Jaka kara grozi za popełnienie przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 4 k.k.?

Rate this post

Zgodnie z art. 178a § 4 k.k. sprawca przestępstwa prowadzenia samochodu po alkoholu, który był już wcześniej prawomocnie skazany za to samo przestępstwo podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Warto mieć przy tym na uwadze, że jak wskazuje praktyka, bardzo rzadko zdarza się, by Prokurator wnosił o skazanie sprawcy tego przestępstwa na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Na gruncie praktyki orzeczniczej można zauważyć tendencję do orzekania przy tego rodzaju występków kary od 6 miesięcy do 1 roku bezwzględnej kary pozbawienia wolności, a więc bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

W świetle powyższego, nie powinno ulegać wątpliwości, że osoba, która ponownie wsiadła za kierownicę samochodu pod wpływem alkoholu, naraża się na znacznie poważniejsze sankcje karne, aniżeli osoba, której taka sytuacja przytrafiła się po raz pierwszy.

Popełnienie przestępstwa kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości przez osobę nie karaną dotychczas za to przestępstwo jest bowiem – zgodnie z art. 178a § 1 k.k. – zagrożone, karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do lat 2.

Zauważyć należy, że istotne zmiany w zakresie represji prawno-karnych grożących za przestępstwo z art. 178a § 4 k.k. wprowadziła nowelizacja Kodeksu karnego z dnia 18 maja 2015 r.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 42 § 3 k.k. Sąd orzeka – obligatoryjnie – wobec sprawcy przestępstwa z art. 178a § 4 k.k. dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Ponadto, zgodnie z nowym stanem prawnym w przypadku skazania sprawcy przestępstwa z art. 178a § 4 k.k. Sąd orzeka wobec niego obligatoryjnie obowiązek uiszczenia świadczenia pieniężnego w wysokości co najmniej 10.000 zł. Kwota maksymalna, jaką Sąd może wymierzyć, wynosi natomiast 60.000 zł.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Jaka kara grozi za popełnienie przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 4 k.k.?

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Marcin pisze:

  Witam Pana serdecznie. Mój problem pojętą na tym ze 31.11.21 zostałem zatrzymany przez policje. Bez uprawnień do kierowania pojazdem. Miałem 0.74 w wydychanym powietrzu. Odbylem juz kare za czyn 177 i 178a i 1.4. Na przesłuchaniu jako dobrowolne poddanie się karze prokurator powiedział ze 10.000 zakaz na 10 lat i 2 lata wiezienia bezwzględnego. Nie zgodzilem się na to ponieważ nie mogę iść teraz do wiezienia. Mam dobra prace która lubię. Dobrze zarabiam place komorników i zadłużenia mam pełen wymiar czasu pracy na etacie. Mam także dzieci 3l.4l. Na wychowaniu. Pozbawienie mnie wolności będzie skutkować skazaniem na biedę mojej rodziny a także ponownie narastające długi które maleją na chwile obecna. Zalamalem się po decyzji prokuratora. To nie czas aby mnie teraz pozbawić wolności kiedy od opuszczeniu ZK minie prawie 4 lata. Co mógłbym zrobić aby konsekwencje nie były aż tak rażące

  • Witam, w Pana przypadku jedyną możliwością, aby sąd nie orzekał wobec Pana kary bezwzględnego więzienia, to zastosowanie przez sąd art. 37a k.k., który mówi o tym, że jeżeli przestępstwo jest zagrożone karą nieprzekraczającą 8 lat, sąd może zamiast tej kary orzec karę grzywny lub karę ograniczenia wolności. W tym celu powinien Pan przedstawić argumenty potwierdzające, iż osadzenie Pana w zakładzie karnym będzie dla Pana i Pana najbliższym karą zbyt surową. Najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie do Sądu wniosku o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny lub ograniczenia wolności.
   Natomiast jeżeli sąd uzna, że jest to kara zbyt łagodna, wówczas może Pan zmodyfikować swoje stanowisko i wnosić o karę pozbawienia wolności do 1 roku i 6 miesięcy, ponieważ jeżeli sąd orzeka karę pozbawienia wolności do 1 roku i 6 miesięcy, to wówczas skazany może ubiegać się o dozór elektroniczny.
   Więcej na temat kary za ponownie kierowanie pojazdem po alkoholu znajdzie Pan w artykule: http://jazdapopijanemu.pl/kara-za-ponowne-prowadzenie-samochodu-w-stanie-nietrzezwosci/

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *