Zakaz na kategorię A prawa jazdy

5/5 - (1 vote)

Z artykułu: Zakaz na kategorię A prawa jazdy, dowiesz się:

  • ile wynosi zakaz prowadzenia pojazdów za jazdę po alkoholu,
  • kiedy kierowca ma szansę na orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów wyłącznie na motocykle i nieorzekanie zakazu na wyższe kategorie prawa jazdy np. B, C, C+E,
  • jakie okoliczności Sąd bierze pod uwagę przy orzekaniu wobec nietrzeźwego kierowcy zakazu prowadzenia pojazdów ograniczonego do kategorii A prawa jazdy.

Czy możliwy jest tylko zakaz na kategorię A prawa jazdy?

Do napisania niniejszego artykułu skłoniło mnie następujące pytanie jednego z czytelników:

Witam, bardzo proszę o pomoc. Kilka dni temu zostałem zatrzymany do kontroli drogowej. Pierwsze badanie alkomatem wykazało 0,30 mg/l, kolejnych nie pamiętam, ale wiem że wyniki były malejące. Mój problem polega na tym, że jestem zawodowym kierowcą i utrata prawa jazdy oznaczać będzie dla mnie utratę zatrudnienia. Na utrzymaniu mam żonę i dwójkę dzieci. Czy istnieje jakakolwiek możliwość, abym mimo popełnienia przestępstwa zachował prawo jazdy? Dodam, że posiadam trzy kategorie A, B i C, jednak z uwagi na charakter wykonywanej pracy zależy mi na zachowaniu kat. B. Czy Sąd może np. zabrać mi kat. A i C a pozostawić B? Nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie ale jechałem w stanie nietrzeźwości motocyklem, a nie samochodem osobowym. Ponadto jest to mój pierwszy konflikt z prawem, jestem osobą niekaraną, nigdy nie dostałem nawet mandatu karnego.”

Przechodząc do rozważań nad poruszonym przez czytelnika problemem, rozpocząć należy od tego, że zgodnie z obowiązującą ustawą karną przy wydaniu przez Sąd wyroku skazującego za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości z art. 178 a § 1 k.k. zakaz prowadzenia pojazdów jest obligatoryjny i zgodnie z art. 42 § 2 k.k. w zw. z art. 43 § 1 k.k. wynosi od 3 do 15 lat.   Więcej na temat zakazu jaki grozi za jazdę po alkoholu znajdziesz w artykule: Zakaz prowadzenia pojazdów za przestępstwo jazdy po alkoholu

Oznacza to, że Sąd musi, a nie może orzec wobec nietrzeźwego kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jest to więc konieczny w przypadku tego typu przestępstw środek karny.

Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku Sąd zobligowany będzie orzec wobec sprawcy przestępstwa z art. 178 a § k.k. zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu

W sprawie o kierowanie pojazdem po alkoholu kierowca, który jest niekarany za przestępstwo popełnione umyślnie, może ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne jest rozstrzygnięciem bardzo korzystnym, gdyż w przypadku warunkowego umorzenia Sąd może odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia samochodów bądź może orzec zakaz na okres 1 roku lub 2 lat. Inaczej niż w przypadku wyroku skazującego, gdzie minimalny zakaz prowadzenia pojazdów wynosi 3 lata. Więcej na temat warunkowego umorzenia postępowania karnego znajdziesz w artykule: Kiedy masz szansę na warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu?

Zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych a zakaz na kategorię A prawa jazdy

Należy zauważyć, iż zgodnie z treścią art. 42 § 2 k.k. „Sąd orzeka, na okres nie krótszy niż 3 lata, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów określonego rodzaju (…)”.

Z powyższego wynika więc, że Sąd ma możliwość wyłączyć spod zakazu prowadzenia pojazdów pewne kategorie prawa jazdy.

Oczywiście, będzie to możliwe tylko w stosunku do sprawców przestępstwa, którzy posiadają więcej niż jedną kategorię prawa jazdy. Należy jednak mieć na uwadze, że sam fakt posiadania kilku kategorii prawa jazdy nie przesądza o konieczności czy zasadności wyłączenia przez Sąd określonej kategorii prawa jazdy spod orzekanego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Przede wszystkim należy zauważyć, iż choć przepisy ustawy karnej nie mówią o tym wprost, Sąd nie może wyłączyć spod zakazu kategorii uprawniającej do prowadzenia pojazdu, którym sprawca kierował w trakcie popełnienia przestępstwa.

Przykładowo, jeśli X prowadził w stanie nietrzeźwości samochód osobowy, wówczas Sąd wydając wyrok skazujący za przestępstwo z art. 178a § 1 k.k. obligatoryjnie orzeknie wobec X zakaz prowadzenia pojazdów do prowadzenia których uprawniania kat. B prawa jazdy.

Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy ul. Nowy Świat 47 lok. 4 w Warszawie telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Zakaz na kategorię A prawa jazdy – jakie okoliczności Sąd bierze pod uwagę?

W praktyce o zasadności wyłączenia spod zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych określonej kategorii decydować będzie szereg okoliczności.

Przede wszystkim w tym zakresie Sąd bierze pod uwagę stopień społecznej szkodliwości popełnionego przestępstwa. Na ocenę stopnia społecznej szkodliwości wpływ mają m.in.:

  • stopień nietrzeźwości ( im stopień stężenia alkoholu w organizmie badanego bliższy będzie dolnej granicy stanu nietrzeźwości tj. 0,26 mg/l tym mniejszy stopień społecznej szkodliwości);

  • miejsce popełnienia przestępstwa – tj. czy była to autostrada, droga ekspresowa o dużym natężeniu ruchu, czy podrzędna droga lokalna o niewielkim natężeniu ruchu pojazdów i pieszych;

  • pora popełnienia przestępstwa – czy sprawca kierował samochodem w tzw. „godzinach szczytu” czy np. nad ranem np. o godz. 04.00 gdy natężenie ruchu pojazdów i pieszych jest znikome;

  • okoliczności zatrzymania sprawcy do kontroli drogowej – czy powodem zatrzymania kierowcy było naruszenie przepisów ruchu drogowego, np. niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej, czy była to wyłącznie rutynowa kontrola kierowców;

  • uprzednia karalność sprawcy przestępstwa;

  • właściwości i warunki osobiste sprawcy przestępstwa – w tym także wpływ orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów określonej kategorii na sytuację osobistą sprawcy, np. ryzyko utraty zatrudnienia.

Chcąc zatem udzielić jednoznacznej odpowiedzi na wskazane w niniejszym artykule pytanie czytelnika, stwierdzić należy – w świetle powołanych okoliczności – iż w opisanej przez niego sytuacji, to jest w przypadku prowadzenia w stanie nietrzeźwości (przy najwyższym stężeniu 0,30 mg/l) motocyklu, przy jednoczesnym uwzględnieniu uprzedniej niekaralności oraz realnej groźby utraty zatrudnienia w związku z orzeczeniem zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. B istnieje możliwość ubiegania się o odstąpienie przez Sąd od orzekania w stosunku do niego zakazu prowadzenia pojazdów kat. B.

Podkreślić jednak należy, iż w praktyce to, czy Sąd zdecyduje się na wyłączenie spod zakazu określonej kategorii prawa jazdy zależeć będzie od okoliczności faktycznych danej sprawy oraz przedstawionej przez oskarżonego argumentacji.

Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy ul. Nowy Świat 47 lok. 4 w Warszawie telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły, jazda po pijanemu, zakaz prowadzenia pojazdów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Zakaz na kategorię A prawa jazdy

  1. Drodzy Czytelnicy
    Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
    Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
    Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
    Pozdrawiam
    Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  2. Adam pisze:

    Szanowny Panie Mariuszu,
    Mam pytanie związane z tematem. Mianowicie 11 Listopada zostałem złapany w stanie nietrzeźwości za kierownicą ( 0,6 promila, droga osiedlowa, 3 w nocy, pomiary spadające), oczywiście dostałem 3- letni zakaz prowadzenia pojazdów wszelkich pojazdów mechanicznych). Czy jest taka mozliwośc, aby sąd zmienił środek na zakaz prowadzenia pojazdów objętych tylko kat. B? Tak, żebym mógł np dokończyć kurs kat. A i poruszać się ww pojazdami?

    pozdrawiam

    • Dzień dobry, jeżeli wyrok w Pana sprawie jest już prawomocny, to jedyną możliwością zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów jest ubieganie się o skrócenie zakazu przez blokadę alkoholową. O blokadę alkoholową może Pan wnioskować po upływie połowy orzeczonego zakazu. Zakaz prowadzenia samochodów, liczony jest od dnia zatrzymania Panu prawa jazdy przez funkcjonariuszy Policji. Pozdrawiam Adwokat Agnieszka Rzeszut

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *