Co grozi kierowcy za 1 promil alkoholu – zależy od tego czy kierowca pierwszy raz jechał po alkoholu czy też ponownie popełnił to przestępstwo.
Kierowanie samochodem po alkoholu przy wyniku 1 promil we krwi (odpowiednio w przypadku badania stanu trzeźwości alkomatem ok. 0,5 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu) stanowi przestępstwo jazdy po alkoholu z art. 178a § 1 lub § 4 k.k. Kwalifikacja prawna popełnionego przestępstwa z paragrafu 1 lub 4 zależy od tego czy kierowca jechał samochodem po raz pierwszy czy też dopuścił się recydywy.
Na potrzeby niniejszego artykułu przyjmiemy, iż kierowca po raz pierwszy kierował pojazdem po alkoholu przy wyniku 1 promila.
Co grozi za 1 promil alkoholu?
Kierowcy, który po raz pierwszy jechał samochodem po alkoholu i wynik badania trzeźwości alkomatem wyniósł 0,5 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (odpowiednio 1 promil), grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Oczywiście kierowcy, który pierwszy raz popełnił to przestępstwo raczej nie grozi kara bezwzględnego pozbawienia wolności. Jeżeli Sąd będzie chciał orzec karę pozbawienia wolności, to należy się spodziewać, iż będzie to kara z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Ponadto kierowcy grozi zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat oraz świadczenie pieniężne w minimalnej wysokości 5.000 zł. Przy wyniku 1 promil we krwi, należy się spodziewać, że Sąd przy wyroku skazującym orzeknie minimalny zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat. Oczywiście każda sprawa jest inna i nie jest wykluczone, że przy takim wyniku Sąd może orzec dłuższy zakaz np. na okres 4 lat.
Powyższe odnosi się do sytuacji, gdy Sąd wydaje wyrok skazujący wobec nietrzeźwego kierowcy. Natomiast zupełnie inaczej wygląda sytuacja kierowcy, wobec którego Sąd zastosuje warunkowe umorzenie postępowania karnego. Kierowca, który kierował po raz pierwszy pojazdem po alkoholu przy wyniku 1 promil (0,5 mg/l alkoholu), zachowuje szansę na takie rozstrzygnięcie. Warunkowe umorzenie postępowania karnego polega na tym, iż Sąd stwierdza, że kierowca popełnił przestępstwo, jednakże z uwagi na szczególne okoliczności łagodzące występujące w sprawie, odstępuje od wydania wyroku skazującego. W przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego sprawca przestępstwa pomimo wydania wyroku, zachowuje status osoby niekaranej za przestępstwo. Powyższe będzie miało kluczowe znaczenie dla osób, od których wykonywana praca wymaga posiadania statusu osoby niekaranej za przestępstwo.
Ponadto kolejną kluczowa kwestią w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego jest możliwość orzeczenia przez Sąd zakazu krótszego niż 3 lata. W przypadku zastosowania tej instytucji Sąd:
-
może odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych,
lub
-
może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 roku lub 2 lat.
Jak zostało wskazane wcześniej przy wyniku badania trzeźwości rzędu 1 promil, kierowca zachowuje szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego. Jednakże każda sprawa jest inna i występują inne okoliczności wpływające na stopień społecznej szkodliwości popełnionego czynu i to od oceny Sąd zależy czy przy wyniku – 1 promil, zastosuje warunkowe umorzenie postępowania, czy też wyda wyrok skazujący. Szczegółowe omówienie instytucji warunkowego umorzenia postępowania karnego oraz okoliczności jakie muszą wystąpić w sprawie o kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu znajduje się w artykule: Warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu
Zadzwoń aby umówić się na konsultację! 697053659lub wyślij mail nabiuro@adwokat-stelmaszczyk.pl |
Witam serdecznie 4 lata temu miałem warunkowe umorzenie za alkohol miałem 0.33mg okresem próby na 2 lata.Kara minęła A teraz złapano mnie znowu miałem 0.64mg moje pytanie czy sad będzie oby dwie sprawy łączył czy tamta sprawa jest nieważna dodam że chodzi o prawo jazdy.Serdecznie dziekuje