O autorach

Witajcie,

prowadzimy Kancelarię Adwokacką specjalizującą się w sprawach karnych, w szczególności w sprawach o przestępstwa i wykroczenia prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu oraz w sprawach karnych z zakresu ruchu drogowego. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w reprezentowaniu klientów zarówno na etapie postępowania przygotowawczego, jak również na etapie postępowania sądowego.

Nasz zespół tworzą Adwokat Mariusz Stelmaszczyk oraz Adwokat Agnieszka Rzeszut.

Prowadzimy Kancelarię Adwokacką w:

  • Warszawie przy ul. Nowy Świat 47 lok. 4 (kontakt: tel. 697 053 659 mailowy: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl)

Nasz zespół:

Adwokat Mariusz Stelmaszczyk
Mariusz_Stelmaszczyk_s

Nazywam się Mariusz Stelmaszczyk. Mam 39 lat i jestem adwokatem. Wiedzę i doświadczenie w sprawach karnych o przestępstwo i wykroczenie prowadzenia pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu zdobyłem w trakcie orzekania jako sędzia Wydziału Karnego Sądu Rejonowego dla Warszawy Żoliborza, w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Śródmieścia, a także podczas praktyki adwokackiej.

Kontakt telefoniczny:  697 053 659 
Kontakt mailowy: 

 biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Adwokat Agnieszka Rzeszut
Agnieszka_Rzeszut

Nazywam się Agnieszka Rzeszut i jestem adwokatem. Przez cały okres aplikacji adwokackiej współpracowałam z adwokatem Mariuszem Stelmaszczykiem. Specjalizuję się w sprawach karnych, w szczególności w sprawach o przestępstwo i wykroczenie prowadzenia pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu.

Kontakt telefoniczny:  697 053 659
Kontakt mailowy:

rzeszut@adwokat-stelmaszczyk.pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn

88 odpowiedzi na O autorach

  1. Krystian Feliks /felek pisze:

    3 maja 2012 nie świadom iż jestem w stanie nietrzeźwym pojechałem ok.godz.9.40 z wioski do Opola.
    Przy małym ruchu ulicznym ze względu na święto zatrzymała mnie policja do rutynowej kontroli o godz.10.00. Zostałem podany badaniom trzeźwości alkomatem i ku mojemu zdziwieniu pierwszy i drugi wynik wyszedł 0.38 mg/l . Załamałem się gdyż dzień wcześniej wypiłem pomiędzy godz.17-19 2 piwa KARPACKIE o niskiej zawartości. Chce podkreślić iż później zjadłem lekkostrawną kolację a ok.godz.21.00 przeszedł mi smak na kapustę kiszoną której dosyć zjadłem i o 23.00 poszedłem spać.
    Wstałem godzina 7.00 rano 3 maja a, że nie jem śniadań wypiłem kawę i rabarbar ogrodowy parę sztuk. Przed samym wyjazdem. Czy mogło mi to przeważyć w wyniku bo jestem w szoku!! Prawo jazdy posiadam od 29 lat kategorii A i B i przy każdym innej kontroli drogowej było ich wiele zawsze alkomat wskazywał 0 mg/l. Prowadzę jednoosobową firmę usług budowlanych( od 16 lat) i prawo jazdy jest mi niezbędne (dużo jeżdzę dużo po terenie woj). Utrzymuje rodzinę (żonę i 4 dzieci (w wieku od 12-18 lat) uczących się, nie pracujących) Nigdy nie byłem karany.
    Co mi grozi i co mi Pan doradzi ,aby nie utracić prawo jazdy. Czekam na wstawienie na komisariat policji bo zostało mi zabrane prawo jazdy z artykułu za prowadzenie w stanie nietrzeźwym.

    • Tomasz pisze:

      Witam Serdecznie
      Miałem nie miłe zdarzenie w ubiegły weekend. Po cało tygodniowym mocno zakrapianym szkoleniu wróciłem do domu w sobotę rano i już nie spożywałem alkoholu do końca dnia. W nocy brat miał kolizje i poprosił mnie o przyjazd. Bez wahania oczywiście w siadłem i pojechałem. W drodze na miejsce zdarzenia zatrzymała mnie policja i ku mojemu zdziwieniu alkomat pokazał za pierwszym razem 0,15 mg/l, po 15 minutach 0,13 mg/l. Trzeci raz dali mi panowie dmuchać po 2 minutach od drugiego pomiaru. Moją prośbę panowie pozwolili mi dmuchać po kolnych 20 min i czwarty wynik wynosił już 0,11 mg/l. Panowie oczywiście zatrzymali mi prawo jazdy i jestem teraz w kropce ponieważ moja praca wiąże się z częstymi wyjazdami i mogę przez to stracić pracę. Czy istnieje jakaś szansa aby zatrzymać prawo jazdy. Nigdy nie byłem karany i nigdy nie prowadziłem po pijanemu a raczej jestem temu przeciwny. Mógłbym nawet powiedzieć że było to nie świadome bo nie spodziewałbym się że po tak długim czasie jeszcze coś mi wyjdzie na badaniu alkomatem. Proszę o doradzenie co w takim wypadku mogę teraz zrobić.

      • Witam, nie jest Pan bez szansy, tzn. może się Panu udać przekonać Sąd do odstąpienia od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów z uwagi na 2 okoliczności: nieznaczne stężenie alkoholu, tzn. 0,15 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu z wyraźna tendencją spadkową oraz szczególna sytuacja, w jakiej podjął Pan decyzję o prowadzeniu auta – telefon od brata z prośba o pomoc w związku z kolizją. W prawie wykroczeń Sąd ma możliwość wymierzenia panu kary grzywny i odstąpienia od zakazu prowadzenia pojazdów na podstawie art.39 par. 1 k.w. W tym przepisie jest mowa o szczególnych okolicznościach, w których Sąd może odstąpić od zakazu prowadzenia pojazdów. W mojej ocenie w pana przypadku takie właśnie okoliczności zachodzą.

    • p pisze:

      W dniu wczorajszym wracalam z grilla na którym wypilam 3 piwa. Wracalamna rowerze, najechał na mnie samochód i uciekł. Utraciła zęba mam złamany palec i cala jestem w ranach. Jakimś cudem wrocilam do domu chłopak mnie zawiózł do szpitala. Lekarz od razu wezwał policje. Zrobili mi badanie trzeźwości okazało się ze mam ponad 0,5 promila. Ogólnie policja będzie prowadzić dochodzenie które z gory jest skazane na umorzenie ze wzgledu na brak świadków. Podpisała protokół gdzie była informacja o nietrzeźwości i o tym ze o 19tej skonczylam pic piwo.Wypadek był o 20tej przy czym pomiar trzeźwości był przeprowadzony o 22tej. Policja poinformowała mnie o mandacie 500zl ze będzie wystawiony w późniejszym czasie. Co mogę zrobić by uniknąć tego mandatu? Czy mogę zmienicwyjasnienia iz na grillu piłem piwo ale bezalkoholowe czyli o zawartości alkoholu do 0,5% a jak trafiła do domu wypilam 3 kieliszki wódki na uspokojenie?

      • Witam, nie mogę Pani doradzać czy i jak zmieniać wyjaśnienia złożone na Policji. Powinna Pani natomiast wiedzieć, że pomimo prowadzenia roweru w stanie nietrzeźwości w czasie wypadku i pomimo ewentualnego umorzenie postępowania karnego wobec nie ustalenia sprawcy wypadku i tak będzie się Pani mogła domagać od Zakładu Ubezpieczeń, a dokładnie od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wypłaty odszkodowania i zadośćuczynienia za wypadek. Rzecz w tym, że Zakład Ubezpieczeń mógłby odmówić Pani wypłaty tych świadczeń tylko wówczas, gdyby udowodnił, że Pani zachowanie było wyłączna przyczyną wypadku.

  2. Marcin Marc pisze:

    mam pytanie ile policja moze trzymac u siebie protokol z przesluchania zanim przesle go do sadu ? ( A…. sprawa wyglada tak 14 marca zatrzymano mnie za jazde po spożyciu alkoholu 0,24ml w wydychanym powietrzu około 23 marca byłem na komendzie i złożyłem zeznanie – w obecności adwokata przyznałem się, podpisałem i dołaczyłem że dojeżdżam do pracy 80km i prawo jazdy kat.b jest mi potrzebne oraz pełnomocnictwo adwokata . Policjant zapewnił nas że papiery w sądzie będą w następnym tygodniu . 27 przyszło że zatrzymano mi prawko nie odwoływałem się . Później zadzwoniłem do sądu zapytać się czy są papiery i kiedy rozprawa? Jest już 7 Maja papierów brak a zależy mi na jak naszybszej rozprawie . Czy można w jakiś sposób wpłynąć na policję bo wydaje mi się że teraz to ich czysta złoślowość że mam adwokata czy można złożyć ponaglenie , zapytanie , zażalenie na szybkość pracy policji bo w sprawie wszystko jest jasne przyznałem się wykazałem skruche .Zależy mi aby dostać choć 6 Miesięcy a wiadomo że jaki sąd wyda taki wyrok po upływie 5 miesięcy od zatrzymania prawka

  3. PawełH Hipi pisze:

    mozna zlozyc zazalenie

  4. jacek pisze:

    a jak to jest w sytuacji kiedy ktoś miał badanie alkomatem potem policja zabrała go na badanie krwi. Wynik alkomatem wyniósł 0,7 promila . Prokurator zaproponował dobrowolne poddanie się karze. Osoba się zgodziła podpisała wniosek. Potem przychodzą wyniki krwi które są wyższe czyli 1,2 promila co wtedy ? czy prokurato cofa wcześniej uzgodniony z oskarzonym wyrok ?

  5. Agnieszka/ Agnieszka pisze:

    Jeżeli zatrzymana zostaje osoba na rowerze jako potencjalny pijany – zawiadomienie ze sklepu, ze rowerzysta wypił piwo i wsiadł na szary rower -pod tym zarzutem policja zatrzymała rowerzystę nie zwracając uwagi na żadne inne znaki rozpoznawcze, tylko szary rower, oczywiście nie był on tą osoba, ale pech chciał ze miał w wydychanym powietrzu 0,18 alkoholu. Zatrzymany przyznał się ze wypił 3 piwa, ostanie ok godz15 (zatrzymany został ok godz 20 na chodniku, gdzie ruch był znikomy o tej porze), po czym policja zapowiedziała ze karą będzie 6 m-cy pozbawienia prawa jazdy. Jest to pierwsze przewinienie tego typu tej osoby, nigdy nie był zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu, brak mandatów w ostaniach latach( dostał 2 jako początkujący kierowca-7 lat temu).Chodzi o to że posiada kat A i B, i chciałby chociaż jedna zachować, czy jest możliwość? czy ma duże szanse na zachowanie prawa jazdy? dodam jeszcze ze jest zatrudniony w Warszawie (300km od miejscowości zamieszkania- jednak prace aktualnie oraz przez najbliższe 2 miesiące odbywają się w miejscowości zamieszkania,potem jednak będzie zmuszony na wyjazd czy może wpleść ten wątek w swoja obronę? I czy jeżlei chodzi o złożenie pisma z prośba o łagodniejsza karę, czy lepiej będzie zlecić to adwokatowi czy nie ma znaczenia czy napisze ją sam?
    Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź.

  6. Jola/jajoka pisze:

    Witam, w kwietniu tego roku po rutynowej kontroli mój znajomy wydmuchał w pierwszym badaniu 0,15mg/l, a w drugim 0,14mg/l oczywiście zostało zatrzymane prawo jazdy, po kilku dniach był przesłuchany na Policji, a po kilku przyszło pismo z sądu o zatrzymaniu prawa jazdy, a wczoraj zawiadomienie o sprawie w sądzie na 28 czerwca. Na policji przyznał się do prowadzenia po użyciu i zaniósł zaświadczenie że prawo jazdy jest mu potrzebne do pracy oraz do tego żeby mógł dowozić 8 letniego chłopca do szkoły 20 km od domu, dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności- astma, matka dziecka ma również orzeczenie o niepełnosprawności po wypadku samochodowym ma uraz do jazdy samochodem. Co może w tym momencie zrobic żeby odzyskać prawo jazdy- w dniu rozprawy będzie już 2 miesiące od zatrzymania

    • Pani znajomy może złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny, ale jednocześnie na podstawie art.39 par. 1 k.w. o odstąpienie od orzeczenie wobec niego zakazu prowadzenia pojazdów. Wówczas Sąd postanowi tuz po ogłoszeniu wyroku o zwrocie Pani znajomemu dokumentu prawa jazdy. Odzyska go wówczas kilka dni po wyroku. We wniosku należy opisać okoliczności towarzyszące jeździe samochodem po alkoholu: nieznaczne stężenie alkoholu, pora, miejsce, natężenie ruchu, przyczyna, dla której zdecydował wsiąść za kierownicę pomimo spożytego wcześniej alkoholu oraz okoliczności, które Pani wskazała, które uniemożliwiają mu funkcjonowanie bez prawa jazdy. Do wniosku należy dołączyć dokumenty na potwierdzenie podanych we wniosku argumentów.

  7. Jakub pisze:

    Witam, wracajac z imprezy samochodem zatrzymala mnie policja w centrum Krakowa po drobnej kolizji (uderzenie w slupek oddzielajacy jednie od parkingu). Na pobliskim komisariacie sprawdzono mi trzezwosc, wynik: 0,12mg/l w obu badaniach. Na imprezie wypilem 2 piwa o malej zawartosci i po 2-2,5h swierdzilem, ze moge prowadzic samochod. Prawo jazdy mialem pol roku do momentu zatrzymania. Nie bylem karany i nigdy nie mialem problemow z prawem. Kolizja byla jak wspomnialem wczesniej w centrum Krakowa, okolo godziny 2;30 w nocy. Kilka dni po zdazeniu wstawilem sie na przesluchanie na komisariat, przyznalem sie do popelnienia winy. Zabrano mi prawojazdy na okres 9miesiecy. Dostalem pismo z Sadu, ze moge sie ubiegac 13 lipca 2013r. o prawo jazdy. Moje pytanie: na czym moze polegac ubieganie sie o dokument, gdzie mam sie zgosic po odbior? Bardzo prosze o odpowiedz i pomoc.

    Z gory Dziekuje pieknie.

    • Witam, oznacza, to że może Pan po 13 lipca 2013r. zgłosić się do odpowiedniego Wydziału w Urzędzie Miasta po odbiór dokumentu prawa jazdy. Aby jednak odebrac prawo jazdy, musi Pan wcześniej przejść badania psychotechniczne dla kierowców i przedłożyć przy odbiorze dokumentu zaświadczenie o odbyciu takich badań.

  8. dawid pisze:

    witam,moja sprawa wyglada tak,ze w lipcu tego roku zostałem zatrzymany za przekroczenie predkosci o 30km,i przy badaniu alkomatem okazało sie ze mam 0,10mg/l,przy drugim badaniu po 12 minutach wyszło 0,08mg/l, a w trzecim badaniu po 13 minutach juz 0,07mg/l.prawo jazdy zostalo mi zatrzymane przez policje pod zarzutem jazdy po uzyciu alkoholu,nastepnie w ciagu tygodnia prawo jazdy zostało zwrocone przez sad.myslalaem ze sprawa sie juz zakonczyla,a 6.09.2013 dostałem pismo z wyrokiem nakazowym o zatrzymanie prawa jazdy na okres 6 miesiecy i kara 700 zł,dlaczego tak sie stało,nie zostalem nawet poinformowany ze toczy sie przeciwko mnie zadne postepowanie.czy moge sie od tego wyroku odwolac?i jak to zrobic,napisac?pozdrawiam

    • Witam, jeżeli odebrał Pan wyrok nakazowy 6 września 2013r. to ma Pan 7 dni na złożenie sprzeciwu od wyroku nakazowego. Jeżeli złoży Pan sprzeciw od wyroku nakazowego, to wówczas wyrok traci moc. Następnie powinien Pan złożyć wniosek o umorzenie prowadzonego przeciwko Panu postępowania karnego. We wniosku powinien Pan powołać się na niepewność pomiarową alkomatu, która wynosi od 0,01 mg/l do 0,02 mg/l. Uwzględnienie niepewności pomiarowej alkomatu, powinno skutkować umorzeniem postępowania z uwagi na niepopełnienie wykroczenia.

      • dawid pisze:

        dziekuje bardzo za odpowiedz,a jak musi wyglądać taki wniosek,bo sprzeciw juz znalazłem a nie mam pojecia co dokładnie napisac we wniosku,nigdy nie byłem za bardzo zapoznany z tymi wszystkimi papierowymi sprawami,z góry dziekuje za pomoc

      • dawid pisze:

        a jezeli we wniosku powolam sie na niepewnosc to nie bedzie tak ze alkomat moze sie mylic takze w gorę?

  9. Grzegorz pisze:

    Witam
    Zabrano mi prawo jazdy przy pierwszym pomiarze miałem 0,31 przy drugim 0,34. Na ile moge mieć zabrane prawo jazdy? Czy bede musiał zdawać kolejny raz egzamin? Jak sie zdaje kolejny raz egzamin to trzeba tez robić od nowa kurs?

    • Jeśli nie był Pan dotąd karany za przestępstwo lub wykroczenie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu, to przy wyniku 0,34 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu nie grozi Panu więcej niż 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów. Oczywiście każda sprawa jest inna i długość grożącego Panu zakazu prowadzenia pojazdów zależy od takich czynników, jak natężenie ruchu pojazdów i pieszych, czy kontrola Pana trzeźwości była wynikiem popełnienia wykroczenia drogowego, czy pod wpływem alkoholu spowodował Pan kolizję i wielu innych. Przy wyroku orzekającym 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nie będzie Pan zdawał ponownie egzaminu na prawo jazdy.

  10. Grzegorz pisze:

    A czy to ze zabrali mi prawo jazdy będzie szło za mną do końca życia, czy będe to miał w papierach? Bo w przyszłości chciałbym kierować pojazdami ciężarowymi i nie wiem czy przyjmą mnie do jakiejś firmy i nie wiem czy mi to w czymś przeszkodzi.

  11. Agnieszka/ Aga pisze:

    Witam mój narzeczony został ponownie zatrzymany za jazdę pod pływem alkoholu został zabrany do aresztu śledczego do domu przyszło zawiadomienie że akt oskarżenia został wysłany do sądu art 178a § 4 kk art. 178a § 1 kk na ile może zostać skazany. Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam

    • Za ponowne popełnienie przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości Prokuratorzy najczęściej zadają kary bezwzględnego pozbawienia wolności, a Sądy zazwyczaj taka karę orzekają. Najczęściej nie przekracza ona 1 roku pozbawienia wolności. To, jaka kara grozi Pani narzeczonemu zależy głównie od tego, jak dawno temu popełnił poprzednie przestępstwo prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu, na jaka karę został wówczas skazany, jak bardzo był pijany prowadząc obecnie samochód. Czasami w tych sprawach można wywalczyć nawet karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, ale to zależy od okoliczności, które Pani przedstawiłem. Proszę tez pamiętać o tym, że w razie skazania Pani narzeczonego na karę pozbawienia wolności bez zawieszenia, nie przekraczającą 1 roku, Pani narzeczony będzie mógł się starać o jej odbycie poza zakładem karnym, w swoim domu – w ramach tzw. dozoru elektronicznego.

  12. Grzegorz pisze:

    Witam
    Mam 18 lat zabrano mi prawo jazdy na rok i mam kuratora. Co ten kurator robi? Często bedzie do mnie przyjeżdżał? Jak mam wyrok w zawieszeniu na 3 lata na 4 miesiaceczy to bedzie do konca zycia w papierach? Czy będę musiał robić jakieś badania?

  13. Pawel pisze:

    WItam zabrano mi prawo jazdy na 2 lata :/minęlo dopiero zaledwie 2 miesiące . Jechałem po pijaku i spowodowałem kolizję. czy jest jakas mozliwosc odzyskania prawa jazdy szybciej ? chociaz po roku ?

  14. Grzegorz pisze:

    Ile czasu trzeba nie pić alkoholu żeby przejść badania lekarskie? Czy od momentu zabrania nie moge nic pić? Po jakim czasie od zabrania przychodzi wezwanie na leczenie??

  15. Rafał pisze:

    Witam
    Dziś otrzymałem od sądu wyrok nakazowy za jazdę samochodem po użyciu alkoholu – 0,13 mg. z silną tendencją spadkową – ostatnie trzecie badanie wykazało 0.00 mg.) Wyrok to 6 m-cy zatrzymania uprawnień i 1000 zł grzywny. Otrzymałem również postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy. Chciałbym spróbować prosić sąd o odstąpienie od zatrzymania uprawnień i dlatego złożę do sądu sprzeciw od wyroku nakazowego. W związku z powyższym mam dwa pytania: Czy po tym jak złożę sprzeciw od wyroku nakazowego mogę wystąpić do sądu z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze, w którym będę wnioskował o odstąpienie od zatrzymania prawa jazdy? oraz czy na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy muszę również składać zażalenie? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

    • Witam, jeżeli złożył Pan sprzeciw od wyroku nakazowego, to wyrok z mocy prawa traci moc. Wówczas może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem na podstawie art. 39 par 1 k.w. od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeżeli Pana wynik najwyższy wynik wyniósł 0,13 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to ma Pan szansę na odstąpienie przez Sąd od orzeczenia zakazu. We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych wówczas panowało, czy jechał Pan droga lokalną, czy była to rutynowa kontrola trzeźwości. Powinien Pan również opisać dlaczego prawo jazdy jest Panu niezbędne oraz jakie negatywne konsekwencje będzie miało dla Pana orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

  16. Piotr pisze:

    Witam. Chciałbym zapytać o możliwość skorzystania z art. 39 k.w. Moja sytuacja wygląda następująco: we wrześniu byłem z żoną na uroczystości u przyjaciół. Po noclegu w hotelu następnego dnia (w niedzielę) miałem przejechać ok. 8 km do domu przyjaciół, wtedy zostałem skontrolowany przez policję. Badanie alkomatem wykazało 0,13 i po 15 min. 0,11mg/l w wydychanym powietrzu – zabrali prawo jazdy i dostałem wezwanie na komisariat. Po kilku dniach stawiłem się na komisariacie, gdzie spisany został protokół. Ponieważ mam poważnie chorą żonę (leczy się od 2,5 roku na nowotwór złośliwy), w protokole prosiłem o oddanie mi prawa jazdy, które jest mi niezbędne, ze względu na częste wyjazdy związane z leczeniem żony. Szczegółowo opisałem historię choroby, m. in. tylko w ciągu ostatniego roku 3 pobyty w szpitalu w Warszawie (do Warszawy mamy 360km), 4 pobyty w szpitalu w Poznaniu na chemioterapii (do Poznania mamy 100km) i jeszcze kilkanaście innych wyjazdów związanych z badaniami. Do protokołu załączyłem pełną dokumentację medyczną potwierdzającą powyższe fakty. Dodatkowo załączyłem orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, w którym jest zapis, że osoba wymaga „stałej lub długoterminowej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji”. Niestety w zeszłym tygodniu otrzymałem wyrok nakazowy – 6 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów i 500zł grzywny. Zgodnie z pouczeniem mam 7 dni od dnia doręczenia (doręczenie było 6.11.2013r.) na wniesienie sprzeciwu do sądu. Dodam jeszcze, że nigdy wcześniej nie byłem karany i mam zerowe konto punktowe za wykroczenia drogowe. Chciałbym zapytać, czy w mojej sytuacji jest jeszcze jakaś możliwość wcześniejszego odzyskania prawa jazdy? Czy mogę skorzystać np. z art. 39 k.w. (sąd może „zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary albo odstąpić od wymierzenia kary lub środka karnego”). Ze względu na termin 7 dni na wniesienie sprzeciwu sprawa jest pilna, proszę o odpowiedź.

    • Witam, jeżeli złożył Pan sprzeciw od wyroku nakazowego, to taki wyrok traci moc. Wówczas może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem od orzeczenia przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. We wniosku należy opisać okoliczności w jakich prowadził Pan samochód tj. pora raz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych czy była to rutynowa kontrola trzeźwości kierujących pojazdami. Powinien Pan jeszcze raz opisać chorobę żony i okoliczność jak często Pan wozi żonę do lekarzy, powołując się na dokumentację medyczną złożoną do akt podczas przesłuchania na Policji w charakterze podejrzanego. Powinien Pan również napisać, że jest Pan osobą niekaraną za przestępstwo, oraz że jest Pan ostrożnym kierowcą, o czym świadczy bark punktów karnych za wykroczenia drogowe.

  17. Izabela pisze:

    Witam serdecznie mam pytanko mąż jakiś czas temu został złapany na jeździe pod wpływem alkoholu potem po raz drugi w 2007 r. złapano go na jeździe pod wpływem alkoholu na rowerze. Otrzymał zawiasy które mu się już skończyły oraz 10 letni zakaz prowadzenia autem. Przechodził wtedy bardzo ciężki okres bo w 1,5 stracił ojca, jego brata oraz dziadka. Wpadł w uzależnienie ale przeszedł leczenie i już od 2 lat nie pije wcale. Czy jest jakaś możliwość aby skrócić zakaz prowadzenia pojazdu? Z góry dziękuje za odpowiedź.

  18. Wojtek pisze:

    Witam serdecznie, przeglądając internet natknąłem się na Państwa poradnik prawny, który to ma w celu przekazanie informacji osobom, które prowadziły pojazd lub rower pod wpływem alkoholu i popełnili wykroczenie lub przestępstwo.

    W dniu 02.12.2013 około godz 6,10 rano przy mały natężeniu ruchu samochodowego i pieszego ( CENTRUM MIASTA ) kiedy zawoziłem moją ładniejszą połowę do pracy i nic nie wskazywało na to, że mogę mieć w organiźmie jeszcze alkohol, zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli trzeźwości i ku mojemu zdziwieniu okazało się , że jestem pod wpływem alkoholu. W dniu poprzednim wypiłem 4 piwa maksymalnie do godz.22.00.

    Alkomat wskazał 0,32 jednostek co kwalifikuje się już jako przestępstwo.Kolejne badanie na komisariacie wynosiło 0,30 i 0,31 była to godzina 6.35, zaś o godzinie 6,40 już wyniosło 0,24 Zatrzymano mi prawo jazdy spisano notatki i poproszono o stawienie się na komisariacie następnego dnia.
    Przemiła Pani przedstawiła mi zarzuty i zapytała czy chcę się podać dobrowolnie karze. Nie mając wiedzy zgodziłem się na to od razu po czym Pani poprosiła mnie o wyjście z pokoju, ponieważ zadzwoni do prokuratora, który zaproponuje karę. Za 3 min wszystko jasne. Zakaz prowadzenie pojazdów na 1 rok, grzywna w wysokości 300 zł
    ( zapłacona na miejscu ) i kara pozbawienie wolności na 0,5 roku z próbą na 2 lata. Szok! Wyrok przyjdzie do domu listem, prawdopodobnie w styczniu 2014. Śledząc Pana blog, wiem że można się od tego odwołać. Proszę o podpowiedź co zrobić, gdzie i kiedy się udać aby prosić o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Jestem w stanie zapłacić większą grzywnę i pozostać przy karze pozbawienia wolności ale chcę anulować zakaz prowadzenia pojazdów. Było to moje 1 i mam nadzieję ostatnie takie
    wykroczenie. Na koncie mam 2 zapłacono mandaty za niewielkie przekroczenie prędkości 15-20 km. Prawo jazdy jest mi potrzebne do utrzymania stanowiska pracy. Mam umowę na czas nieokreślony i kredyt mieszkaniowy na głowie. Prowadzę ustatkowany tryb życia, nigdy nie byłem karany i mieszkam z partnerką ponad 10 lat.

    • Witam, jeżeli chce Pan złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego, to musi Pan cofnąć zgodę na karę uzgodnioną z Prokuratorem podczas przesłuchania w charakterze podejrzanego. Może Pan to uczynić najpóźniej na posiedzeniu wyznaczonym celem rozpoznania wniosku złożonego przez Prokuratora. Przy Pana najwyższym wyniku 0,32 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu może Pan złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania z odstąpieniem od orzekania o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych. Przekonanie Sądu do odstąpienia od orzekania zakazu nie będzie łatwym zadaniem, gdyż często zdarza się, że Sądy przy takim wyniku orzekają zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku. We wniosku o warunkowe umorzenie postępowania powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego alkoholu, tj. pora prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy była to rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto powinien Pan opisać jakie konsekwencje będzie miało dla Pana orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 1 roku tj. utrata pracy i jedynego źródła dochodu.

  19. Katarzyna pisze:

    Witam!
    05.04.2014r. zatrzymano mnie do kontroli trzeźwości a dzień wcześniej wypiłam piwo a tego dnia zjadłam może to głupie ale tak było trzy czekoladki z likierem. Wykryto u mnie 0,15 za pierwszym za drugim 0,15 a za trzecim 0,11. Policja zabrała parwo jazdy i skierowano sprawe do sądu. Ja nie pracuje tylko ucze się i nie mam roku prawa jazdy. Co mam robić? I jakie konsekwencje tego mogą być? Proszę o pomoc pilne.

    • Witam, jeżeli Pani najwyższy wynik wyniósł 0,15 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to popełniła Pani wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 par 1 k.w. Może Pani złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. We wniosku powinna Pani opisać okoliczności w jakich prowadziła Pani samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem Pani zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto powinna Pani opisać jakie konsekwencje spowoduje dla Pani orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy. Jeżeli jednak Sąd nie uwzględni Pani wniosku, to najprawdopodobniej orzeknie wobec Pani zakaz prowadzenia samochodów na okres 6 miesięcy.

      • Katarzyna pisze:

        Dziękuję za odpowiedz.
        Ja już dostałam karę 500 zł grzywny i pół roku zabrane prawo jazdy. Ja się jeszcze uczę. W tym roku mam maturę. Mama jest chora i utrzymujemy się z jej renty. Prawo jazdy jest mi bardzo potrzebne bo mama sama nie może jeździć więc ja muszę jej pomagać.. Muszę pogodzić szkołę z chorą matką. Na policji jak byłam dowiedziałam się tyle ze mi raczej sąd nie odda.
        Proszę o poradę co mam dalej robić. Pisa do sądu ten wniosek czy już nic to nie da. I nawet jak bym pisała to w jaki sposób.

        • W przypadku gdy wyraziła Pani zgodę na karę zaproponowaną przez Policję, to jeżeli chce Pani złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze z odstąpieniem od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, to musi Pani cofnąć zgodę na karę uzgodnioną z Policją. Cofnięcie zgody najlepiej jest wysłać do Sądu jak tylko Pani sprawa zostanie zarejestrowana tzn. zostanie sprawie nadana sygnatura akt. Razem z cofnięciem zgody na skazanie może Pani wysłać wniosek o dobrowolne poddanie się karze z odstąpieniem od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Składając do Sądu wniosek nie pogorszy Pani swojej sytuacji, jeżeli Sąd nie przychyli się do Pani wniosku to najprawdopodobniej orzeknie wobec Pani zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 6 miesięcy.

          • Katarzyna pisze:

            Nie wiem co mam robić. Niby na Policji powiedzieli mi że Sąd racze nie odda mi prawa jazdy tylko dopiero po 6 miesiącach. Proszę o jaką radę bo naprawdę nie wiem co mam robić. Nie znam się na tym. Nawet nie wiem jak napisać cokolwiek do Sądu.

  20. Jakub pisze:

    Dzień dobry, 6 kwietnia o godzinie 4:00 zatrzymano mnie i wykazalo mi 0.65mg, 0.63.mg
    siostra napisała mi smsa żebym przywiozl jej dziecku leki zbijające gorączkę wystraszylem sie bardzo byly puste drogi ja czułem się trzeźwy wypiłem 3 piwa (mam 188 cm wzrostu i 70 kilo wagi) kazali mi przyjść we wtorek na komenda, tak więc zrobiłem o godzinie 15 rozmawiałem z policjantka złożyłem zeznania, prokurator zaproponował mi wyrok 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata, zakaz prowadzenia pojazdów na 2 lata, i 1200 zl grzywny. nie zgodziłem się na ten wyrok mówiąc że dojeżdzam do pracy 30 km to moje jedyne zrodlo utrzymania. i pomagam siostrze wychowac dziecko jest samotna matka wszystkie kursy do lekarza i inne są na mojej głowie. prosze doradźcie mi co moge zrobić by sąd orzekł wobec mnie 12 miesiecy zakazu prowadzenia pojazdu tak zebym nie musiał ponownie zdawać egzaminu jakie dokumenty złożyć jakimi argumentami się wesprzeć dodam ze jestem niekarany mam 22 lata prawojazdy od lat 3 jeden mandat za przekroczenie prędkości, jeszcze powiem, że mogę śmiało zapłacić większą grzywną w zamian za te 12 miesiecy prosze o pomoc, BARDZO PROSZE

    • Witam, przy najwyższym wyniku 0,65 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze z orzeczeniem przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku. Jednakże przy takim wyniku istnieje ryzyko, że Sąd orzeknie wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 2 lat. Niemniej jednak składając wniosek, w którym uzasadni Pan 1 rok zakazu, nie pogorszy Pan swojej sytuacji procesowej.
      We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem Pana zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Co więcej, powinien Pan opisać jaka okoliczność spowodowała, że wsiadł Pan za kierownicę samochodu pomimo spożytego alkoholu. W uzasadnieniu orzeczenia przez Sądu 1 roku zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych powinien Pan opisać jakie konsekwencje spowoduje dla Pana orzeczenie przez Sąd zakazu na okres 2 lat. Wszystkie okoliczności, na które powołuje się Pan we wniosku powinny być potwierdzone załączonymi dokumentami.

      • Jakub pisze:

        ale sądzi pani, że jest realna szansa bym dostał te 12 miesięcy tak ??

        • Na pewno nie będzie łatwe przekonanie Sądu do orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku, ale przy Pana wynikach ma Pan na to szansę. Dlatego powinien Pan dobrze uzasadnić jakie konsekwencje spowoduje dla Pana orzeczenie zakazu na okres dłuższy niż 1 rok, gdyż Sąd rozpoznając Pana sprawę bierze pod uwagę argumenty, które Pan podniesie, a które będą przemawiały za 1 rokiem zakazu.

  21. Magda pisze:

    Witam,
    Bardzo proszę o pomoc w sprawie. Wczoraj ok. godziny 17 policja w nieoznakowanym samochodzie zatrzymała pod samym jego domem mojego znajomwgo. Już miał skręcać w brame na podwórze… Jak nigdy tego dnia wypił 2 piwa z kumplem w barze oddalonym od domu 500m. W wydmuchiwanym powietrzu w pierwszym pomiarze wskazało 0,29mg, w drugim 0,31 a w trzecim ostatnim 0,34. Zatrzymane zostało prawo jazdy. znajomy od 1 kwietnia rozpoczął pracę jako kierowca, poniewaz posiada uprawnienie C+E, była to jego wymarzona praca, o którą bardzo długo się starał… praca stała się dla niego jedynum źródłem dochodu…nie wie co go podkusilo aby te 500m podjechać autem do domu. Po prostu wracał z pracy, spotkał kolegę i z tej radości chyba się z nim napił… Dodam, że nie był wczesniej karany za takie przewinienie. Byla to wiejska droga, o tej porze brak ruchu pieszych czy samochodowego. Nie wyrządzona została również żadna szkoda społeczna, nie było kolizji. Jechał wolno do domu, a policjanci pod samym płotem kazali mu zjechać…Prosze o informacje na jaki okres czasu może zostać zabrane prawo jazdy? czy są jakies okoliczności łagodzące? Czy mogą mu zostawić chociaż prawo jazdy na samochód ciężarowy aby nie stracił pracy? (dodam, że w momencie zatrzymania prowadzil samochód osobowy). W jaki sposób można złagodzić wymiar kary? Dziękuję za pomoc.

    • Witam, Pani znajomy może złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze z orzeczeniem zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych z wyłączeniem pojazdów, do których prowadzenia uprawnia prawo jazdy kategorii C+E, na okres 1 roku. We wniosku powinien opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem zatrzymania był rutynowa kontrola trzeźwości, jaki odcinek drogi przejechał. Wymienione okoliczności Sąd bierze pod uwagę oceniając stopień społecznej szkodliwości popełnionego przestępstwa. Ponadto Pani znajomy we wniosku powinien opisać jakie konsekwencje spowoduje dla niego orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 1 roku tj. utrata pracy jako kierowca, a tym samym jedynego źródła dochodu.

      • Magda pisze:

        Dziękuję za odpowiedź. Czy taki wzniosek można złożyć już przed wezwaniem na komisariat policji czy najpierw trzeba czekać na ich wezwanie?

        • Witam, ze złożeniem tego wniosku trzeba poczekać do czasu przesłuchania na Policji. Najlepiej przyjść na przesłuchanie z tym wnioskiem i złożyć go na ręce przesłuchującego Policjanta. Wówczas Policjant prześle do Prokuratury akta sprawy, w których będzie już wszyty wniosek o dobrowolne poddanie się karze. dzięki temu Prokurator zapozna się z nim jeszcze przed przesłaniem akt do Sądu.

  22. Magda pisze:

    Witam, dziekuje za odpwoiedź. Jeszcze znajomego nie wzywali na komendę a wczoraj minęło 7 dni od zatrzymania przez policję. Dzisiaj natomiast otrzymał informacje listowna z prokuratury, że zatrzymane zostało prawo jazdy i że może sie odwołać w ciągu 7 dni. Co to zonacza, czy nadal musi czekać, aż policja wezwie na przesłuchanie czy samemu musi sie wstawić na komendzie czy też bezposrednio kierować się czy pisma do prokuratury? Będe wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

    • Pani znajomy musi czekać na wezwanie z Policji do stawienia się na przesłuchanie w charakterze podejrzanego. Policja może go wezwać telefonicznie, jeżeli podał swój numer telefonu bądź listownie.

  23. Magda pisze:

    W środę znajomy otrzymał wezwanie na policję. Złożył wniosek na ręce przesłuchującego policjanta. Proszę o informację jak długo może jeszcze potrwać wydanie wyroku przez sąd. Czy na rozprawę będzie wzywany czy odbędzie się zaocznie? Czy z Państwa doświadczenia, przy 0,34 mg jest szansa, że nie zabiorą prawa jazdy na dłużej niż 1 rok aby nie zdawać ponownie egzaminów? Postraszyli znajomego, że jak składa wnioski, przez co się broni to może sobie aby zaszkodzić… i dostanie większą karę… We wniosku było również zapisane aby z zakazu prowadzenia pojazdów wyłaczyć pojazdy, do których prowadzenia uprawnia prawo jazdy kategorii C+E, z uwagi na wykonywana pracę. Na przesłuchaniu na poczet kary już miał wpłacić 1000zł. Jak wcześniej pisałam, nie było szkody, kolizji, znajomy nie był nigdy karany, ma dobrą opinię u pracodawcy i w swoim środowisku. Teraz to czekanie i niepewność jest najgorsza. Będę wdzięczna za odpowiedź. Dziękuję.

  24. Maciek pisze:

    Dwa tygodnie temu miałem kontrole policyjną podczas pierwszego badania miałem 0,26 mg podczas drugiego 0,25 mg. Policjant podczas przesłuchiwania mnie na komendzie zadzwonił do prokuratora który przedstawił mi karę zakazu prowadzenia pojazdów na okres jednego roku. Czy istnieje szansa żeby skrócić ten zakaz ? kontrola miała miejsce w nocy podczas gdy chciałem przejechać z jednej imprezy na następną nie byłem wcześniej karany

    • Witam, z uwagi na okoliczność, iż popełnił Pan przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a par 1 k.k. minimalny okres na jaki Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych to 1 rok. Zatem inaczej niż w przypadku wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu, Sąd nie może orzec wobec Pana zakazu na okres krótszy niż 1 rok. Jednakże Sąd może warunkowo umorzyć wobec Pana postępowanie i odstąpić od orzekania o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych. W tym celu powinien Pan złożyć do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania z odstąpieniem przez Sad od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. We wniosku powinien Pan opisać okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem zatrzymania Pana przez Policję była rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto powinien Pan opisać do jakich celów wykorzystuje Pan samochód i jakie konsekwencje spowoduje dla Pana orzeczenie przez Sad zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 1 roku.

  25. Andrzej pisze:

    Witam,

    Niedawno zostało zatrzymane mi prawo jazdy. Przejechałem samochodem po mało uczęszczanej drodze ok 500 m do domu, w wydychanym powietrzu przy pierwszym badaniu miałem 0,29, a w trzecim 0,34. Na ręce przesłuchującego policjanta złożyłem wnioski o dobrowolne poddanie sie karze oraz z uwagi na to, że jestem keirowca zawodowym, o zachowanie kategori C+E jako, że jest to moje jedyne źródło dochodu. Dzisiaj otrzymałem informacje o rozprawie sadowej, która ma odbyc się za miesiąc. Jednak w zawiadomieniu nie było informacji, że do akt dołączone sa moje wnioski. Czy moge jakoś to sprawdzić czy one zostały przesłane do sądu? Jak w ogóle przebiega taka rozprawa sądowa? Będzie na niej równiez policjant, który mnie zatrzymał do kontroli. Jak przygotowac sie do takiej rozprawy, czego mozna się spodziewać? Jak się bronić? Z góry dziękuje za wskazówki i pomoc.

    • Witam, aby upewnić się czy wniosek, który złożył Pan na przesłuchaniu na Policji jest w aktach, powinien Pan zapoznać się z aktami swojej sprawy (tj. zadzwonić do Sądu i zamówić akta do czytelni akt). Jeżeli okaże się, że w aktach nie ma Pana wniosku, to powinien Pan jeszcze raz złożyć wniosek. Najlepiej jest złożyć pismo na biurze podawczym w Sądzie. Proszę przygotować dwa egzemplarze pisma, jeden złożyć w Sądzie a na drugim wziąć pieczątkę od pracownika przyjmującego pismo, na potwierdzenie, że je Pan złożył.
      Ponadto z akt sprawy dowie się Pan czy Sąd wezwał w charakterze świadka Policjanta, który Pana zatrzymał do kontroli. Na rozprawie zostanie Pan jako oskarżony przesłuchany. Po zakończeniu Pana przesłuchania będzie Pan mógł złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze w trybie art. 387 par 1 k.p.k. tj. bez przeprowadzenia postępowania dowodowego. Powinien Pan uzasadnić ustnie warunki jakie Pan zaproponował we wniosku, przede wszystkim dlaczego prawo jazdy kat. C+E jest Panu niezbędne. Jeżeli Sąd uwzględni Pana wniosek, wówczas Sąd nie będzie przesłuchiwał świadków i powinien wydać wyrok tego samego dnia.

  26. adam pisze:

    Witam

    Zostało mi zatrzymane prawo jazdy po raz drugi wcześniej na 2 lata(odzyskałem w styczniu tamtego roku) ostatnio znowu zostałem złapany choć byłem pewnie że już mogę jechać miałem 0,17 mg a drugi badaniu 0,15mg. Więc teraz to było wykroczenie i czy duże znaczenia ma to że to nie pierwszy raz, jakie kary mogę się spodziewać (jakie kroki podjąć aby była ona jak najniższa).

    Pozdrawiam

    • Witam, nie napisał Pan jaki dokładnie był pierwszy wyrok, gdyż od tego zależy, czy informacja o pierwszym wyroku jest jeszcze w Pana karcie karnej. Dla przykładu jeżeli Sąd wymierzył Panu karę kilku miesięcy w zawieszeniu na 2 lata próby, wówczas skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby tj. 2 lata i 6 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku. Jeżeli natomiast Sąd orzekł wobec Pana tylko karę grzywny wówczas zatarcie następuje z upływem 5 lat od zapłacenia grzywny.
      Jeżeli w Pana karcie karnej nie będzie już informacji o poprzednim skazaniu, wówczas szanse na odstąpienie od zakazu nie są wysokie, Sąd przy takich wynikach jak u Pana najprawdopodobniej Sąd orzekanie wobec Pana zakaz na okres 6-8 miesięcy.

      • adam pisze:

        Pierwszy wyrok to było 2 lata zakazu prowadzenia i grzywna (nie było 2 lata na 5 czy innej takiej kary) pierwsze zatrzymanie było 16.12.2010r.

  27. Magdalena pisze:

    Dzień dobry, bardzo proszę o poradę, ponieważ nie wiem co mam zrobić w mojej sytuacji. Wczoraj zatrzymała mnie Policja, ponieważ patrol zauważył, ze rozmawiam przez telefon jadąc autem. Dostałam mandat za rozmowę w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych, po czym zastosowana badanie alkomatem. Wynik był następujący- 0,14 ,a drugie badanie po 20 minutach 0,12 w wydychanym powietrzu. Zatrzymano mi prawo jazdy i poinformowano, że mam czekać na wezwanie. Jak mam postąpić w tej sytuacji? Prawo jazdy jest mi potrzebne, ponieważ pracuję i codziennie dojeżdżam 35 km do pracy w jedna stronę, jest mi ono niezbędne. Co mi grozi, na ile mogą mi zabrać prawo jazdy i czy mogę się przed tym jakoś uchronić. Czy to już przestępstwo, czy wykroczenie? Nigdy nie byłam karana, nie dostałam w życiu żadnego mandatu. Dzień wcześniej spożywałam wino, jechałam do pracy, była godzina 9 rano, nie sądziłam, ze mogę jeszcze mieć w organizmie alkohol, czułam się dobrze. Jeżeli mam kierować jakiś wniosek, to gdzie, do jakiego sądu? Czy może wyjaśniać wszystko dopiero jak dostanę wezwanie? Bardzo proszę o odpowiedź

    • Witam, z uwagi na okoliczność, iż Pani najwyższy wynik wyniósł 0,14 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to popełniła Pani wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 par 1 kw.
      W ciągu 1-2 tyg. powinna Pani dostać wezwanie z Policji do stawienia się na przesłuchanie. Policjant na przesłuchaniu zaproponuje Pani karę grzywny oraz najprawdopodobniej zakaz prowadzenia pojazdów na okres 6- miesięcy.
      Jednakże może Pani złożyć wniosek do Sądu o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem przez Sąd od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. We wniosku powinna Pani opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadziła Pani samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, t. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz czy powodem Pani zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto we wniosku powinna Pani napisać do jakich celów wykorzystuje Pani samochód i jakie konsekwencje spowoduje dla Pani orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

      • Magdalena pisze:

        Dziękuję za odpowiedź. Chciałabym się jeszcze dowiedzieć, do którego Sądu mam złożyć takie pismo, wniosek i czy gdzieś na internecie znajdę jego wzór? Czy mam ten wniosek złożyć już teraz, czy czekać na wezwanie Policji?

        • Wniosek o dobrowolne poddanie się karze najlepiej jest złożyć jak tylko Pani sprawa zostanie zarejestrowana w Sądzie tj. jak sprawie zostanie nadana sygnatura akt – informację czy sprawa została już zarejestrowana uzyska Pani dzwoniąc do Sądu. Sądem właściwym do rozpoznania Pani sprawy będzie Sąd w okręgu, którego popełniła Pani wykroczenie.

  28. REKAS pisze:

    Witam, w dniu dzisiejszym dostałem pismo z sądu:

    UZASADNIENIE:
    Z akt sprawy wynika, iż xxxx xxxxx w dniu 14 września 2014 r. na ul. xxxxx w warszawie naruszył zasady przewidziane w art. 45 ust 1 pkt. 1 PRD w ten sposób, że kierował samochodem marki xxxxx o nr. rej xxx dędąc w stanie po uzyciu alkoholu. W wyniku pierwszego bdania alksensorem stwierdzono u kierowcy 0,18 mg.l alkoholu w wydychanym powietrzu, w wyniku drugiego badania stwierdzono 0,17 mg.l alkoholu w wydychanym powietrzu, zaś w wyniku trzeciego badania stwierdzono 0,17 mg.l alkoholu w wydychanym powietrzu.
    Biorąc powyższe pod uwagę, przy znacznym uprawdopodobnieniu popełnienia przez xxx xxxx wykroczenia okreslonego w art. 87$1 k. w., Sąd postanowił o zatrzymaniu mu prawa jazdy zgodnie z treścią art. 137 ust.1 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
    Mająć powyższe na uwadze, Sąd orzekł jak w sentencji

    W związku z tym mam pytanie, na ile straciłem prawo jazdy?, dlaczego nic nie ma w pismie o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych, o grzywnie też nie ma żadnej wzmianki.

    • Witam, pismo, które dostał Pan z Sądu to postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy. Jest to standardowa procedura. Sąd wydaje postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy do wyjaśnienia sprawy i nie wskazuje na jaki okres zostaje zatrzymane prawo jazdy. Dopiero w wyroku Sąd wymierzy Panu karę grzywny oraz określa na ile orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. W Pana sprawie Sąd może teraz wydać wyrok nakazowy, którego odpis zostanie Panu doręczony albo wyznaczyć termin rozprawy, na którym zostanie rozpoznana Pana sprawa.

  29. Maja pisze:

    Witam, w zeszły czwartek ok. godziny 1 zostałam zatrzymana przez policję po spożyciu alkoholu. W wyniku badania alkomatem wyszło mi najpierw 0,84 mg/l a potem 0,82. Jechałam samochodem osobowym, drogą jednopasmową o małym natężeniu ruchu, nie było żadnych przechodniów i jechałam tylko około 500m od domu na stację benzynową. Nie byłam nigdy karana, nie dostałam żadnego mandatu, jestem studnetką, nie mam żadnych dochodów, mieszkam z rodzicami i jestem w trakcie szukania pracy, a samochód jest mi potrzebny do dojazdów na uczelnie. Policjanci zabrali mi prawo jazdy i powiedzieli, ze prawo jazdy oddadzą mi w dniu dzisiejszym na komisariacie i dostanę karę grzywny w wysokości ok 1000 zl oraz jedne czym mam się martwic to uważać w przyszłości na znaki gdyż zostaną mi naliczone punkty karne, jednakże gdy stawiłam się o wyznaczonej godzinie sierżanta prowadzącego moją sprawę nie było. Jednak czytając wcześniejsze wpisy nie chce mi się wierzyć w ich słowa. Bardzo proszę o poradę w tej sprawie.Chciałabym się dowiedzieć co mi grozi i czy jest możliwość na warunkowe umorzenie sprawy.

    • Witam, przy wyniku badania Pani trzeźwości 0,84-0,82 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu ma Pani bardzo niewielkie szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego. Powinna się Pani spodziewać wyroku skazującego z 2 letnim zakazem prowadzenia pojazdów.

  30. Jacek pisze:

    Witam 17 listopada podjerzdrzając pod dom zostałem zatrzymany przez policje do kontroli na zawartość alkoholu pierwsze badanie 0,25drugie 0,21nie zgodziłem się z wynikami alkotestu nie podpisałem protokołu podanego przez policjanta poprosiłem o badanie krwi zostałem zawieziony do szpitale i poddany pobraniu krwi czekam na wynik ,zamierzam nie poddawać się dobrowolnie karze auto prowadziłem na osiedlu na piaszczystej drodze czy w moim przypadku jest możliwość uniknięcia zabrania prawo i jak długo mogę jeździć autem bez dokumentu narażając się tylko na mandat dziękuje za odpowieć

    • Witam, wynik badania Pana krwi zweryfikuje poprawność działania alkotestu, którym został pan przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Chodzi tu o prędkość eliminacji alkoholu z organizmu człowieka, który według toksykologi wynosi 0,10-0,20 promila (0,05-0,10 mg/l) na godzinę. Dla przykładu, jeżeli pobrano krew po godzinie od ostatniego badania Pana trzeźwości alkotestem (wynik 0,21 mg/l) i wynik badania krwi był negatywny (0,00 promila), wówczas nie jest możliwe, by pomiar Pana trzeźwości alkotestem został przeprowadzony prawidłowo (nieznana toksykologii prędkość eliminacji alkoholu z organizmu).

      Gdy chodzi o kierowanie samochodem po zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy przez Policję, to momentem granicznym jest prawomocny wyrok Sądu orzekający zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – po tym fakcie prowadzenie samochodu oznacza złamanie zakazu sadowego stanowiące przestępstwo z art.244 k.k.

      • Jacek pisze:

        Witam bardzo dziękuje za szybką odpowiedź i mam jeszcze pytanie czy Pańskie biuro zajmuje się doradztwem , pisaniem odwołań do sądu itp. w wyżej wymienionej sprawie jeśli dojdzie do rozprawy Sądowej
        pozdrawiam jacekK

  31. wujek pisze:

    Witam co mi grozi jezeli mam zatrzymane prawo jazy na 1 rok za jazde pod wplywem alkocholu i zawiasy 8 miesiaecy na 2 lata i zakaz prowadzenia pojazdow mechanicznych na rok czasu jezeli by mnie policja zlapala autem trzezwego

    • Witam, prowadzenie samochodu w okresie obowiązywania prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych stanowi przestępstwo z art. 244 k.k. tj. niezastosowanie się do orzeczonego środka karnego, które zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Jednkaże w przypadku tego przestępstwa Sąd nie orzeka zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

  32. Maria pisze:

    Witam.
    Mój przyrodni brat ma poważny problem, ponieważ zatrzymano mu dzisiejszej nocy prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu. Brat ma 50 lat, nie pije zbyt często, ale będąc na wyjeździe spotkał się z dawno niewidzianym znajomym, a postąpił bardzo lekkomyślnie powodowany brakiem pieniędzy na nocleg. Badanie alkomatem wykazało podobno o godz. 3:00 1,88 promila, a o 3,20 1,54 promila. Brat poprosił o badanie krwi, które przeprowadzono o 6:20 ale wyniku jeszcze nie znamy. Brat ma się stawić w komisariacie w poniedziałek. Bardzo proszę o poradę, co można zrobić w tej sprawie, aby zakaz prowadzenia pojazdów był jak najkrótszy. Brat jest osobą samotną (od 12 lat w separacji z żoną), mieszka w wynajmowanym mieszkaniu i bez samochodu po prostu nie istnieje, ponieważ z braku innej możliwości zatrudnienia pracuje dorywczo serwisując urządzenia w różnych częściach Polski. Czy dobrowolne poddanie się karze mogłoby tu coś pomóc? Brat jest załamany tą sytuacją, bo nie dość, że ledwo wiąże koniec z końcem, jeden dług goni drugi, to jeszcze sam sobie dołożył kolejny problem. Błagam o jakąkolwiek poradę.
    Pozdrawiam, Maria

    • Witam, przy najwyższym wyniku jaki miał Pani brat tj. 1,88 promila, szanse na 1 rok zakazu są niewielkie. Sądy zazwyczaj orzekają przy takim wyniku zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 2 lat. Zdarzają się również sytuacje, że zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych orzekany jest na okres 3 lat. Jednkaże wszystko zależy od okoliczności danej sprawy. Sąd w przypadku tego typu przestępstwa bierze pod uwagę stopień społecznej szkodliwości popełnionego czynu (tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem zatrzymania była rytynowa kontrola trzeźowści), czy oskarżony jest osobą uprzednio karaną, jego właściwości i warunki osobiste oraz jakie konsekwencje dla oskarżonego i jego rodziny spowoduje orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

  33. Jacek pisze:

    Witam zostało mi zatrzymane prawo jazdy 0,4 mg alkoholu policja wezwała mnie na przesłuchanie po 32 dniach od daty zatrzymania nie poddałem się karze sprawa będzie w sądzie czy okres od zatrzymania prawo-jazdy do przesłuchania może być ponad 30 dni czy w sądzie będzie to działać na moją korzyść ?
    prosze o pomoc pozdrawiam Jacek

  34. Kasia pisze:

    Witam,

    Mój chlopak 2 lata temu prowadził po pijanemu skuter, wypił tylko piwo, niestety zatrzymała go policja. mial do odrobienia godz. publiczne jednak nie odrobil 65 dni. dostal pismo z sadu informujace o tym ze ma sie wstawic do aresztu. odwolal sie do sadu i mial mozliwosc przydzielenia nadzoru elektronicznego. niestety z uwagi na brak zasiegu zostal odwolany nadzor. ponownie zlozyl wniosek tym razem na odroczenie wykonania kary zastepczej pozbawienia wolnosci aby przydzielili mu kuratora uwzgledniajac w nim:
    – trudna sytuacje w rodzinie (pracuje tylko ojczym, mama nie pracujaca opiekujaca sie niepelnosprawnym bratem, siostra w ciazy mieszkajaca z nimi oraz 3 braci), na jednym pokoju spi 3 braci i siostra w ciazy, a na drugim mama z ojczymem oraz dwojka dzieci w tym niepelnosprawne
    moj chlopak aby pomoc rodzinie daje na zycie 1000zl
    – ze skarb Panstwa nie bedzie musial ponosic kosztow
    – ze bedzie zdawal na prawo jazdy by wozic mlodszego brata na badania
    – ze od tamtego czasu nie zlamal zadnych przepisow, nie pije alkoholu
    Sad pomimo powyzszych informacji nie uwzglednil wniosku o odroczenie
    chcialabym zlozyc ponowny wniosek tylko niewiem co zrobic aby w koncu zaakceptowali ten wniosek i przyznali mu kuratora z sadu, nie chcialabym aby poszedl do wiezenia na 2 miesiace, bo rodzina bedzie miala problem w utrzymaniu wszystkiego
    Prosze o pomoc

    • Witam, trudno Pani poradzić bez znajomości uzasadnienia Sądu, który oddalił wniosek Pani chłopaka o odroczenie wykonania kary. Mogę jedynie podpowiedzieć, by w kolejnym wniosku o odroczenie skoncentrować się najbardziej na pomocy finansowej, jakiej Pani chłopak udziela swojej rodzinie. Na skutek osadzenia w zakładzie karnym straci zapewne pracę, jaką wykonuje, a jego rodzina pozostanie bez środków do życia. proszę pamiętać o potwierdzeniu tego argumentu dokumentami – oświadczeniami członków rodziny, zaświadczeniem, np. z OPS o trudnej sytuacji materialnej rodziny, zaświadczeniem o wykonywaniu pracy zarobkowej, wnioskiem o zlecenie wywiadu kuratora w miejscu zamieszkania chłopaka.

  35. tomson pisze:

    Witam panie Mariuszu . prosze mi podpowiedzieć co mi grozi za złamanie zakazu sądowego prowadzenia auta na rok czasu , i miałem odzyskać prawko w grudniu , lecz dziś akurat musiałem pojechać gdzieś autem i zostałęm zatrzymany przez policje … policjant sam niewiedział co mi grozi bo sprawa ma trafić do sądu.. z góry dziekuje i pozdrawiam

    • Witam, z Pana opisu wynika, że popełnił Pan przestępstwo złamania zakazu sadowego prowadzenia pojazdów mechanicznych z art.244 k.k. zagrożone kara pozbawienia wolności do lat. 3. W zdecydowanej większości przypadków, za pierwsze złamanie zakazu sadowego Sady wymierzają kare pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, no. 3 miesiące pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 3 lata próby.

  36. grzes pisze:

    witam
    30.8.2015 zostal zatrzymany moj tato gdyz nie mial wlaczonej lampy w samochodzie w wydychanym powietrzu mial 0.6promila. Zostal zatrzymany a takrze na zajutrz kazano mu sie stawic na komendzie w celu uzyskania wyroku.

    Posiada on prawo jazdy na wszystkie kategorie od ponad 35lat, przez te wszystkie lata nie zostal zatrzymany nie spowodowal wypadku, ma czysta kartotege. Na komendzie rozmawial z policjantem po czym ten bez jego obecnosci zadzwonil do prokuratora i przedstawili mu zazuty: 5tys kary, 3lata braku mozliwosci jazdy jakilmkolwiek pojazdem plus 3miesiace w zawieszeniu na 2lata.Jest to bardzo wysoka kara, w dodatku tato jest jedynym zywicielem w domu mama posiada rente jest nie zdolna do pracy prosze o pomoc i rade czy odwolac sie i jesli tak to kiedy czy czekac na otrzymanie pisma z prokuratury i czy takie pismo mozna napisac samemu? czy jesli tato nie zdal dokumentow jego kara liczy sie dopiero jesli je zda???

    Z gory dziekuje za wszelka pomoc pozdrawiam pana Mecenasa.

  37. piotrek pisze:

    Witam pana bardzo serdecznie mam 17 lat i mały problem nie dawno jechałem z wesela skuterem i zaczymała mnie policja byłem pod wpływem alkoholu co moge za to dostać

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      wszystko zależy od tego jak duże stężenie alkoholu miał Pan w wydychanym powietrzu. Jeżeli popełnił Pan wykroczenie jazdy w stanie po użyciu alkoholu, wówczas Sąd może orzec wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Natomiast jeżeli popełnił przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości, wówczas Sąd może orzec wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat.

  38. Mama pisze:

    Witam. Synowi zabrano prawo jazdy 21.12.2014 na dwa lata. Karze poddał się dobrowolnie. Zapłacił 3600 zł grzywny. Liczymy te miesiące i cieszymy się z upływającego czasu. Chcielibyśmy jedna wiedzieć na kiedy będzie mógł zapisać się na egzamin. W wyroku napisano, że zatrzymanie prawa jazdy wlicza się w karę. Nie oczekuję porady jak skrócić wyrok, bo karę musi ponieść za własną głupotę.
    Pozdrawiam serdecznie

    • Witam, w pełni podzielam Państwa poglądy dotyczące konieczności odbycia przez syna całości zakazu prowadzenia pojazdów, nauczy go to odpowiedzialności za popełnione błędy. Z Pana opisu wynika jednoznacznie, że Policjant zatrzymał synowi dokument prawa jazdy w czasie kontroli trzeźwości, a Sąd w zgodzie z art.63 par. 2 k.k. zaliczył synowi na poczet zakazu okres zatrzymania prawa jazdy. Oznacza to, że 2 lata zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego przez Sąd należy liczyć od dnia popełnienia przez syna przestępstwa – od dnia kontroli trzeźwości, a nie od daty wyroku. Po upływie tego okresu syn może zdawać ponownie egzamin na prawo jazdy.

      • Mama pisze:

        Dziękuję za odpowiedź. I tak uważam, że kara musi być. Każdy sam ponosi odpowiedzialniść za własną głupotę. Nikt za nikogo życia nie przeżyje. Wszyscy przecież popełniamy błędy. Jedni duże drudzy mniejsze, ale każdemu te błędy coś w życiu dały. A jeśli ktoś się niczego na nich nie nauczy to już mu nic nie pomoże niestety.
        Pozdrawiam serdecznie
        Mama

  39. pejtrol pisze:

    Mam pytanie. Kilka dni temu, zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli. Badanie alkomatem wykazało 0.77 mg. Nie ukrywam, że byłem zaskoczony tą wartością. Wpływ na tak wysoki wynik mógło mieć to, że w danym dniu praktycznie nic nie jadłem. Wracając do meritum. Nie więcej niż pół godziny później, gdy zostałem odwieziony na komendę wynik na alkomacie stacjonarnym pokazał kolejno 0,59, 0,57 i 0,59. Czyli w pół godziny zgodnie z tym co pokazują alkomaty wytrzeźwiałem o 0.2mg? Wydaje mi się, ze przedstawiony pierwszy (bądź kolejny) wynik nie był prawdziwy. Czy jestem w stanie go podważyć? Prokurator zaproponował 4 lata zakazu prowadzenia pojazdów, 2000zł grzywny i 5000zł na fundusz. Czy uważa Pan, że jestem w stanie wywalczyć w sądzie korzystniejszy wynik? Dodam, że nie byłem wcześniej karany, jednak miałem zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej ilości punktów karnych.

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      zawsze może Pan podjąć próbę podważenia pierwszego wyniku, ponieważ jak Pan ujął i się z tym zgadzam, spadek alkoholu pomiędzy pierwszym a drugim wynikiem jest bardzo zastanawiający. W tym celu powinien Pan złożyć wniosek dowodowy o powołanie biegłego toksykologa, który powinien wydać opinię na temat dużego spadku alkoholu w organizmie. Jeżeli biegły np. stwierdzi, że pierwszy wynik jest efektem alkoholu resztkowego i nie należy brać go pod uwagę, wówczas będzie brany pod uwagę wynik 0,59 mg/l. Niezależnie od powyższego może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze z orzeczeniem zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat.

  40. Piotrek pisze:

    Witam , mam parę pytań zostałem zatrzymany samochodem pod wpływem alkoholu moje stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu wynosiło 0,61mg , zatrzymany zostałem na mało ruchliwej drodze gminnej Praktycznie na drodze wiejskiej. Dzisiaj byłem na policji i prokurator ustanowił 5tyś. zł na poczet dla osób poszkodowanych w wypadkach przy udziale osób nietrzeźwych, oraz 4 lata pozbawienia prawa jazdy i 10 miesięcy prac społecznych. Na policji zgodziłem się na dobrowolne poddanie się karze i wyraziłem zgodę na propozycje prokuratora. Czy to oznacza że nie będę już wzywany do sądu i nie będzie możliwości złagodzenia wyroku? I czy jest jakakolwiek szansa na skrócenie terminu zabrania prawa jazdy ? Proszę o pomoc z góry dziękuje.

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      wyrażenie zgody na dobrowolne poddanie się karze nie pozbawia Pana prawa do starania się o łagodniejszy wyrok. W tym celu powinien Pan wycofać swoją zgodę na dobrowolne poddanie się karze. Może Pan to zrobić poprzez wysłanie oświadczenia do Sądu lub prokuratury cofające zgodę na dobrowolne poddanie się karze lub cofając zgodę na posiedzeniu Sądu, o którym będzie Pan powiadomiony. Przy wyniku 0,61 mg/l można powalczyć o skrócenie zakazu do 3 lat lub nawet powalczyć o warunkowe umorzenie postępowania karnego, gdzie zakaz może być maksymalnie na dwa lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *