Możliwość skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego przed nowelizacją wchodzącą w życie w dniu 18 maja 2015r.

Rate this post

Ustawodawca nowelizacją Kodeksu karnego oraz niektórych ustaw z dnia 20 marca 2015r., która zacznie obowiązywać z dniem 18 maja 2015r. dodał do Kodeksu karnego wykonawczego art. 182a, zgodnie z którym „Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego na podstawie art. 42 § 3 lub 4 Kodeksu karnego przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.”

Powyższe oznacza, że ustawodawca wprowadził możliwość złożenia przez skazanego po upływie połowy orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych lub w przypadku zakazu orzeczonego na podstawie art. 42 § 3 lub 4 k.k. tj. po upływie 10 lat wniosku o wydanie przez Sąd postanowienia o dalszym wykonywaniu zakazu poprzez orzeczenie o dalszym wykonywaniu zakazu w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Innymi słowy, skazani będą mogli przez pozostały im okres orzeczonego wobec nich zakazu kierować jedynie pojazdami wyposażonymi w blokadę alkoholową. 

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Czy można starać się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w świetle nowelizacji z dnia 20 marca 2015r.?

W tym miejscu pojawia się pytanie czy osoby, które zostały skazane prawomocnie za przestępstwo z art. 178a k.k., będą mogły złożyć wniosek o dalsze wykonywanie orzeczonego wobec nich środka karnego poprzez możliwość kierowania pojazdami wyposażonymi w blokadę alkoholową.

Otóż zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 20 marca 2015r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, która wchodzi w życie z dniem 18 maja 2015r. wobec osób, w stosunku do których przed dniem wejścia w życie ustawy orzeczono prawomocnym wyrokiem środek karny zakazu prowadzenia pojazdów na podstawie ar. 42 § 2 k.k. stosuje się art. 182a k.k.w. jeżeli środek karny był wykonywany przez co najmniej 18 miesięcy.

Powyższe oznacza, iż taki wniosek skazany będzie mógł złożyć po upływie co najmniej 18 miesięcy trwania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W związku z powyższym osoby wobec których Sąd orzekł jeszcze przed nowelizacją przepisów zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku, nie będą mogły złożyć do Sądu wniosku o wydanie postanowienia o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Należy podkreślić, iż skazanemu przysługuje zażalenie zarówno na postanowienie Sądu o odmowie wydania postanowienia o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, jak również na postanowienie o uchyleniu sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów w postaci dalszego wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Więcej na temat skrócenia zakazu poprzez blokadę alkoholową znajduje się w artykule:

Wniosek do Sądu o skrócenie zakazu poprzez blokadę alkoholową

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

51 odpowiedzi na Możliwość skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego przed nowelizacją wchodzącą w życie w dniu 18 maja 2015r.

 1. mastasim pisze:

  Witam, mam takie pytanko
  Miałem kolizję pod wpływem alkoholu w ubiegłym roku w Lipcu, w Styczniu 2015r była sprawa. Sąd zaproponował mi 2 lata zakazu, grzywnę oraz 6msc pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Odwołałem się od wyroku i sprawę apelacyjną mam jutro.
  Jak wiadomo ustawa już weszła w życie, pytanie moje… Czy jest szansa, że będę mógł się starać o prawo jazdy po upływie połowy zakazu i zamianę kary zakazu na montaż alcolocku? Chodzi mi dokładnie o czas, wiem ze będę musiał zdawać egzaminy. Jak wiadomo wyrok mam nieprawomocny jeszcze.

  • Witam, ma Pan rację, ze nowelizacja Kodeksu Karnego, jaka weszła dziś w życie przewiduje możliwość skrócenia o połowę okresu orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego na podstawie art.42 par. 2 k.k. – za prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości. W przepisach przejściowych nowelizacji ustawodawca zadecydował, ze kierujący, skazani miedzy innymi na środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów przed wejściem w zycie nowelizacji, a więc przed 18 maja 2015r. będą mogli ubiegać się o jego skrócenie ale dopiero po 18 miesiącach.

   Co do Pana przypadku – będzie pan mógł ubiegać się o skrócenie okresu zakazu prowadzenia pojazdów po połowie, czyli w Pana przypadku po roku.

 2. wieslaw pisze:

  Witam,
  Prawo jazdy zatrzymane na okres 10 m-cy (0,36 promila) dnia 28,02,2015, czy po upływie 5 m-cy będę mógł się starać o zamianę kary zakazu prowadzenia pojazdów na jazdę z blokadą alcolock.
  Dziekuję za odpowiedź.

  • Witam,

   wszystko zależy od tego kiedy Pański wyrok stał się prawomocny. Jeżeli prawomocność wyroku nastąpiła przed 18 maja 2015 roku, wówczas nie może się Pan starać o dalsze wykonywanie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową po połowie tego okresu, ponieważ nowelizacja z dnia 20 marca 2015 roku wprowadziła zapis, że jeżeli wyrok (prawomocny) zapadł przed 18 maja 2015 roku, to można się starać o „skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów” dopiero po okresie 18 miesięcy.

 3. Donut pisze:

  Hmmm, to jest ciekawa kwestia. Czytałem wątki na forach z poradami prawnymi i budzi to sporo kontrowersji. Faktycznie z przepisu wynika, że osoby skazane prawomocnym wyrokiem przed wejściem w życie nowelizacji będą mogły starać się o możliwość prowadzenia pojazdów wyposażonych w blokadę po 18 miesiącach. Są jednak opinie, że to kłóci się z zasadą działania prawa wstecz, że trzeba poczekać, bo to za świeża sprawa etc. W czerwcu mija mi 18 miesięcy zakazu i bardzo chciałbym skorzystać z dobrodziejstwa tej ustawy. Czy mogę już złożyć wniosek do sądu ? Czy radzie Pan skorzystać z pomocy prawnika przy redagowaniu takiego pisma?

  • Witam,

   w mojej ocenie nic nie stoi na przeszkodzie aby złożyć wniosek o dalsze wykonywanie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową przed zakończeniem okresu 18 miesięcy. Jednakże należy w tym piśmie wnieść o wyznaczenie terminu posiedzenia po zakończeniu okresu 18 miesięcy. Takie działanie pozwoli na przyspieszenie rozpatrzenia Pańskiego wniosku co może spowodować, iż w przypadku pozytywnego dla Pana rozstrzygnięcia, szybciej będzie mógł wrócić do prowadzenia pojazdów mechanicznych wyposażonych w blokadę alkoholową.

 4. mastasim pisze:

  Dziękuje za odpowiedź. Jeżeli sprawa wygląda tak jak Pan mówi to mam jeszcze kilka pytań, może będzie Pan znał odpowiedzi na nie.
  1. Jeżeli Sąd zgodzi się na zamianę kary zakazu prowadzenia pojazdów na montaż alcolocku, to na jaki okres jest montowany cały ten system w aucie?
  2. Co się stanie, jeżeli będę kierował autem, który nie będzie posiadał alcolocku?
  3. W internecie piszą, że ” alcolock ” nie odpali auta dopóki osoba trzeźwa nie dmuchnie w alkomat. Co w przypadku jak, zrobi to osoba trzeźwa nie mająca uprawnień a kierować będzie osoba pod wpływem alkoholu? I co też w przypadku, kiedy będziemy trzeźwi a zgaśnie nam auto na skrzyżowaniu? Będziemy blokować ruch, bo muszę „dmuchnąć w balonik”?

 5. Rafał pisze:

  Witam
  Mam pytanie do pana a mianowicie zostało mi zabrane prawo jazdy w lutym za jazdę w stanie nietrzeźwości na dwa lata dodatkowo wyrok 7miesiecy na 2 lata w zawieszeniu i 1000 zł grzywna czy będę mógł się ubiegać o skrócenie zakazu a jeżeli tak to czy będę musiał zdawać ponowny egzamin bo z tego co wiem to do 1 roku nie trzeba i nie wiem jak sprawa wygląda w tej sytuacji.Z góry dziękuje i pozdrawiam.

  • Witam, z Pana opisu wynika, że wyrok uprawomocnił się w miesiącu lutym, w związku z powyższym w świetle najnowszej nowelizacji Kodeksu karnego wykonawczego, która weszła w życie z dniem 18 maja 2015r. będzie Pan mógł dopiero po 18 miesiącach trwania zakazu złożyć do Sądu wniosek o orzeczenie zakazu prowadzenia poajzdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Gdyby Pana wyrok uprawomocnił się po dniu 18 maja 2015r., to wóczas mógłby Pan złożyć taki wniosek po upływie połowy trwania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 6. Marcin z łodzi pisze:

  witam mój problem polega natym iz w 2012 został nałożony namnię zakaż prowadzenia pojazdów mechaniczych na okres 5lat czy w swietle nowych przepisów mogę sie juz starac o przywrucenie i możnośc wyrobienia uprawnien bez montażu alcoblocka pozdrawiam .

  • Witam, zgodnie z najnowszą nowelizacją Kodeksu karnego wykonawczego w sprawach, w których zapadł wyrok prawomocny przed dniem 18 maja 2015r. skazany może po upływie 18 miesięcy trwania okresu zakazu złożyć wniosek do Sądu o orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych niewyposażonych w blokadę alkoholową. Innymi słowy, nie jest to faktyczne skrócenie okresu zakazu, ale zmiana sposoby wykonywania pozostałego zakazu, poprzez umożliwienie poruszania się jedyne samochodem wyposażonym w blokadę alkoholową.
   Jeżeli u Pana wyrok stał się prawomocny w 2012r. to może Pan złożyć taki wniosek do Sądu, gdyż u Pana upłynął już wymagalny okres 18 miesięcy.

 7. ja pisze:

  Witam, w 2013 roku spowodowalem wypadek pod wplywem alkoholu, prawo jazdy zabrano mi na 4 lata, Czy po obecnej zmianie przepisow moglbym starac sie o skrocenie zakazu montujac w samochodzie alcolock?

  • Witam, w związku z nowelizacją Kodeksu karnego wykonawczego osoby, które zostały zostały skazane prawomocnie przed dniem 18 maja 2015r., mogą złożyć po upływie 18 miesięcy trwania zakazu wniosek do Sądu o wydanie przez Sąd postanowienia o dlaszym wykonywaniu orzeczonego środka karnego poprzez zakaz kierowania pojazdami niewyposażonymi w blokadę alkoholową.
   W związku z powyższym jeżli w Pana przypadku uplynął już wymagany przez ustawę okres 18 miesięcy trwania zakazu, to jak najbardziej może Pan złożyć do Sądu taki wniosek.

 8. Marcin z łodzi pisze:

  witam ponownie bo zapomniałem zapytać co jesli bedę prowadził pojazd bez blokady alcoblow lub w firmowym podczas zwykłej kontroli ?bo ustawodawca tego nie okresił jasno czy majac ta zgode moge tez prowadzic inne pojazdy niemajace blokady?

 9. On pisze:

  Witam. W październiku 2014r spowodowałem wypadek będąc pod wpływem alkoholu. Zatrzymano mi wówczas prawo jazdy. 21 maja 2015r odbyła się sprawa. Wyrok- Roczny zakaz prowadzenia pojazdów (uwzględniając dzień zatrzymania prawa jazdy). Od zatrzymania prawa jazdy minęło już ponad 8 miesięcy. Czy mogę starać się , o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów ?

  • Witam, nie mam dla Pana dobrych wiadomości: nie może się Pan starać o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów. Z Pana wpisu wynika, że Sad orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 roku w wyroku skazującym, a więc na podstawie art.42 par. 2 k.k. ten wyrok uprawomocnił sie przed nowelizacją kodeksu Karnego, a więc przed 18 maja 2015r. Do 18 maja 2015r. Kodeks Karny nie przewidywał w ogóle możliwości skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego w wyroku skazującym za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. taka możliwość pojawiła się dopiero po nowelizacji Kodeksu karnego, a więc po 18 maja 2015r. Znowelizowany Kodeks Karny przewiduje bowiem możliwość uzyskania zezwolenia Sądu na prowadzenie pojazdy wyposażonego w blokadę alkoholową po połowie orzeczonego zakazu. Przepisy wprowadzające ta nowelizację przewidują, że osoby skazane prawomocnym wyrokiem Sądu przed wejściem w życie nowelizacji, a więc przed 18 maja 2015r. (tak jak w Pana przypadku) mogą uzyskać zgodę Sadu na blokadę alkoholową, ale dopiero po 18 miesiącach wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów.

   Gdyby Sad orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata lub dłużej, wówczas mógłby Pan po 18 miesiącach (czyli po połowie tego okresu) starać się o blokadę alkoholową) Ponieważ orzeczony wobec Pana zakaz wynosi 1 rok, to ta nowelizacja w niczym Panu nie pomoże.

 10. kierowca pisze:

  mam takie pytanie jezeli mam zakaz orzeczony przez sad od listopada 2013 roku na okres 4 lat wyrok zapadl i uprawomocnil sie w styczniu 2014 roku to moge zlozyc wniosek o pozwolenie na prowadzenie pojazdow z blokada po 18 miesiacach zakazu czy musze czekac do polowy orzeczonego zakazu czyli 24 miesiace

  • Witam, zgodnie z najnowszą nowelizacją Kodeksu karnego wykonawczego może Pan złożyć do Sądu taki wniosek po upływie 18 miesięcy trwania zakazu, gdyż w Pana sprawie wyrok uprawomocnił się przed dniem 18 maja 2015r. Gdyby wyrok uprawomocnił się po dniu wejścia w życie nowelizacji tj. po dniu 18 maja 2015r. to wówczas wniosek do Sądu można złożyć po upływie połowy orzeczonego zakazu.

 11. adamus21 pisze:

  Witam serdecznie. Zostałem zatrzymany w czasie jazdy pod wpływem alkoholu 28.05.15. Dobrowolnie poddałem sie karze 3 lat zakazu prowadzeniu pojazdów. Czy istnieje możliwość o poproszenie o mniejszy okres kary? Czy mogę dostać zakaz tylko na kat. B? Czy mogę odwołując sie od wyroku sądu o poproszenie zakazu na dłuższy okres np 6 lat ale korzystanie z alkolocku od początku kary?

  • Witam, jeżeli Pan wyraził zgodę na karę uzgodnioną z Prokuratorem, a teraz chce Pan tę zgodę cofnąć, to zgodnie z kodeksem postępowania karnego ostateczny moment na wycofanie zgody, to posiedzenie Sądu wyznaczone celem rozpoznania złożonego wniosku. Zgodnie z najnowszą nowelizacją kodeksu karnego, przy wydaniu przez Sąd wyroku skazującego minimalny okres zakazu wynosi 3 lata.
   Jedyna możliwość gdzie Sąd może nadal orzec krótszy zakaz niż 3 lata, to wydanie wyroku warunkowo umarzającego postępowania karne. W przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego Sąd może odstąpić od orzeczenia zakazu albo orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku lub 2 lat. Sąd w tego typu sprawach bierze pod uwagę w szczególności stopień społecznej szkodliwości popełnionego wykroczenia tj. czas i miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie uchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. We wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego powinien Pan również opisać swoje właściwości i warunki osobiste oraz jakie konsekwencje spowoduje wydanie przez Sąd wyroku skazującego.
   Jeżeli chodzi o złożenie wniosku o blokadę alkoholową, to zgodnie z nowelizacją z dnia 18 maja 2015r. można się starać dopiero po upływie połowy orzeczonego zakazu. W związku z powyższym ustawodawca nie przewidział możliwości korzystania z blokady alkoholowej od początku trwania zakazu.

 12. Jacek pisze:

  Witam serdecznie, zostałem zatrzymany dn. 20 marca 2015 roku znajdując się w stanie nietrzeźwości, przestępstwo określone w art . 178a 1kk, prokurator zaproponował 2 lata zakazu plus grzywnę oraz wyrok w zawieszeniu 8mc na 3 lata, wszystko odbyło się w systemie uproszczonym, dnia 11 sierpnia 2015 wyrok po odbytym posiedzeniu się uprawomocnił, na poczet kary policzono zaliczkę od czasu zatrzymania prawa jazdy tj. dnia 20 marca 2015, czy w tym przypadku mam możliwość o staranie się o skrócenie czasu, poprzez montaż alkoblokady po upływie połowy czasu wykonania wyroku? jeżeli tak jak to się ma z prawem jazdy, czy ono będzie musiało być zdawane od nowa?

  • Witam, może Pan starać się o skrócenie 2 lat zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych po upływie 18 miesięcy wykonywania tego środka karnego, a więc w Pana przypadku po 20 września 2016r. (po upływie 18 miesięcy liczonych od dnia zatrzymania prawa jazdy czyli od 20 marca 2015r.) Wniosek o skrócenie zakazu poprzez montaż blokady alkoholowej najlepiej złożyć 1-2 miesiące przed tym terminem z wnioskiem o jego rozpoznanie po 20 września 2016r. Jeśli Sąd uwzględni pana wniosek i np. na posiedzeniu w dniu 30 września 2016r. skróci Panu zakaz prowadzenia pojazdów poprzez zezwolenie na montaż blokady alkoholowej, to musi Pan ponownie zdać egzamin na prawo jazdy (gdyż okres zatrzymania Pana prawa jazdy przekroczył 1 rok), zamontować w aucie blokadę alkoholową, uzyskać nowe prawo jazdy (z adnotacją – symbolem oznaczającym ograniczenie Pana uprawnienia do prowadzenia aut wyposażonych w blokadę alkoholową).

 13. justyna pisze:

  Witam
  Rok temu spowodowałem wypadek śmiertelny. Kilka dni temu sąd orzekł wyrok zatrzymano mi prawo jazdy na rok. Zostałem oskarżony za nieumyślne spowodowanie wypadku. podczas tego zdarzenia byłem trzeźwy. Czy mogę starać się o skrócenie wyroku?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   jeżeli Pana zapytanie dotyczy skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych to zgodnie z art. 182a kkw jest taka możliwość. Zgodnie z tym artykułem po połowie wykonywanego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych może się Pan starać o dalsze wykonywanie tego środka do pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Jeżeli Sąd przychyli się do Pana wniosku, wówczas będzie mógł się Pan poruszać pojazdami, które będą wyposażone w tzw. blokadę alkoholową.

 14. Patryk pisze:

  Witam mam czytając to wszystko żałuje że nie natknęłęm się wcześniej ale mam inne pytanie.Obecnie do 6 stycznia 2016 roku mam zakaz prowadzenia pojazdów mechaniczne okres kary mam 3 lata zostało już nie duzo i pytanie moje to czy mogę udać się gdzieś o to aby ten okres skrócić chociaż o miesiąc czy dwa ,oraz jak to jest jesli zdam nowy egzamin to zostanie oddane mi to stare prawo jazdy które 10 lat temu zrobiłem czy nowe oraz jak z tym zielonym lisciem dla młodych kierowców itd. dodam że pracuje za granicą i jak wiadomo dojazd autostradą.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   nowo wprowadzony art. 182a k.k.w. wprowadził instytucję tzw. „skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych”. Przepis ten przewiduje, że Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, o której mowa w art. 2 pkt 84 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

   Powyższe oznacza, iż po połowie orzeczonego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych może się starać o dalsze wykonywanie tego środka do pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Czyli Sąd może orzec, iż będzie mógł się Pan poruszać samochodami wyposażonymi w blokadę alkoholową.

   W przypadku zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat niestety ponownie trzeba zdawać egzamin teoretyczny i praktyczny i w przypadku zdania egzaminy zostanie wydany Panu nowy dokument z informacją, iż może się Pan poruszać tylko pojazdami z blokadą alkoholową.

 15. MANIEK pisze:

  WITAM CHCIAŁBYM DOWIEDZIEĆ SIĘ CZY JEST MOŻLIWOŚĆ WCZEŚNIEJSZEGO ODEBRANIA PRAWA JAZDY, KRÓRE ODEBRALI MI ZA PRZEKROCZENIE PRĘDKOŚCI 50KM/H NA TERENIE ZABUDOWANYM NA TRZY MIESIĄCE?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   niestety obowiązujące przepisy dotyczące przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym, które reguluje ustawa o kierujących pojazdami oraz ustawa prawo o ruchu drogowym nie przewidują skrócenia okresu zatrzymania prawa jazdy. Oznacza to, że prawo jazdy będzie mógł Pan odzyskać, kiedy skończy się 3 miesięczny okres zatrzymania prawa jazdy.

 16. MANIEK pisze:

  Czyli niema żadnej szansy na odzyskanie pracy nawet jeśli jestem kierowca-magazynierem i bez uprawnień niema zemnie pożytku pracodawca i może mnie zwolnić w każdej chwili i w tym przypadku nie będę miał środków do życia i do utrzymania rodziny?

 17. MANIEK pisze:

  Czyli niema żadnej szansy na odzyskanie prawa jazdy nawet jeśli jestem kierowca-magazynierem i bez uprawnień niema zemnie pożytku pracodawca i może mnie zwolnić w każdej chwili i w tym przypadku nie będę miał środków do życia i do utrzymania rodziny?

 18. Paweł pisze:

  Witam, 27 Września 2015r. Zostałem zatrzymany do kontroli trzeźwości jadąc pod wpływem alkoholu. Wydmuchałem 1,04 promila, a potem 0,92. Sprawa odbyła się dnia 9 Marca 2016r. Do zarzucanego mi czyou przyznałem się. Dostałem 3 letni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, 1000zł grzywny i 5000zł na rzecz Fundacji. Stąd moje pytanie czy mam możliwość wcześniejszego ubiegania się o pozwolenie na prowadzenie pojazdów wyposażonych w alcolock? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   może się Pan starać o tzw. skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, lecz niestety może się Pan starać o tą instytucję dopiero po połowie okresu zakazu prowadzenia pojazdów. Oznacza to, że może Pan złożyć wniosek dalsze wykonywanie zakazu prowadzenia do pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową po 1,5 roku od dnia, w którym zatrzymali Panu prawo jazdy.

 19. Ja pisze:

  Witam. Z tego co tu piszecie wnioskuję, że jeśli mam zakaz na okres 2 lat i kara kończy mi się w grudniu tego roku to w czerwcu będę mógł starać się o skrócenie zakazu pod warunkiem zamontowania alkoblokady?
  Od czego zacząć załatwianie takiego skrócenia wyroku. Czy jest mi potrzebny adwokat? Dodam, że karze podjąłem się dobrowolnie. Proszę o odpowiedz

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   jeżeli Pana wyrok uprawomocnił się przed 18 maja 2015 roku, wówczas o skrócenie zakazu będzie można się starać dopiero po 18 miesiącach. Natomiast jeżeli wyrok uprawomocnił się po 18 maja 2015 roku, wówczas o skrócenie zakazu można się starać po połowie okresu zatrzymania prawa jazdy. Drogę do skrócenia zakazu należy zacząć do złożenia wniosku o skrócenie. Sądem właściwym będzie Sąd, który wydawał wyrok w pierwszej instancji. Jeżeli Sąd zaakceptuje Pana wniosek i skróci zakaz, wówczas będzie musiał Pan zdać egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy. Po tej czynności trzeba będzie wybrać się do firmy, która zajmuje się montażem odpowiedniego sprzętu a następnie na stacje diagnostyczną w celu zalegalizowania alkomatu w samochodzie. Po tych czynnościach będzie mógł Pan bez obaw poruszać się samochodem wyposażonym w blokadę alkoholową.

 20. Ja pisze:

  Witam. Jeżelu sąd wyda pozytywny dla mnie wyrok i zostanie mi skrócony zakaz prowadzenia pojazdów to przez jaki okres czasu muszę jeździć z alkoblokadą i na jak długo będę miał zaznaczone w prawie jazdy, że tylko samochód z alkoblokadą mogę prowadzić. Pozdrawiam

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   jeżeli Sąd orzeknie wobec Pana instytucje zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, wówczas będzie musiał Pan poruszać się pojazdami wyposażonymi w blokadę alkoholową do dnia zakończenia zakazu pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Oznacza to, że w przypadku orzeczenia zakazu na okres 3 lat, właśnie po tych 3 latach już nie będzie Pan zmuszony jeździć pojazdami wyposażonymi tylko w blokadę alkoholową.

 21. Marek pisze:

  Witam.Dnia dzisiejszego (14.09.2016) zostałem skazany na 4 lata zakazem prowadzenia pojazdów.Za jaki czas będę mógł wystąpić o skrócenie zakazu?
  Pozdrawiam.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   o tzw. blokadę alkoholową czyli skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych do pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową można się starać po połowie wykonywanego środka karnego, którym jest zakaz sądowy. Oznacza to, że od dnia zatrzymania przez funkcjonariuszy Policji dokumentu prawa jazdy w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów na okres 4 lat muszą minąć 2 lata. Czyli po tym okresie może Pan złożyć stosowny wniosek do Sądu I instancji, który orzekał w Pana sprawie.

   • Marek pisze:

    Czy ta blokada alkoholowa w samochodzie,w którym się będę poruszał jest koniecznością czy istnieje możliwość skrócenia o połowę czasu ów zakazu prowadzenia poj. bez tej blokady.Dodam tylko iż prawo jazdy posiadam od 20 kilku lat i nigdy nawet jednego pkt. karnego nie „zarobiłem” nie wspominając o prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu.Czy to dla Sądu będzie mieć znaczenie moje nienaganne przestrzeganie prawa do tego momentu?

 22. Kamil pisze:

  Witam,zostałem zatrzymany ,nie pamiętam ile miałem dokładnie w wydychany ale na pewno było to już przestępstwo.Zastanawia mnie czy sąd mógł mnie potraktować nowy kodeksem karnym który mówi o tym że startuję od trzech lat zakazu tak ,a jeżeli przestępstwo ,które popełniłem było no plus ,minus rok czasu zanim sprawa się odbyła.sedzina powiedziała że może mnie tak potraktować ,bo jestem wielokrotnie karany .To jedno pytanie ,drugie to – Przygotowuję się powoli do napisania wniosku o to abym mógł wcześniej zacząć wyrabiać prawo jazdy ,jeżeli sąd za pierwszym razem nie zgodzi się na mój wniosek ,to ile czasu musi minąć zanim napiszę kolejny czy to będzie trzy miesiące ,tak to jest w przypadku zawieszenia wyroku w z.k .?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   to czy popełnił Pan przestępstwo według znowelizowanych przepisów mówiących o jeździe w stanie nietrzeźwości zależy od tego czy popełnił je Pan przed 18 maja 2015 roku lub po dacie 18 maja 2015 roku. Wszystko zależy od daty czynu i Sąd nie może sobie wybrać, którą kwalifikację prawną czynu wobec Pana zastosować. Jeżeli do popełnienia przestępstwa doszło po 18 maja 2015 roku, wówczas najniższy zakaz przy wyroku skazującym wynosi 3 lata, chyba że Sąd warunkowo umorzy postępowanie, wówczas zakaz może być na 1 rok, 2 lata lub odstąpienie od zakazu. Natomiast jeżeli popełnił Pan przestępstwo przed 18 maja 2015 roku, wówczas obowiązują Pana stare przepisy i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych jest od 1 roku.

   Jednakże co do drugiego pytania odnośnie wcześniejszego wyrabiania dokumentu prawa jazdy, to jeżeli nie ma prawomocnego wyroku zasądzającego zakaz, wówczas wydział komunikacji nie pozwoli Panu na wcześniejszy odbiór dokumentu. Podejrzewam, iż może chodziło Panu o skrócenie zakazu do pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową, lecz o to się można starać w przypadku kiedy wyrok jest prawomocny oraz minęła połowa okresu na jaki orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 23. Lukasz pisze:

  Witam. W maju 2016 zabrali mi prawko za jazde pod wplywem. Pokazało 0.51 i zatrzymano mi prawo jazdy na okres 3 lat. Pani sędzia zasugerowała mi ze po połowie wyroku mogę starać się o oddanie możliwości jazdy autami. Ale chciałbym spróbować napisać prośbę o zmianę wyroku i żeby oddali mi możliwość prowadzenia pojazdów przed rokiem. Mam szansę?

  • Witam, jeśli wyrok się uprawomocnił, to jest jeśli nie zaskarżył Pan tego wyroku, albo Pana apelacja została oddalona, to przepisy Kodeksu Postępowania karnego i Kodeksu Karnego Wykonawczego nie przewidują możliwości zmiany prawomocnego wyroku poza kasacją, czyli nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia i ułaskawieniem przez Prezydenta RP. W takim wypadku pozostaje Panu jedynie wniosek o blokadę alkoholową po 18 miesiącach wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów.

 24. Dawid pisze:

  Witam Pana, nie znalazłem niestety dokładniej odpowiedzi na moje pytanie więc piszę tutaj. Mianowicie w marcu 2014 roku zostało mi zabrane prawo jazdy na okres 4 lat za spowodowanie wypadku (na trzeźwo) czy jest szansa na ubieganie się o wcześniejszy zwrot (tzn zgoda na egzamin) po upływie 3 lat i 2 miesięcy ponieważ chciałbym podjąć pracę w której wymagane jest prawo jazdy kat.B.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Z wyrazami szacunku

  • Witam, zgodnie z art.84 par. 1 k.k. może się Pan ubiegać o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów po połowie jego wykonania. W Pana wypadku mógł się Pan o to starać już po upływie 2 lat wykonywania wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów. W tym celu powinien pan złożyć w Sądzie Rejonowym wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów, a w nim podać argumenty przemawiające za takim rozstrzygnięciem Sądu.

 25. Pawel pisze:

  Witam.
  Ostatnio mialem zwykla kontrole, byla jakas 23 w nocy. Prowadzilem pojazd pod wplywem THC, procedura przsebiegla normalnie, krew oddalem i czekam na wyniki, dostalem pismo ze dopiero krew bedzie badana w laboratorium. Nie spowodowalem zadnego wypadku, akcja byla w 2 kwietnia. Moge napisac jakies pismo do sadu poku nie ma zandego orzeczenia aby kara byla „nizsza” czy cos w ten desen? Zalezy mi zeby nie tracic tego prawa jazdy i jak myslicie beda duze konsekwencje? Jestem swiezo upieczonym kierowca, a to byla po prostu glupota. Stalem na parkingu z kolega i podjechali.. Prosze o odpowiedz

  • Witam, dopóki nie zostanie dołączona do akt Pana sprawy opinia biegłego z analizą Pana krwi, a dokładniej z wynikiem stężenia THC w Pana krwi, dopóty nie wie wiadomo jeszcze co Panu grozi i o co powinien Pan wnosić. Zgodnie z posiadaną przeze mnie wiedzą z zakresu toksykologii wypalenie skręta z marihuaną powoduje bardzo szybkie, wręcz natychmiastowe przeniknięcie substancji psychoaktywnej zawartej w marihuanie, zwanej w skrócie THC do krwi. stężenie tej substancji zależy od ilości wypalonej marihuany i czasu, jaki minął od od jej zażycia. Przyjmuje się, że rozkład THC, a więc jej eliminacja z krwiobiegu następuje także szybko. Przy wypaleniu 1 skręta z marihuaną, już po 4-5 godzinach większość substancji psychoaktywnej THC powinna zostać już wydalona z krwi, a po 7 godzinach nie powinno być już jej ogóle.

   Pisze o tym dlatego, że to od stężenia THC w Pana krwi będzie zależało, o co może Pan wnosić, czy ma Pan szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego bez zakazu, albo z 1 rokiem zakazu prowadzenia pojazdów, czy też będzie się Pan musiał pogodzić z wyrokiem skazującym i 3 latami zakazu prowadzenia samochodów.

   • Pawel pisze:

    Panie Mariuszu,
    Jesli w przypadku wyroku skazujacego i 3 lat zakazu prowadzenia samochodow, jest mozliwosc skrocenia wyroku u połowe? Skreta nie wypalilem, byly to jakies 3/4 lufki z tytoniem, na dodatek od ostatniego zazycia do badania krwi minely 2/2,5h.

    • Witam, skoro wypalił Pan 3/4 skręta z marihuaną na 2-2,5 godziny przed pobraniem krwi, to zakładam, że wynik analizy Pana krwi potwierdzi prowadzenie samochodu pod wpływem środka odurzającego, co w konsekwencji spowoduje skierowanie przeciwko Panu aktu oskarżenia o przestępstwo z art.178 a par. 1 k.k. W tej opinii – wyniku analizy krwi zostanie oznaczone stężenie THC w Pana krwi – możliwe ze będzie ono niewielkie, np. w okolicach 5-10 ng/ml, wówczas zachowa Pan szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego i np. 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów – wówczas nie usiałby pan zdawać ponownie egzaminu na prawo jazdy.

     W razie wydania wobec Pana wyroku skazującego, a w konsekwencji orzeczenia 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów, będzie pan mógł się ubiegać o skrócenie tego zakazu po połowie jego wykonywania, a więc po 1 roku i 6 miesiącach – poprzez blokadę alkoholową.

 26. Rafał pisze:

  Witam
  W sierpniu 2010r zostały mi odebrane uprawnienia na prowadzenie wszelakich pojazdów mechanicznych na okres 5 lat za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Byłem trzeźwy i bez żadnych używek!
  Ze względu na moje niedopatrzenie przeczekałem 5 lat ale nie wiedziałem, że czas kary rozpoczyna się w momencie zdania dokumentu do urzędu. Mówiąc wprost przeczekałem 5 lat a wyrok wcale nie biegł.
  W 201 5r złożyłem wniosek przez urząd o zaliczenie tego czasu na poczet kary jednak sąd odmówił i czas został naliczany od 2015r.
  W obecnej chwili minęło 26 miesięcy od rozpoczęcia naliczania kary, Czy istnieje możliwość złożenia wniosku o wcześniejsze pozwolenie na prowadzenie pojazdów mechanicznych?
  Z jednej strony wyczytałem na forum prawnym, że dopiero po połowie czasu mogę zwrócić się z takim wnioskiem z drugiej strony wyczytałem, że mogę ten wniosek złożyć po 18 miesiącach od rozpoczęcia naliczania kary.
  Panie Mariuszu czy mógł Pan się wypowiedzieć w mojej sprawie.

  • Witam panie Rafale, może się Pan starać o skrócenie orzeczonego wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych po połowie okresu zakazu, a więc w Pana przypadku po upływie 2 lat i 6 miesięcy od zwrotu dokumentu prawa jazdy. W tym celu powinien Pan złożyć w Sądzie, który wydał wobec Pana wyrok skazujący wniosek o uznanie orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów za wykonany na podstawie art.84 par. 1 k.k. Najlepiej złożyć ten wniosek na 2 miesięcy przed upływem połowy zakazu z wnioskiem o jego rozpoznanie po upływie połowy zakazu.

   Na wszelki wypadek proszę jeszcze sprawdzić, czy w wyroku skazującym Sąd zobowiązał Pana do zwrotu dokumentu prawa jazdy – czy w Pana wyroku jest taki punkt – zapis nakładający na pana obowiązek zwrócenia dokumentu prawa jazdy. Jeśli go nie ma, bo Sąd o nim zapomniał (co się czasami zdarza), wówczas okres 5 lat zakazu (zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego) należy liczyć od daty uprawomocnienia się wyroku skazującego, a nie od faktycznego zwrotu dokumentu prawa jazdy do Wydziału Komunikacji. Wprawdzie wspomniał Pan w zapytaniu, że Wydział Komunikacji nie uwzględnił pana wniosku o zaliczenie okresu od uprawomocnienia się wyroku do dnia zwrotu dokumentu, ale jeśli w wyroku skazującym nie ma tego zapisu o obowiązku zwrotu dokumentu prawa jazdy, to Wydział Komunikacji popełnił błąd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *