbowe, które uniemożliwiły im stawiennictwo na rozprawie, może zawiadomienie o terminie do nich nie doszło lub dla przykładu mieli urlop. Jednakże niezależnie od tych okoliczności jeżeli na kolejnym terminie funkcjonariusze się nie stawią, wówczas może Pan wnosić aby Sąd rozpoznający Pana sprawę nałożył na nich karę porządkową (kara grzywny) za nieusprawiedliwione niestawiennictwo. Jest szansa jak policjant zobaczy, iż taka kara została na niego nałożona, wówczas stawi się na najbliższy termin wyznaczony przez Sąd.

 3. marcin pisze:

  Witam ,jeszcze jedno pytanie,czy ci policjanci mają lub mogą mieć wgląd do zeznań składanych przez moich świadków w sądzie? Boję się że specjalnie nie przybyli na rozprawę by później wiedzieć co i jak na następnej.dziękuje pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *