Jak ustalić rzeczywistą niepewność pomiaru urządzenia Alco-Sensor IV w sprawie karnej o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości?

Rate this post

Jak zostało już wskazane w artykule: Przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości przy wyniku 0,28 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu w przypadku przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, gdzie najwyższy wynik pomiaru stężenia alkoholu jest tzw. wynikiem granicznym – od 0,26 do 0,28 mg/l istotne znaczenie ma kwestia tzw. „niepewności pomiarowej alkomatu„.

W takich sprawach, ustalenie i uwzględnienie rzeczywistej niepewności pomiarowej analizatora wydechu może prowadzić do zmiany kwalifikacji prawnej zarzucanego oskarżonemu czynu, z przestępstwa z art. 178a § 1 k.k. na wykroczenie z art. 87 § 1 k.w. 

Wskazać w tym miejscu należy, iż niepewność pomiaru wskazuje z jaką dokładnością dane urządzenie mierzy poziom stężenia alkoholu w organizmie badanego. Wartość niepewności pomiarowej alkomatu wskazana jest we świadectwie wzorcowania danego urządzenia. Dla większości alkomatów używanych przez Policję niepewność pomiaru wynosi +/- 0,01 mg/l.

Co istotne, zgodnie z opiniami biegłych z zakresu mechaniki, maszyn i urządzeń analizatorów alkoholu, w warunkach badania danej osoby, w szczególności gdy badanie miało miejsce na zewnątrz niepewność pomiaru urządzeniem elektronicznym może wynosić nawet 0,03 mg/l.

Celem niniejszego artykułu jest omówienie procedury ustalania rzeczywistej niepewności pomiarowej urządzenia Alco-Sensor IV.

Niepewność pomiaru alkomatu jest pojęciem złożonym, gdyż dotyczy całej metody badawczej, w której niepewność wzorcowania przyrządu pomiarowego (widniejąca na świadectwie wzorcowania alkomatu) jest tylko jedną ze składowych niepewności pomiaru.

W przypadku zastosowania do oznaczenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu analizatora Alco-Sensor IV mamy do czynienia następującymi składowymi niepewności:

 1. wzorcowanie przyrządu (wartość ze świadectwa wzorcowania 0,01 mg/l);

 2. warunki środowiskowe (czynniki środowiskowe oznaczone są w instrukcji obsługi urządzenia, maksimum dokładności urządzenia zachodzi przy temperaturze pracy: od 0 º do 40 º, ciśnieniu: od 600 do 1300 hPa, wilgotności : od 0% do 100%), z uwagi na fakt, że przyrząd jest wzorcowany w temperaturze 20 ÷ 22 º C, a pomiary dokonywane są w warunkach drogowych, można oszacować wpływ temperatury na poziomie 0,005 mg/l;

 3. czynniki przeszkadzające (np. dym papierosowy, wielokrtone używanie tego samego ustnika – wpływ czynników przeszkadzających na pomiar szacuje się na poziomie 0,01 mg/l);

 4. pobór reprezentatywnej próbki do badania (oprogramowanie Alco -Sensor IV jest tak skonfigurowane, aby osoby mogące wydmuchać więcej niż 1,5 l powietrza, miały pobraną próbkę powietrza do analizy dopiero wówczas, gdy będą kończyły wydmuchiwanie powietrza. Pary alkoholu mają tendencję do zatrzymywania się w płucach, przed pomiarem płuca powinny być więc przewentylowane o dopiero później powinien być dwukrotnie przeprowadzony pomiar; jako wiążąca powinna być uznana wartość niższa – niepewność związana z próbkobraniem szacuje się na poziomie 0,02 mg/l;

 5. powtarzalność pomiaru (tzw. czynnik ludzki, badania są prowadzone rutynowo przez osoby przeszkolone w związku z tym niepewność powtarzalności pomiaru będzie na poziomie niepewności wzorcowania przyrządu tj. 0,01 mg/l);

 6. kontrola jakości badań (zerowanie, próbki kontrolne itp. ) – przed każdym pomiarem w cyklu automatycznym wykonywane jest zerowanie przyrządu, niepewność ustawienia zera równa jest niepewności wzorcowania przyrządu, tj. 0,01 mg/l;

 7. flora saprofityczna fizjologicznie występująca w organizmie ludzkim – wpływ ten jest wybitnie osobiczny, na poziomie ok. 0,015 mg/l ;

 8. zasilanie – szzególnie gdy urządzenie jest na wyczerpaniu, niepewność w tym wypadku wynosi 0,005 mg/l .

Wartość niepewności związanej z przyrządem równa jest pierwiastkowi z podniesionych do kwadratu sum w/w składowych niepewności, tj. 0,0218 gm/l.,

Niepewność całkowita pomiaru równa jest natomiast pierwiastkowi z podniesionych do kwadratu sum składowych niepewności w postaci:

 • niepewności związanej z próbkobraniem – 0,02 mg/l;

 • niepewności powtarzalności pomiaru – 0,01 mg/l;

 • niepewności ustawienia zera – 0,01 mg/l;

 • niepewnosci związanej z przyrządem – 0,0218 mg/l

tj. 0,0328 mg/l.

W świetle powyższego, stwierdzić zatem jednoznacznie należy, iż niepewność pomiarowa wskazana na świadectwie wzorcowania urządzenia Alco-Sensor IV wynosząca 0,01 mg/l jest znacznie mniejsza od rzeczywistej całkowitej niepewności pomiaru wynoszącej 0,0328 mg/l.

W sprawach o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, gdzie najwyższy wynik pomiaru stężenia alkoholu jest tzw. wynikiem granicznym – od 0,26 do 0,28 mg/l warto zatem zasięgnąć opinii biegłego z zakresu mechaniki, maszyn i urządzeń – analizatorów alkoholu w celu ustalenia rzeczywistej całkowitej niepewności pomiaru. Ustalenie i uwzględnienie rzeczywistej niepewności pomiaru może być podstawą do zmiany kwalifikacji prawnej zarzucanego oskarżonemu czynu, z przestępstwa z art. 178a § 1 k.k. na wykroczenie z art. 87 § 1 k.w.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

11 odpowiedzi na Jak ustalić rzeczywistą niepewność pomiaru urządzenia Alco-Sensor IV w sprawie karnej o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości?

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Piotr pisze:

  Szanowny Panie, czy zna Pan przypadki, w ktorych sad uznal niepewnosc pomiaru wyzsza, niz ta wskazana przez producenta na pozimie 0,01 mg/l?

  • Panie Piotrze, znam wiele postępowań karnych o wykroczenie lub przestępstwo prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu, w których Sąd podzielił stanowisko o błędzie pomiarowym analizatora wydechu wynoszącym do 0,03 mg/l, a w konsekwencji odjął 0,03 mg/l od wyniku badania trzeźwości wskazanego przez alkomat.

 3. Mariusz pisze:

  Witam.
  Jaka jest realna szansa zmiany z przestępstwa na wykroczenie podając informacje o błędzie pomiarowym wynoszącym 0.1 mg/l jeśli wynik został otrzymany o wartości 0.26 mg/l ?
  Pozdrawiam

  • Dzień dobry, oczywiście prowadziliśmy sprawy gdzie przy najwyższym wyniku 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu Sąd zmienił kwalifikację prawną czynu z przestępstwa na wykroczenie z art. 87 par 1 kw po przeprowadzeniu postępowania dowodowego. Najczęściej w tego typu sprawach konieczny jest dowód w opinii biegłego toksykologa, celem ustalenia niepewności pomiaru alkomatu. Zmiana kwalifikacji prawnej czynu na wykroczenie jest bardzo korzystna dla kierowcy, bowiem wówczas grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do lat 3. Natomiast w przypadku przestępstwa zakaz prowadzenia pojazdów wynosi od 3 do lat 15.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

 4. umorzenie pisze:

  witam panie mecenasie .1 pomaiar 0.10 drugi po 15 min 0,10 trzeci po 3 min od drugiego 0,08 jest szansa na umorzenie ?

 5. Zmiana kwalifikacji na wykroczenie pisze:

  Dzien dobry,

  Prosze o Pana opinie w sprawie odebranego mi prawa jazdy 5.11.

  Pierwszy pomiar 0.29
  Drugi pomiar 0.26
  Trzeci na komendzie po ok 40 min 0.22.

  Czy sad bedzie bral pod uwage drugi kprzystniejszy wynik? Jesli tak to czy mozna by sie powolac na błąd pomiaru i wtedy przestępstwo bedzie wykroczeniem?

  Czy w ogole trzeci wynik będzie brany pod uwagę?

  Z góry dziękuję

  • Dzień dobry, odpowiadając na Pani pytania:
   1. Sąd będzie brał pod uwagę wszystkie pomiary badania trzeźwości, a w szczególności wynik najwyższy – bo ten wynik był czasowo najbardziej zbliżony do okresu prowadzenia samochodu.

   2. Przy założeniu, że badania trzeźwości alkomatem, a w szczególności to badanie, które dało wynik najwyższy 0,29 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu były przeprowadzone prawidłowo – przy takim założeniu ciężko będzie się powołać na niepewność pomiaru alkomatu, by zejść na wykroczenie. Chodzi o to, że nawet przy niepewności pomiaru wynoszącej w terenie 0,03 mg/l, to po odjęciu od najwyższego pomiaru 0,29 mg/l wartości niepewności pomiaru 0,03 mg/l, wciąż mamy wynik 0,26 mg/l a więc przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości.

   3. W pani sprawie bardziej pomyślałbym o warunkowym umorzeniu postępowania karnego z wnioskiem o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów, albo z zakazem prowadzenia pojazdów na 1 rok. więcej na ten temat znajdzie Pani w artykułach: Wniosek do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu albo Wniosek do Sądu o warunkowe umorzenie postepowania za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu z zakazem prowadzenia pojazdów na 1 rok, gdzie znajdzie Pani również wzory pism procesowych w tych sprawach.

   4. Może mi Pani podesłać mailem fotokopie akt sprawy z wydrukami badania trzeźwości – wtedy na podstawie wydruków będę mógł sprawdzić, czy badania, w szczególności to z najwyższy wynikiem było przeprowadzone prawidłowo, gdyż jeśli nie, to pozostałe wyniki kwalifikują sprawę na wykroczenie a nie przestępstwo. Taka usługa – sprawdzenia akt sprawy, analizy, podpowiedzenia właściwej metody obrony to koszt 400 zł. plus VAT.

 6. Prawo jazdy pisze:

  Witam,

  W ostatnim czasie miałem nieprzyjemny incydent z kontrolą policji. Przy pierwszym badaniu miałem 0,27mg, przy drugim 0,25. A na komendzie na stacjonarnym miałem juz 0,16mg. jaka jest szansa na zakwalifikowanie tego czynu jako wykroczenia? jakie kroki podjąc?

  • Witam, Policja uzna, że popełnił Pan przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości i zostanie Pan oskarżony o przestępstwo a nie o wykroczenie. Tymczasem nie popełnił Pan przestępstwa, gdyż rzeczywiste stężenie alkoholu w Pana organizmie wyniosło pomiędzy 0,24 a 0,30 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynika to z niepewności pomiaru alkomatu, który w warunkach terenowych wynosi +/- 0,03 mg/l alkoholu. Odpowiadając na pana pytanie – tak, ma Pan szansę na zmianę kwalifikacji prawnej w Sądzie, to znaczy – na przekonanie Sądu, by uznał Pana za winnego wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu. To z kolei będzie miało ogromny wpływ na długość zakazu prowadzenia pojazdów. Przy przestępstwie Sąd orzeka zakaz od 3 lat do 15, a przy wykroczeniu od 6 miesięcy do lat 3. Realnie – przy przekonaniu Sądu do uznania Pana czynu za wykroczenie ma Pan sporą szansę na 1 ro zakazu prowadzenia pojazdów, dzięki czemu nie będzie Pan musiał zdawać ponownie egzaminu na prawo jazdy – więc warto się o to postarać. Bym jednak dokładnie to wszystko Panu wytłumaczył musiałby się Pan umówić na poradę prawną – w mojej Kancelarii, albo telefonicznie. Pozdrawiam Adwokat Mariusz Stelmaszczyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *