Okres zatrzymania prawa jazdy za wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 k.w. w świetle nowelizacji wchodzącej w życie z dniem 18 maja 2015r.

Rate this post

Na wstępie należy podkreślić, iż najnowsza nowelizacja Kodeksu karnego zaostrzyła obowiązujące przepisy dotyczące minimalnego trwania okresu trwania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych mi.in w stosunku do sprawców przestępstwa z art. 178a § 1 k.k., gdzie minimalny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w przypadku wydania przez Sąd wyroku skazującego wynosi 3 lata. Dotyczy to osób, które popełnią przestępstwo po wejściu w życie nowelizacji tj. z dniem 18 maja 2015r. 

Natomiast najnowsza nowelizacja wchodząca w życie z dniem 18 maja 2015r. nie zmienia przepisów dotyczących wykroczenia prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 kw.

Należy podkreślić, iż sprawca popełnia wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu gdy stężenie alkoholu w jego organizmie wynosi od 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu do 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Z uwagi na brak nowelizacji przepisów dotyczących wykroczenia z art. 87 § 1 k.w. obowiązują nadal dotychczasowe przepisy.

Zatem Sąd ma możliwość zastosowania wobec sprawcy wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu art. 39 § 1 k.w., a więc w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie odstąpić od orzeczenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Sąd przy podjęciu decyzji czy w danej sprawie zachodzą przesłanki do odstąpienia od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych bierze pod uwagę w szczególności:

 1. charakter i okoliczności czynu m.in. stopień społecznej szkodliwości popełnionego wykroczenia tj. jakie panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem zatrzymania przez Policję była rutynowa kontrola trzeźwości, czy przed zatrzymaniem sprawca popełnił inne wykroczenie, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych.
 2. właściwości i warunki osobiste sprawcy wykroczenia mi.in. jakie konsekwencje spowoduje dla sprawcy wykroczenia orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, czy sprawca wykroczenia jest jedynym żywicielem rodziny.

Jeżeli jednak Sąd uzna, że w sprawie nie zachodzą szczególne okoliczności i nie zastosuje wobec sprawcy wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu art. 39 § 1 k.w., to wówczas zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych jaki może orzec Sąd zgodnie z Kodeksem wykroczeń wynosi od 6 miesięcy do 3 lat.

Wniosek o dobrowolne poddanie się karze za wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 k.w., który może Cię zainteresować znajduje się pod następującymi linkami:

Wniosek o  dobrowolne poddanie się karze za wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 k.w. z orzeczeniem 6 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych

Wniosek o  dobrowolne poddanie się karze za wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 k.w. z odstąpieniem przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

19 odpowiedzi na Okres zatrzymania prawa jazdy za wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 k.w. w świetle nowelizacji wchodzącej w życie z dniem 18 maja 2015r.

 1. Tomasz pisze:

  Witam

  Mam pytanie czy w mojej sprawie można jeszcze coś zrobić, czy pozostaje czekać na rozprawę i orzeczenie Sądu.
  Krótki opis przebiegu zdarzeń.
  16 kwietnia – jadąc do pracy zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli trzeźwości (godz. 6:00). Pierwszy pomiar 0,11 mg/l w wydychanym powietrzu, drugi (po 15 min) 0,08 mg/l i trzeci (po jeszcze ok 2 min) 0,08 mg/l. Zatrzymano mi prawo jazdy i poinformowano, że zostanę wezwany na komisariat.
  Kilka dni później na komisariacie zaproponowano mi (jako wyrok nakazowy) 500 zł i 6 miesięcy pozbawienia uprawnień. Odmówiłem przyjęcia prosząc o skierowanie wniosku o ukaranie w trybie zwyczajnym. W zeznaniach przyznałem się do spożywania dzień wcześnie alkoholu (4 piwa), ale również, że rano czułem się dobrze, sprawdzałem testerem (który nie wykazał alkoholu) byłem nieświadomy obecności alkoholu w organizmie. Wczesna pora, niskie natężenie ruchu, a także krótki odcinek do przejechania (ok. 7 km) świadczą o nikłym zagrożeniu które powodowała moja jazda. Dodatkowo wyraziłem skruchę oraz potrzebę posiadania prawa jazdy ze względu na konieczność wożenia dziecka (wtedy 5 miesięcznego) na rehabilitacje.
  30 kwietnia – Otrzymałem postanowienie z sądu, że nie uwzględnia wniosku KPP i postanawia mi prawo jazdy zwrócić – w tej przesyłce je otrzymałem z powrotem. W postanowieniu napisano, że w niczym nie przesądza ono o wynikach dalszego postępowania.
  11 czerwca – Wydano wyrok nakazowy (wysłano z sądu 23.06, doręczono mi 30.06) 300 zł, 6 miesięcy zakazu prowadzenia (zaliczając okres od zatrzymania do zwrotu – ok 26 dni)
  6 lipca – złożyłem sprzeciw do wyroku nakazowego oraz wniosek o wydanie wyroku skazującego w trybie art. 73 par 1 kpw i zaproponowałem na podst. art 39 par 1 kw odstąpienie od orzeczenia zakazu, wymierzenie kary grzywny 500 zł oraz zarządzenie pokrycia wydatków postępowania
  2 września – wysłano wezwanie do stawiennictwa w charakterze obwinionego na rozprawie głównej, która odbędzie się 21 października.

  I tu ponawiam pytanie: Czy powinienem czekać na rozprawę czy składać jeszcze jakieś wnioski czy też owe wnioski przedstawić na rozprawie?

  Wiele z przebiegu sprawy zaciągnąłem z tego forum, jest bardzo pomocne. Liczę jednak na opinię dotyczącą mojego przypadku
  Pozdrawiam

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   niezależnie od okoliczności, musi Pan wiedzieć, iż każdy alkomat stosowany przez Policję obarczony jest błędem pomiarowym. Według biegłych z zakresu budowy maszyn, urządzeń w tym analizatorów alkoholu alkomaty stosowane w warunkach terenowych obarczone są błędem pomiarowym na poziome 0,03 mg/l. Oznacza to, że w Pana przypadku przy wyniku 0,11 mg/l mógł mieć Pan nawet 0,14 mg/l lub 0,08 mg/l. Żadnymi dowodami osobowymi lub np z dokumentów Sąd nie jest w stanie określić rzeczywistego stężenia alkoholu. W związku z tym powinien Pan wnosić o biegłego z zakresu budowy maszyn w tym analizatorów alkoholu w celu zbadania rzeczywistego błędu pomiarowego alkoholu.

   • Tomasz pisze:

    Witam ponownie.
    Jestem po rozprawie, niestety sąd nie przychylił się do moich wniosków. Po opinii biegłego i moich wyjaśnieniach zostałem uznany za winnego.
    Wyrok: 6 miesięcy pozbawienia prawa jazdy (zaliczono na poczet kary wcześniejsze zatrzymanie dokumentu – 26 dni)
    300 zł grzywny, 150 zł kosztów sądowych plus rachunek od biegłego (jeszcze nie wiem ile)
    Chyba nie ma sensu dalej walczyć – zwracam się więc z pytaniem:
    Po jakim czasie od uprawomocnienia się wyroku jestem zobowiązany oddać prawo jazdy do wydziału komunikacji? Czy dostanę jakie potwierdzenie z datą oraz informację kiedy mogę odebrać dokument z powrotem?
    Czy powinienem zgłosić się jeszcze do sądu o wydanie wyroku na piśmie czy zostanie mi dostarczony pocztą? – nie znam nawet numeru konta do wpłaty grzywny.
    Chcę złożyć również wniosek o rozłożenie opłat na raty – jakie są wymagane terminy i czy sam proponuję wysokość i termin spłaty rat?

    Z góry dziękuję za pomoc w rozwianiu wątpliwości

    • Marcin pisze:

     Nic nie zrobisz, a prawko musisz oddać. Teraz Starosta cofnie Ci uprawnienia i skieruje na badani do WOMP i na psycho testy. Koszt badań 400zł + zdjecia + nowe prawko. W WOMP beda Cie badać czy czasem za duzo nie pijesz (enzymy z watroby + obecnosc narkotykow w moczu) oraz cukier, okulista itp. Bez tych badań nie oddadza Ci prawka wiec radze sie do tych badan przygotowac. Ja mam badania 09.11.2015 i od trzech tygodni pelna abstynencja oraz leki na watrobe. Za jazde podczas zakazu grozi do 3 lat paki, a po zakazie do 2 lat paki. Ja dostałem 2 miesiace ograniczenia wolnosci. Jedno piwo, a tyle problemu jak bym byl kryminalista

 2. Cachero pisze:

  Witam,

  Co mi grozi w przypadku ponownego WYKROCZENIA ? Załóżmy, że miałem orzeczony zakaz za wykroczenie jazdy w stanie w po użyciu alkoholu, po którym odebrałem prawo jazdy i co w przypadku jeśli ponownie zostanę załapany na WYKROCZENIU jazdy w stanie po użyciu alko? Czy jestem ponownie sądzony na „normalnych” zasadach? Czy już jakieś inne kary dla recydywisty?

 3. szwagier pisze:

  Witam, w czasie akcji „TRZEŹWY PORANEK” w wydychanym powietrzu miałem przy pierwszym pomiarze 0,25 mg/l a w drugim 0,24mg/l zostało mi zabrane prawo jazdy. Przyznałem się, że dzień wcześniej wypiłem 4 piwa. Na komendzie złożyłem zeznania i powołałem się na art. 39 § 1 k.w. Należę do OSP , jestem honorowym dawcą krwi i z moją dziewczyną spodziewamy się dziecka na dodatek mam kredyt mieszkaniowy i jako jedyny pracuję. Czy jest możliwość, że sąd odstąpi od zabrania mi prawa jazdy ( jest ono mi potrzebne na dojazdy do pracy). Jeśli nie to jak wygląda proceura odebrania takiego prawa jazdy? Czy muszę robić jakieś później dodatkowe badania?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   oczywiście zawsze jest szansa na to, że Sąd zgodzi się z Pana prośbą i odstąpi od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Niemniej jednak każda sprawa jest indywidualna. Powinien Pan podnosić przed Sądem, że prawo jazdy jest niezbędne Panu do codziennego życia. Najlepiej jak każdą okoliczność podnoszona przez Pana będzie miała poparcie w dokumentach jak np. kopia umowy kredytowej. Natomiast jeżeli się nie uda i Sąd nie odstąpi od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, wówczas po zakończonym okresie zakazu prowadzenia pojazdów będzie Pan musiał przejść badania psychotechniczne i lekarskie oraz kurs w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Natomiast jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów będzie powyżej 1 roku, wówczas jeszcze trzeba będzie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy.

 4. Iwona a pisze:

  Proszę o pomoc. Sytuacja wygląda w ten sposób ze mój znajomy jechał po spożyciu alkoholu i wydmuchał 0,11 a po jakimś czasie 0,09. To było wcześnie rano więc ruch nie był duży jednak w terenie zabudowanym na szczęście bez ruchu pieszych. Jest jedynym żywicielem rodziny i prawo jazdy jest mu niezbędne aby dojeżdżać do pracy gdyż nie ma innego połączenia żadnym środkiem komunikacji miejskiej. Problem polega na tym iż jest to 3 raz gdy zostało mu zatrzymane prawo jazdy. Czy jest jakaś szansa by nie stracił prawka? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Witam, w opisanej przez Panią sytuacji oceniam, że jedyną szansą na uchronienie znajomego od zakazu prowadzenia pojazdów to wyrok uniewinniający. Pani znajomy ma na to realna szansę, zważywszy na to, że najwyższy wynik badania jego trzeźwości to 0,11 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art.87 par. 1 k.w. zaczyna się od 0,10 mg/l) zaś rzeczywisty błąd pomiaru analizatora wydechu w warunkach terenowych wynosi do 0,03 mg/l. W sprawie Pani znajomego celowe jest zatem złożenie wniosku o dopuszczenie przez Sąd dowodu z opinii biegłego z zakresu maszyn i urządzeń na okoliczność ustalenia rzeczywistego błędu pomiaru urządzenia, którym Pani znajomy był badany. Informacja, która wskazałem, o sięgający nawet 0,03 mg/l błędzie pomiaru analizatora wydechu jest oparta właśnie na sprawach, które prowadziłem, a dokładnie na opiniach biegłych, które zostały w nich wydane. Rzecz jasna sprawa nie jest tak łatwa, jakby się mogło wydawać. Jakość biegłych opiniujących w sprawach karnych jest różna. Są wsród nich i tacy, którzy o analizatorach wydechu, błędach pomiaru wiele nie wiedzą. Stąd we wniosku dowodowym o opinie biegłego celowe jest opisanie na czym ten błąd polega.

 5. Iwona a pisze:

  Czyli jest to jedyny sposób uchronienia się od kary? W jaki sposób może on ten wniosek napisać? Jeżeli była by możliwość bardzo proszę o pomoc gdzie można znaleść wzór takiego wniosku. A jaka jest szansa ze jego prośba zostanie pozytywnego rozpatrzona?

 6. Tomasz pisze:

  Czy mogą Państwo podpowiedzieć mi jak wygląda procedura zwrotu prawa jazdy po zatrzymaniu na okres krótszy niż rok?
  Próbowałem odebrać prawo jazdy wkrótce po rozprawie i po tym jak upłynął termin zakazu. Zakaz na 7 miesięcy, a rozprawa odbyła się 2 dni przez upłynięciem owych siedmiu miesięcy. Miesiąc po rozprawie nadal nie otrzymałem żadnego wyroku, a jedynie nakaz zapłaty grzywny. Ot polskie państwo teoretyczne. W urzędzie powiedziano mi, że muszą czekać na informację z sądu, a do tego i tak skierują mnie na jakieś badania. Nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji chciałbym więc zapytać czy jest podstawa prawna do wysyłania na badania gdy prawo jazdy zostało zatrzymane na okres krótszy niż rok.

 7. Jarosław pisze:

  Witam,
  zatrzymano mnie do kontroli policja i przy pierwszym badaniu alkomatem „pałką”zaświecił się na czerwono i pomarańczowo,przy drugiej próbie alkomat zaświecił się na zielono,wtedy jeden z policjantów powiedział,że mogę jechać dalej,natomiast jego kolega dla pewności przeprowadził badanie alkomatem w radiowozie z atestem i tutaj pierwszy pomiar wykazał-0,11 .Na drugi pomiar kazali mi czekać 15 min. i przy tym miałem-0,08,natomiast przy trzecim alkomat wykazał-0,05-czyli tendencja spadkowa.Ale policjanci stwierdzili,ze liczy się pomiar drugim alkomatem przy pierwszej próbie i orzekli,że dokonałem wykroczenia i zabierają mnie na pomiar na głównym alkomacie,który znajdował się na posterunku i tam pierwszy wynik to-0,00.Po tym wszystkim,pozwolili mi jechać dalej bez zatrzymania prawa jazdy.Nie mniej jednak,mam stawić się na przesłuchanie przez policjanta,który ma orzec moja winę .Mój problem polega na tym,że nie wiem jaką karę może mi wymierzyć policjant oraz na co mogę się zgadzać czy nie,zaznaczam,że nie mogę stracić prawa jazdy,gdyż jestem kierowcą i z tego tytułu utrzymuję rodzinę.I jeżeli policjant oprócz kary pieniężnej chciałby zatrzymać prawa jazdy a ja bym na to się nie godził,czy korzystne będzie dla mnie kierowanie sprawy do sądu?

  • Witam, na przesłuchaniu na Policji zostanie Panu przedstawiony zarzut prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 par 1 k.w. Jeżeli będzie Pan chciał się dobrowolnie poddać karze, wówczas policjant przedstawi Panu swoją propozycję kary. W przypadku wykroczenia z art. 87 par 1 k.w. maksymalna kara grzywny wynosi 5 tys zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat. Istnieje również możliwość odstąpienia od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. Jeżeli będzie Pan uważał, że kara zaproponowana przez policjanta jest zbyt surowa, wówczas nie musi się Pan na nią godzić.
   W takim przypadku ma Pan dwie możliwości:
   – złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w.
   lub
   – złożyć do Sądu wniosek o umorzenie postępowania, powołując się na niepewność pomiaru alkomatu, która wg biegłych z zakresu mechaniki i budowy maszyn wynosi nawet 0,03 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Jednakże złożenie takiego wniosku do Sądu zapewne spowoduje, iż Sąd będzie chciał przeprowadzić postępowanie dowodowe, co spowoduje, iż w sprawie może być kilka terminów rozpraw inaczej niż w przypadku dobrowolnego poddania karze, gdzie sprawa może skończyć się na pierwszym terminie.

   • Jarosław pisze:

    Dziękuję za odpowiedź .Jaką mam szanse w sądzie jak złożę ten wniosek na podstawie art. 39 par 1 k.w.,

    • Ciężko jest ocenić Pana szansę na odstąpienie przez Sąd od orzeczenia zakazu, gdyż każda sprawa jest indywidualnie rozpoznawania przez Sąd. Duże znaczenie ma wynik pomiaru alkomatu, który u Pana tylko nieznacznie przekroczył dopuszczalną normę. Okolicznością na korzyść jest również tendencja spadkowa, co potwierdza, że alkohol znajdował się już w fazie eliminacji. We wniosku powinien Pan opisać Pana właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia oraz do jakich celów wykorzystuje Pan samochód i jakie konsekwencje dla Pana spowoduje rzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

 8. Córka pisze:

  Witam, mój ojciec w czerwcu został zatrzymany na Romecie( chybo jest to motor o małej pojemności)przez policję na drodze dojazdowej do pól i lasów. Policja kazała mu się cofnąć na drogę asfaltową i dokonała badania trzeźwości. Wykazało 0,11 a po 5 min 0,07. Wszystko zostało przekazane do sądu. Sąd orzekł, karę 600 zł oraz odebranie prawa jazdy kat.A na 6 mc. Jest jeden problem ponieważ moja mama choruje i ojciec często jeździ z nią do szpitala i do lekarzy. A udając się do starostwa w celu odddania prawa jazdy kat A okazało się że urzędnicy muszą zabrać całe prawo jazdy na okres 6 mc. ? Co teraz ojciec przecież może prowadzić samochód? Czy istnieje jakaś możliwość obejścia tego? Np co grozi za nie przekazanie prawa jazdy w depozyt? Co jeśli zgłosi zgubienie prawa jazdy i wyrobi nowe, zrzekając się kat. a – istnieje wogóle taka możliwość??

 9. Radek pisze:

  Witam zostalem zatrzymany przez policie mialem wydachanym powietrzu 0.016 po drugim razie spadlo do 0.12 policja zabrala mi prawo jazdy dostalem z sadu ze prawo jazdy zostalo zatrzymane minely 2 miesiace nic sie nie dzieje co mam robic wielkie dzieki pozdrawiam

  • Dzień dobry, powinien Pan zadzwonić do Sądu i ustalić czy w sprawie został wyznaczony termin rozprawy lub wydany wyrok nakazowy. Jeżeli nic w Pana sprawie się nie wydarzyło, to może Pan napisać pismo o pilne wyznaczenie terminu rozprawy.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *