Korzyści z warunkowego umorzenia postępowania karnego

Rate this post

Z tego artykułu Korzyści z warunkowego umorzenia postępowania karnego dowiesz dlaczego warto ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania w sprawie o jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości art. 178a par 1 k.k.

Korzyści z warunkowego umorzenia postępowania karnego

Warunkowe umorzenie postępowania karnego jest najkorzystniejszym wyrokiem jaki możesz uzyskać za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Przemawiają za tym następujące argumenty:

  • jedynie w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego Sąd może odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów. Dzięki temu zachowasz prawo jazdy. W innym przypadku, a więc w razie skazania za to przestępstwo Sąd nie może ale musi orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju
  • tylko w razie warunkowego umorzenia postępowania karnego zachowujesz status osoby niekaranej za przestępstwo, czyli tzw. czystą kartę karną
  • jakakolwiek wzmianka o postępowaniu karnym zakończonym warunkowym umorzeniem ulega wykreśleniu z Krajowego Rejestru Karnego po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby wynoszącego od 1 roku do 3 lat
  • uzyskanie warunkowego umorzenia postępowania karnego najczęściej następuje na posiedzeniu, a więc bez przeprowadzania postępowania dowodowego. Unikasz zatem uciążliwości towarzyszącej uczestniczeniu w rozprawie głównej przed Sądem.

Kiedy nietrzeźwy kierowca może ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania?

Z mojej praktyki zawodowej wynika, że sądy korzystają z instytucji warunkowego umorzenia postępowania przy stanie nietrzeźwości oskarżonego mieszczącego się w granicach od 0,26 mg/l do 0,40 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Należy jednak podkreślić, że każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie pod kątem wszystkich przesłanek warunkujących możliwość zastosowania instytucji warunkowego umorzenia postępowania. W związku z niniejszym, niewykluczone jest skorzystanie przez Sąd z w/w instytucji w sytuacji, w którym stężenie alkoholu w organizmie pijanego kierowcy przekracza wskazane powyżej wartości. Dlatego też w każdej sprawi o jazdę po alkoholu, warto ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Więcej na temat korzyści z warunkowego umorzenia postępowania karnego oraz braku zakazu przy przestępstwie jazdy po alkoholu znajduje się w artykule: Warunkowe umorzenie za jazdę po alkoholu

Natomiast więcej na temat tego jak powinien wyglądać o wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k., znajdziesz klikając TUTAJ.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Korzyści z warunkowego umorzenia postępowania karnego

  1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Drodzy Czytelnicy
    Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
    Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
    Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
    Pozdrawiam
    Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  2. Jakub pisze:

    Jestem niepracującym studentem, któremu wczoraj przytrafiło się zatrzymanie podczas prowadzenia roweru w stanie nietrzeźwości. Byłem ze znajomymi na zajęciach sportowych, po których wypiłem dwa piwa. Czułem się znakomicie i nie wyglądałem na pijanego. Traf chciał, że kilkaset metrów dalej zatrzymał mnie patrol drogówki, a bardzo skrupulatni oficerowie zawieźli mnie na komisariat, gdzie wynik pokazał 0,41mg/l i 0,39mg/l w wydychanym powietrzu.
    Okoliczności łagodzące: jestem niekarany, nie posiadam mandatów, prowadziłem rower w godzinach nocnych gdzie natężenie ruchu było niewielkie, zatrzymany zostałem na krakowskich plantach gdzie jest ścieżka rowerowa, udzielam się w różnych organizacjach – dysponuję pozytywnymi opiniami dotyczącymi m.in. zachowania profesorów znanej uczelni wyższej, czy pracodawców – zakładów gdzie odbywałem praktyki. Oczywiście żałuję i zarzekam się, że sytuacja się nie powtórzy.
    Ponieważ samochodem jeżdżę sporadycznie – najbardziej obawiam się wpisu do kartoteki, czego chciałbym uniknąć. Jestem gotów ponieść konsekwencję finansowe. Zaznaczam że jestem jednak studentem i nie pracuję.
    Czy w takich warunkach mogę ubiegać się o warunkowe umorzenie? Czy ubiegam się o umorzenie u prokuratora, czy bezpośrednio kieruję wniosek do sądu? Czy nie jest to niebezpieczne, tzn. że orzeczona kara będzie surowa i że dowiedzą się (w przypadku prowadzenia sprawy) o tym władze uczelni lub potencjalny pracodawca.

    Serdecznie dziękuję za odpowiedź

    • Może Pan złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego, gdyż jedynie takie zakończenie sprawy karnej umożliwia Panu zachowanie statusu osoby nie karanej za przestępstwo – tzw. czystą kartę karną. W opisanej przez Pana sytuacji ma Pan szanse na przekonanie Sądu do takiego rozstrzygnięcia. Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego może Pan złożyć już na etapie postępowania przygotowawczego. Jeżeli Prokurator nie wyśle do Sądu akt oskarżenia, wówczas może Pan złożyć taki wniosek do Sądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *