Jak wygląda uzgadnianie kary z Prokuratorem za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k.?

Rate this post

Do napisania niniejszego artykułu skłoniło mnie następujące pytanie czytelnika:

Witam Panie Mecenasie,

bardzo proszę o pomoc. Zostałem zatrzymany za prowadzenie samochodu po alkoholu. Mój najwyższy wynik badania wyniósł 0,32 mg/l. Policjanci, którzy mnie zatrzymali powiedzieli mi, że ten wynik kwalifikuje się jako przestępstwo. Powiedzieli mi również, że minimalny zakaz prowadzenia samochodów wynosi 3 lata. O wszystkim dowiedział się mój pracodawca i powiedział, że na okres 1 roku przeniesie mnie na inne stanowisko służbowe, a jeżeli zakaz będzie dłuższy, to mnie zwolni z pracy. Za tydzień mam przesłuchanie na Policji i mam pytanie jakich argumentów mam użyć w rozmowie z Prokuratorem, aby go przekonać, do krótszego zakazu prowadzenia samochód niż 3 lata.

W artykule Jak przebiega przesłuchanie kierowcy na Policji podejrzanego o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k.? opisałem szczegółowo jak wygląda przesłuchanie podejrzanego na etapie postępowania przygotowawczego. Natomiast celem niniejszego artykułu jest odpowiedź na pytanie czytelnika bloga, a mianowicie jak wygląda uzgadnianie kary z Prokuratorem za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. 

Z mojej praktyki zawodowej wynika, iż wielu podejrzanych myśli, iż na przesłuchaniu na Policji będą mogli bezpośrednio porozmawiać z Prokuratorem i przedstawić mu argumenty przemawiające za łagodniejszym wymiarem kary. Jednakże w praktyce sytuacja wygląda zgoła odmiennie. Otóż na przesłuchaniu na Policji podejrzany nie będzie miał możliwości osobistego porozmawiania z Prokuratorem. To Policjant wykonuje telefon do Prokuratora i przekazuje podejrzanemu propozycję kary w trybie art. 335 § 1 k.p.k.

Jeżeli podejrzany wyrazi zgodę na skazanie bez przeprowadzenia rozprawy w trybie art. 335 § 1 k.p.k., wówczas Prokurator wyśle do Sądu akt oskarżenia wraz z wnioskiem w trybie art. 335 § 1 k.p.k. Jeżeli jednak podejrzany nie wyrazi zgody na karę zaproponowaną przez Prokuratora, wówczas Prokurator skieruje do Sądu zwykły akt oskarżenia.

Należy wskazać, iż w trybie art. 335 § 1 k.p.k. tj. skazanie bez przeprowadzenia rozprawy, minimalny okres zakazu wynosi 3 lata. Natomiast maksymalny okres zakazu wynosi 15 lat. Ponadto obligatoryjnym elementem wyroku w tym trybie jest świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w minimalnej kwocie 5.000 zł.

Dlatego też pamiętaj, iż nie musisz przyjmować propozycji Prokuratora jeżeli uważasz, że jest zbyt surowa w stosunku do okoliczności popełnionego przez Ciebie przestępstwa. Musisz wiedzieć, że już na przesłuchaniu możesz złożyć do akt wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Wówczas Policjant wraz z aktami sprawy wyśle do Prokuratury złożony przez Ciebie wniosek.

Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k., znajduje się pod następującymi linkami:

Wniosek do Prokuratury o skierowanie do Sądu wniosku o warunkowe umorzenie postępowanie karnego w sprawie o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia samochodów

Wniosek do Prokuratury o skierowanie do Sądu wniosku o warunkowe umorzenie postępowanie karnego w sprawie o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z orzeczeniem przez Sąd zakazu prowadzenia samochodów na okres 1 roku

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do Jak wygląda uzgadnianie kary z Prokuratorem za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k.?

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *