Do jakiego stopnia nietrzeźwości jest możliwe warunkowe umorzenie postępowania karnego i zachowanie prawa jazdy?

Stan nietrzeźwości przy przestępstwie prowadzenia samochodu zachodzi wówczas, gdy stężenie alkoholu przekracza 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Kodeks Karny nie wskazuje, do jakiego stopnia nietrzeźwości kierujący samochodem oskarżony może ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego i zachowanie prawa jazdy. Wymaga natomiast by:

 • społeczna szkodliwość czynu polegającego na prowadzeniu samochodu w stanie nietrzeźwości nie była znaczna

 oraz

 • stopień zawinienia kierującego samochodem w stanie nietrzeźwości nie był znaczny 

Kodeks Karny nie określa również, do jakiego stopnia nietrzeźwości Sąd, decydując o warunkowym umorzeniu postępowania karnego, może odstąpić od orzeczenia wobec kierowcy zakazu prowadzenia pojazdów. Skoro ustawa nie wprowadza górnej granicy stopnia nietrzeźwości, do której jest możliwe warunkowe umorzenie postępowania karnego i pozostawienie oskarżonemu prawa jazdy, to decyzja w tym zakresie zależy tylko i wyłącznie od swobodnej oceny Sądu.

Z mojej obserwacji orzecznictwa sądów w sprawach o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości wynika, że:

 • w razie prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości do 0,30 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu oskarżony ma dużą szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego i zachowanie prawa jazdy
 • w razie prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości do 0,35 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu oskarżony ma wciąż szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego, jednak przekonanie Sądu by nie orzekł wówczas wobec niego zakazu prowadzenia pojazdów jest znacznie trudniejsze.

Oprócz stopnia nietrzeźwości, warunkowe umorzenie postępowania karnego i zachowanie prawa jazdy zależy w dużym stopniu od innych okoliczności w jakich prowadziłeś samochód w stanie nietrzeźwości. Oto one:

 • rodzaj  samochodu jaki prowadziłeś w stanie nietrzeźwości: osobowy czy dostawczy, jeżeli dostawczy to o jakiej masie
 • na jakiej drodze prowadziłeś samochód po pijanemu: ekspresowej lub wojewódzkiej o dużym natężeniu ruchu czy też na podrzędnej drodze lokalnej o niewielkim ruchu pojazdów i pieszych
 • miejsce prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości: w centrum dużego miasta, jak np. Warszawy, gdzie oprócz dużego natężenia rachu pojazdów zagrażałeś bezpieczeństwu pieszych czy tez poza obszarem zabudowanym
 • pora prowadzenia samochodu: w godzianach szczytu czy też  o godz. 2.00 w nocy, gdy na ulicach jest pusto
 • w jakich okolicznościach doszło do zatrzymania Cię przez Policję: w trakcie rutynowej kontroli drogowej, czy w wyniku kolizji, czy uciekałeś przed Policją
 • czy byłeś karany mandatami za wykroczenia drogowe, ile tych wykroczeń było, a co ważniejsze za co, czy za brak pasów czy też za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/ha
 • jak ważne jest dla Ciebie zachowanie prawa jazdy, czy używasz samochodu sporadycznie, np.by odwiedzić rodzinę lub wyjechać na wakacje czy też prawo jazdy jest Ci niezbędne do wykonywania pracy
 • jaką kwotę jesteś gotów zapłacić na cel społeczny związany z ofiarami wypadków drogowych 

To tylko niektóre z okoliczności, poza stanem nietrzeźwości, jakie Sąd bierze pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku oskarżonego o warunkowe umorzenie postępowania karnego oraz przy podejmowaniu decyzji: zabrać czy zostawić mu prawo jazdy

Jeżeli Sąd oceni, że:

 • zagrożenie jakie stworzyłeś prowadzeniem samochodu w stanie nietrzeźwości nie było duże

 • utrata prawa jazdy będzie tragedią finansową dla Ciebie i Twojej rodziny 
 • prowadzenie przez Ciebie samochodu w stanie nietrzeźwości było incydentem, który nigdy się już nie powtórzy

wówczas może warunkowo umorzyć prowadzone przeciwko tobie postępowanie karne odstępując od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów. 

Pamiętaj również, że w sprawach o prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości decydujące znaczenie ma wyrok Sądu Rejonowego. Bardzo rzadko Sąd Okręgowy uchyla lub zmienia wymiar kary orzeczonej przez Sąd Rejonowy.

Jak widzisz stopień nietrzeźwości ma bardzo ważne, ale nie jedyne znaczenie przy ubieganiu się o warunkowe umorzenie postępowania karnego i zachowanie prawa jazdy za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu. Dlatego warunkowe umorzenie postępowania karnego bez zakazu prowadzenia pojazdów jest możliwe zarówno gdy alkomat wykazał 0,27mg/l, jak i 0,45 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Przy stopniu nietrzeźwości przekraczającym 0,35 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu decydujące znaczenie mają pozostałe, oprócz stopnia nietrzeźwości okoliczności, w jakich prowadziłeś samochód oraz okoliczności dotyczące Twojej osoby.

Nie muszę już chyba wspominać, że jeśli chcesz przekonać Sędziego by nie zabierał Ci prawa jazdy, wówczas nie możesz być biernym uczestnikiem postępowania karnego, lecz masz do wykonania mnóstwo pracy by przedstawić i udowodnić w Sądzie okoliczności przemawiające za odstąpieniem od orzeczenia wobec Ciebie zakazu prowadzenia pojazdów,

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

50 odpowiedzi na „Do jakiego stopnia nietrzeźwości jest możliwe warunkowe umorzenie postępowania karnego i zachowanie prawa jazdy?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. yuriko pisze:

  Witam,

  bardzo proszę o przyjrzenie sie mojemu przypadkowi i poradę..

  Była noc, bylem po imprezie, wracajac pod mieszkanie zobaczylem ze moj samochod stał w niekorzystnym, ciemnym miejscu (dwa razy mialem juz uszkodzony samochod w podobnym miejscu na krakowskim Kazimierzu) wiec postanowilem (glupota!!) przeparkowac na druga strone ulicy(gdzie jest monitoring in latarnie). Przejechalem 30m na oczach policjantow, ktorzy podjechali do mnie gdy juz wysiadalem po calym, powolnym manewrze. Na malo uczeszczanej drodze nie bylo zadnego ruchu ani pieszych. Trudno nawet powiedziec ze zagrazalem samemu sobie jadac 5km/h.

  Wynik niecale 1,5 promila, nie robilem zadnych problemow, bylem w szoku ze zaliczono mnie do pijanych kierowcow.

  Nigdy nie bylem karany, zero punktow karnych, prawo jazdy mam 12 lat.

  Podczas przesluchania na policji zaproponowano mi (telefon do prokuratora) dobrowolne podanie sie karze:

  2 lata zakazu prowadzenia

  1000zl grzywny

  5mcy w zawieszeniu na 2 lata

  Na co wstepnie sie zgodzilem, ale teraz wydaje mi sie to wygorowana kara. Wiem ze mam czas (ile?) na rozmyslenie sie z poddania i przystapienie do rozprawy. Prawde mowiac, najpierw chcialem podejsc do prokuratury zeby porozmawiac z przydzielonym prokuratorem (nie dyzurnym, ktory podal warunki poddania sie) czy jego warunki sa takie same. Byłem zaskoczony, że mój osobisty kontakt z prokuratorem nie miał miejsca.

  Moje pytania dotyczą dalszych działań, jakie powinienem podjąc:

  1. czy ma sens dotarcie (pisemne w postaci wniosku lub osobiste) do prokuratora celem „negocjowania” dobrowolnej kary do podobnych wartosci jakie opisalem w oryginalnym pytaniu? Opisanie okolicznosci lagodzacych, zamiana na wieksza grzywne – brzmi sensownie dla mnie. Kiedy jest odpowiedni moment na to? Gdzies wyczytalem ze dobrolne poddanie sie kaze jest mozliwe do pierwszej rozprawy przed sadem. Na chwile obecna uzgodnilem poddanie sie, chodzi tylko o wysokosc. Policjanci sugerowali ze mam porozmawiac z przydzielonym prokuratorem po tygodniu od przesluchania.

  2. kwestia warunkowego umozenia. rozumiem, ze o to prosze pisemnie z uzasadnieniem i opisanem okolicznosci – ale kiedy i gdzie? w prokuraturze czy dopiero w sadzie? obecnie jestem poddany dobrowolnej karze – czyli rozprawa ma sie odbyc zaocznie. czy mozna mimo to prosic o warunkowe umorzenie.. zaocznie? czy takie podejscie ma w ogole jakakolwiek szanse powodzenia? czy mam zrezygnowac z poddania sie, przyjsc czynnie na rozprawe i dopiero wtedy przedklozyc wniosek o umorzenie?

  3. pisalem ze przestawialem samochod pod monitoring. dopiero teraz dotarlo do mnie ze przeciez mozna sie bedzie dostac do nagrania (to jest gimnazjum z kilkoma kamerami wzdluz ulicy). moge takie cos zrobic samodzielnie czy przez policje? jak dostac sie rowniez do notatki sporzadzonej przez policjantow i kopii moich wyjasnien? zeby wszystko porownac z ewentualnym nagraniem?
  - gdzie i kiedy mam zlozyc wniosek o dolaczenie materialu dowodowego? (mam nadzieje wkrotce zdobyc nagranie z monitoringu, a moze pozostawic to prokuraturze?). podobnie z brakiem mandatow i niekaralnosci?
  - gdzie i kiedy mam zlozyc wniosek o warunkowe umorzenie? czy mam wtedy zrezygnowac na dobrowolne poddania sie karze? czy te wnioski sie wykluczaja czy uzupelniaja?

  z gory dziekuje za pomoc,
  D

  • W opisanej przez Pana sytuacji, tj. przejechanie samochodem zaledwie 30 metrów celem jego przeparkowania może Pan złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego bez zakazu prowadzenia pojazdów. Na obecnym etapie postępowania powinien Pan złożyć do Prokuratury wniosek o zabezpieczenie dowodu z nagrania monitoringu na potwierdzenie faktu pokonania samochodem jedynie 30 metrów.

 3. yuriko pisze:

  Rozumiem ze przyznaje Pan, iz „nie mam duzo do stracenia”? W najgorszym wypadku podobna kare do dobrowolnej orzeknie sąd. Teraz jeszcze mam szanse powalczyć o niższa lub umorzenie..

 4. yuriko pisze:

  Bylem u pani prokurator i doznalem kolejnego szoku; to byl atak na mnie zamiast konstruktywnej rozmowy.

  Przedstawilem jej swoj plan, czyli najpierw podanie o warunkowe umorzenie (z wieloma dowodami i dokumnetami o mojej osobie) a potem ewentualnie walke o rok zakazu przed sadem.

  Na co pani prokurator ze to nie ma zadnego sensu bo jest jakims „referentem” (co to takiego?) i jest czescia sadu. Dopilnuje zeby wniosek zostal odrzucony a wyrok nie ulegl zalagodzeniu. Odrzuci tez moje wnioski dowodowe bo juz wszystko jest jasne – podobno policja zeznala ze przeparkowywalem.

  To ja pytam gdzie jakas symetrycznosc po obu stronach i sad ktory mial nas pogodzic, jezeli wszyskie wnioski przechodza przez prokurature a prokurator debatuje nad wyrokiem z sedzia? To prawda czy tylko dalem sie zastraszyc?

  dziekuje za odpowiedzi na moj lament, ale nikt rownie konstruktywnych porad mi nie udzielil (rowniez odplatnie)

 5. michał pisze:

  Czy składając wniosek o warunkowe umorzenie postępowania zamykam sobie drogę, do dobrowolnego poddania się karze

  • Nie, nie zamyka Pan sobie drogi do dobrowolnego poddania się karze. Jeśli Sąd nie uwzględni Pana wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego, wówczas może Pan oświadczyć, że chce Pan złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Sąd wyznaczy wówczas kolejne posiedzenie, na którym rozpozna Pana wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

 6. Marcin pisze:

  Witam! Krótko przedstawię swoją sytuację i proszę o pomoc.
  Dnia 11.11.2012 jechałem samochodem osobowym po drogach lokalnych o zerowym natężeniu ruchu ok. godz. 3.00. Policja zatrzymała mnie do rutynowej kontroli, no i oczywiście „dmuchanko”. Badanie alkomatem wykazało 0,36 mg/l. Na posterunku zgodziłem się na samo ukaranie. Policjant zaproponował 100 stawek dziennych w kwocie 20zł i zakaz prowadzenia pojazdów na rok czasu.
  Moje pytania w związku z w/w:

  -czy mam szanse na warunkowe umorzenie postępowania jeżeli wycofam wniosek o samo ukaranie?
  -jaką karę mogę zaproponować aby przekonać sąd do umorzenia postępowania?
  -czy mogę w przypadku takich działań sobie zaszkodzić?

  Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

  PS. Rok przed tym zdarzeniem zostałem skazany za wykroczenie: jazda po użyciu alkoholu (0,12 mg/l)
  -

 7. Marcin pisze:

  Witam niedawno zatrzymala mnie policja do rutynowej kontroli i wykazalo mi 0.57 promila a po drugi badaniu bardzo szybkim po uplywie niecalych 2 minut 0.54 promila co mi za to grozi ,czy zostanie mi odebrane prawo jazdy na dluzej niz rok .Dodam jeszcze ze jestem nie karany i nie pracujacy (na utrzymaniu rodzicow).grzywne oczywiscie zaplace .bardzo zalezy mi zeby nie odebrano mi na dluzej niz rok . prosze o odpowiedz dziekuje

 8. Aneta Potok pisze:

  Witam! Dziś miałam sprawę w sądzie za „jazdę” na rowerze (dokładnie przejechałam ok. 50 m w celu popisania się przed znajomymi) po spożyciu. Wyszło mi 0,64 mg w wydychanym powietrzu. Złożyłam na rozprawie wniosek w warunkowe umorzenie po czym prokurator się na niego nie zgodził. Wyrok 400 zł grzywny zawieszony na 2 lata, 100 zł na fundusz i rok zakaz prowadzenia rowerów. We wniosku opisałam wszystkie okoliczności łagodzące takie jak:
  - jechałam po chodniku
  - nie stworzyłam żadnego zagrożenia dla innych ludzi (bo ich nie było w okolicy)
  - nie zamierzałam jechać na rowerze do domu tylko iść pieszo wraz z kolegą (który był ze mną dziś w sądzie i chciał to potwierdzić, ale sąd go nie chciał przesłuchać)
  - był to wybryk incydentalny
  - nie byłam nigdy karana, żałuję tego co zrobiłam
  - zrobiłam to nieumyślnie, bo nie zastanowiłam się że chwilę wcześniej spożywałam alkohol
  - szkodliwość czynu była bardzo niska
  We wniosku napisałam również, że jakikolwiek wyrok skazujący wykluczy mnie z możliwości podjęcia pracy dodatkowej (ubezpieczenia), gdyż będę już karana; a moja sytuacja finansowa jest kiepska i potrzebuję tej pracy.

  Czy jest sens pisania apelacji, że wyrok jest za wysoki i dalej proszę o warunkowe umorzenie postępowania?

 9. Paweł pisze:

  Witam!
  Moja sytuacja wygląda następująco. Kierowałem rowerem pod wpływem alkoholu. Zostałem zatrzymany przez patrol policji.
  Nie zgodziłem się na badanie alkomatem, więc zostało zrobione badanie krwi. Wyników póki co nie znam, jednak podejrzewam, iż ilość promili we krwi może wynieść między 1,5 a 2. Czy przy takim stężeniu jest sens ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania. Oczywiście nigdy wcześniej karany nie byłem, zdarzenie miało miejsce o godzinie 24 w małej miejscowości (wsi) przy zerowym ruchu samochodów (oprócz radiowozu). Nadmienię, iż do grudnia 2012 r. byłem sądowym kuratorem społecznym, poza tym działam w sferze szeroko pojętej edukacji – uczę języka angielskiego w szkole językowej. Czy te okoliczności, przy dość wysokim jak mniemam stężeniu maja jakiekolwiek znaczenie?

 10. Paweł pisze:

  dziekuje bardzo za odpowiedź.
  czy okolicznością przemawiajacą na moją korzyść może być udział w różnego rodzaju maratonach rowerowych?

 11. Andrzej pisze:

  Witam! Moja sytuacja:
  W styczniu jechałem samochodem osobowym ok. godz. 3.00. Policja zatrzymała mnie do rutynowej kontroli, no i oczywiście „dmuchanko”. Nie stworzyłem zagrożenia na drodze. Badanie alkomatem wykazało 0,53 mg/l. Kolejne badania na posterunku wykazały 0,56 mg/l oraz 0,57 mg/l. Zgodziłem się na samo ukaranie. Policjant zaproponował 120 stawek dziennych w kwocie 20zł i zakaz prowadzenia pojazdów na dwa lata. Następnie wycofałem się z samoukarania i wynająłem adwokata.
  Moje pytania w związku z w/w:

  - czy mam szanse na warunkowe umorzenie postępowania jeżeli wycofałem wniosek o samo ukaranie?
  -jaką karę mogę zaproponować aby przekonać sąd do umorzenia postępowania?
  -czy jest szansa na korzystniejszy wyrok? 1 rok bez prawa jazdy nie dwa lata.

  Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

  Nigdy nie byłem karany. Samochód jest mi potrzebny do pracy.

 12. Stefan pisze:

  Witam,

  Zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli w niedzielę, poza obszarem zabudowanym na drodze lokalnej o 6:45, żadnego ruchu pieszych, bardzo znikomy ruch,

  - wynik 0,10 0,10, 0,09;
  - byłem nieświadomy, że mogę mieć w ogóle jakieś promile – dowodem na to była jadąca ze mną partnerka, która była trzeźwa, miała prawo jazdy i zabezpieczała pojazd po kontroli, czyli za wiadomością policji wsiadła po prostu i odjechaliśmy. Gdybym przypuszczał, że są jakieś promile, prowadziłaby od poczatku,
  - czułem się bardzo dobrze rano, byłem wyspany, nikt zmęczony nie wstanie w niedziele o przed szóstą, żeby jechać na grzyby,
  - nie mam punktów karnych a samochód jest niezbędny do pracy w tym zakresie, że do miejsca w którym pracuje nie kursuje żadna komunikacja. Ostatni możliwy przystanek jest 2 km wcześniej, w dodatku nie jest to bezpośrednie połączenie

  Sprawa jest po przesłuchaniu na policji, gdzie się przyznałem i w tej chwili czekam na zawiadomienie z Sądu. Właściwie nie pytał o nic i nie było żadnej propozycji o dobrowolnemu poddaniu się karze.

  Moje pytanie – jak się składa wniosek o warunkowe umorzenie, kiedy, gdzie i w jakiej formie ? Będę wdzięczny za precyzyjną odpowiedź.

  • W Opisanej przez Pana sytuacji nie powinien Pan składać wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego, lecz wniosek o umorzenie postępowania wobec nie popełnienia przez Pana wykroczenia. Rzecz w tym, że nie popełnił Pan wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu. Odpowiedzialność karna za to wykroczenie zaczyna się od 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Taki właśnie był najwyższy wynik badania Pana trzeźwości alkomatem. Alkomat, jak każde urządzenie elektronicznie mierzy stężenie alkoholu z precyzją +/- 0,01 mg/l. Oznacza to, że przy wskazaniu alkomatu 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu Pana rzeczywiste stężenie alkoholu wynosiło 0.09-0,11 mg/l. Nie da się zatem wykluczyć, że wynosiło 0,09 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzy. Nie sposób zatem wykluczyć, że nie osiągnął Pan stężenia alkoholu 0,10 mg/l. W związku z poczytywaniem wszystkich nie dający się usunąć wątpliwości na korzyść obwinionego/oskarżonego powinien Pan zostać uniewinniony od zarzucanego Panu wykroczenia prowadzenia auta od wpływem alkoholu.

   Najpoważniejszym wyzwaniem, jakie Pana czeka, jest wytłumaczenie Sądowi w piśmie – wniosku o umorzenie postępowania na czym polega niepewność pomiaru alkomatu, jakie ma znaczenie w sprawie karnej. Do wniosku należy tez dołączyć dokumenty z zakresu metrologii i toksykologii dotyczące tego zagadnienia. Chodzi o to, że niewielu Sędziów zna się na toksykologii i zasadach działania alkomatów.

   • Aśka pisze:

    Dziękuję za tą odpowiedź. Wczoraj miałam podobną sytuację – ok. godziny 19-tej wypiłam większą lampkę wina. Potem kilka godzin przesiedziałam bez alkoholu, wyruszyłam spod miejsca imprezy ok. godziny 23.30.

    Po przejechaniu ok 50 m wjechałam w jednokierunkową ulicę pod prąd i zanim się zorientowałam (a zorientowałam się natychmiast) i zaczęłam się wycofywać, podjechała do mnie już policja. Kazali mi dmuchać w alkomat, który wykazał 0,11 mg. Zabrali mnie na komendę, gdzie po upływie ok. 20 minut było 0.10, a po poł godzinie 0,9 mg.
    Zabrano mi prawo jazdy.
    Zupełnie nie zdawałam sobie sprawy, że mogę mieć jeszcze promile we krwi.

    Mieszkam poza miastem, w którym pracuję, do najbliższego przystanku mam ok. 2 km. Poza tym mam dzieci w przedszkolu i szkole, nie mam innego środka transportu zarówno do logistyki domowej jak i do dojazdu do pracy. Przejechałam pojazdem dosłownie 50 metrów na małej, pustej uliczce.

    Nigdy wcześniej nie byłam karana za podobne wykroczenie, miałam ze dwa mandaty za przekroczenie prędkości o 20 km, prawo jazdy posiadam 8 lat.

    Czy mogłabym również złożyć wniosek o umorzenie postępowania i żeby oddano mi prawo jazdy?

    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Witam, jeżeli Pani najwyższy wynik wyniósł 0,11 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to na niepewność pomiaru alkomatu mogłaby się Pani powołać, jeżeli alkomat, którym została Pani badana przy wyniku 0,10mg/l ma niepewność 0,02 mg/l (informacje o niepewności znajdzie Pani w tabelce na odwrocie świadectwa wzorcowania, które znajduje się w aktach sprawy). Jednakże najczęściej alkomaty mają niepewność pomiaru wynoszącą 0,01 mg/l. Jeżeli tak będzie w Pani przypadku, to może Pani złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. We wniosku powinna Pani opisać okoliczności w jakich prowadziła Pani samochód pomimo spożytego alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych. Ponadto powinna Pani napisać do jakich celów wykorzystuje Pani samochód oraz jakie negatywne konsekwencje będzie miało dla Pni orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

 13. Motorowerzysta pisze:

  Witam.

  Oto moje okoliczności :
  Kilka dni temu jechałem motorowerem ok. godz. 4.30. Policja zatrzymała mnie i skontrolowali mnie alkomatem . Nie stworzyłem zagrożenia na drodze. Badanie alkomatem wykazało 0,58mg/l. Kolejne badania na posterunku wykazały 0,67mg/l oraz 0,57 mg/l. Zgodziłem się na samo ukaranie. Policjant zaproponował 4 miesiące w zawieszeniu i 20 godzin społecznych oraz zakaz prowadzenia pojazdów na dwa lata. Nie posiadam prawajazdy gdyż jeździłem zawsze na dowód. Jechałem z dziewczyna , żałuje tego co zrobiłem. Mam ledwo skończone 18 lat wiec zakaz prowadzenia wyklucza mnie z wielu branż, uczę sie w liceum rozpoczynam dzialnosc gospodarcza obecnie nie pracuje, na utrzymaniu rodziców, ale mieszkam z dziewczyna, Nie byłem karany.

  Moje pytania w związku z w/w:
  -czy mam szanse na warunkowe umorzenie postępowania?
  -jakie argumenty mogę zaproponować aby przekonać sąd do umorzenia postępowania?
  -jaka kare moge zaproponować np grzywna zamiast zakazu kierowania pojazdami

  Z góry dziękuje za odpowiedz
  Pozdrawiam

  • Witam, nie przekona pan Sądu do warunkowego umorzenia postępowania karnego bez zakazu prowadzenia pojazdów – za duży wynik nietrzeźwości. Może Pan powalczyć o 1 rok zakazu prowadzenia samochodów, choc i tak będzie ciężko w związku z tym, że nigdy Pan nie wyrobił prawa jazdy.

 14. adiik pisze:

  witam w sobote zatrzymala mnie policja alkomat wykazal 1.15 mam dziecko ktore ma tydzien dostalem telefon od dziewczyny ze ciagle placze i cos jest nie tak dodam ze w szpitalu dziecko mialo infekcje dostawalo antybiotyk wystraszylem sie i nie patrzac na nic pojechalem czekam na prace kierowcy kat b jechalem samochodem osobowym ok godziny 23.30 i niewiem co teraz sie stanie nie chcial bym stracic prawa jazdy grzywne zaplace mimo iz jestem bez pracy czy mam szanse odzyskac jakos prawo jazdy nigdy nie bylem karany za jazde po alkocholu a prawko mam 3lata

  • Witam!

   Przy tak wysokim stężeniu alkoholu w wydychanym powietrzu nie ma praktycznie szans na odstąpienie od zakazu. Istotna jest długość zakazu. Sąd przy takim stężeniu może orzec rok, dwa lub nawet trzy lata. Proponuje złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze, zaproponować 1 rok zakazu na wszystkie pojazdy, zawiasy i grzywnę. Przy dobrych argumentach jest pewna szansa, że wniosek zostanie zaakceptowany. Wtedy nie musiałby Pan ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy.

 15. adiik pisze:

  Pani Agnieszko dziekuje bardzo za wypowiedz bardzo mi Pani pomogla wniosek mam zlozyc sam do sadu chcialem powiedziec ze nie dostalem jeszcze nic z policji ani z sadu

  • Spokojnie. Najpierw przyjdzie wezwanie z Policji (jeśli podał Pan swój numer telefonu Policjant prawdopodobnie zadzwoni i umówi się z Panem na przesłuchanie). Dopiero kolejnym etapem jest sprawa w Sądzie.

 16. SkazanyNaSmierc pisze:

  Witam. Mam nietypowy problem . Mianowicie zaparkowałem przy ulicy i wysiadając z samochodu kolega siedzący na miejscu pasażera otworzył i podał mi piwo po zaparkowaniu oczywiście. Silnik był zgaszony kluczyków nie było w stacyjce . Jak wysiedliśmy wypiliśmy po piwie bez zamiaru dalszej jazdy , w tym czasie jakaś baba zadzwoniła na policje , że wysiadłem z połową piwa z auta co wskazuje na to , że jechałem po alkoholu co jest nie prawdą . Od razu po przyjeździe policji miałem 0,27 mg alkoholu we krwi a sprawa trafi do sądu. Był ze mną kolega , który jest świadkiem iż nie prowadziłem po alkoholu tylko piwo wypiłem po wyjściu z pojazdu. Jakie są szanse , że nie zostanę ukarany. Nigdy nie byłem karany , na koncie mam około 4 pkt karnych za drobne przekroczenia prędkości.

  • Witam. Szansa na uniewinnienie zależy od tego co znajduje się w aktach sprawy. Dużo zależy od tego co zostało zeznane przez tę kobietę. Biegły toksykolog na podstawie uzyskanych wyników badania stężeniu alkoholu w organizmie ocenić czy przedstawiona przez Pana wersja zdarzeń jest prawdopodobna, czy może należy ją wykluczyć. Biegły jest w stanie zbadać czy ilość wypitego przez Pana po prowadzenia samochodu alkoholu mogła spowodować takie stężenie jak zbadane, czy musiał Pan pić alkohol wcześniej. Więcej byłabym w stanie powiedzieć po przeanalizowaniu akt sprawy.

 17. Wojciech pisze:

  Witam.
  Przede wszystkim chciałem się zapytać jak często Państwo widują w naturze akceptację na warunkowe umorzenie zakazu prowadzenia pojazdów. Nie ukrywam że jest to dla mnie najistotniejsza kwestia. Zostałem zatrzymany w nocy o godz. 0:26. Podczas rutynowej kontroli. Zresztą zostałem zatrzymany 400 m od miejsca z którego wyruszyłem . Cel mojej podróży był oddalony zaledwie 1,5 km. Podczas kontroli, badanie alkomatem przenośnym wykazało 0,31 oraz 0,32 mg/l. Wcześniej wypiłem trzy piwa a moim błędem ( poza tym że oczywiście do niego wsiadłem ) było zbyt wczesne wyruszenie w trasę. Dążę do tego iż czułem się dobrze a policja mnie kontrolująca też nie mogła narzekać i kontrola przebiegła sprawnie. Ale wynik to wynik. Na alkomacie stacjonarnym na komisariacie uzyskałem wynik 0,26 oraz 0,27mg/l badanie jedno po drugim.
  - tu moje pierwsze pytanie, który wynik będzie brany pod uwagę podczas sprawy (alkomat przenośny czy stacjonarny na komisariacie) ?

  Najważniejsze dla mnie jest zatrzymać prawo jazdy. Pracuje jako przedstawiciel handlowy obsługując dwa województwa i bez dokumentu mogę pożegnać się z pracą. Nigdy nie byłem karany, nie mam aktualnie żadnych punktów karnych oraz fakt iż miesięcznie pokonuję około 4tyś kilometrów będąc wielokrotnie kontrolowany na trzeźwość. Zawsze czysty.
  Dlatego ponawiam pytanie jak często spotykają się państwo z przychylnością do wniosku o odstąpienie zakazu prowadzenia pojazdów. Mój prawnik twierdzi że w przypadku jazdy po alkoholu raczej marne szanse. Pytanie czy nie zmienić prawnika ? :D
  Pozdrawiam i czekam na odpowiedź

  • Witam Panie Wojciechu,
   Zgodnie z wiedzą toksykologiczną sąd powinien opierać się tylko na wynikach z alkomatów stacjonarnych, ale niestety w praktyce bierze pod uwagę wszystkie uzyskane wyniki, niezależenie jakim urządzeniem był Pan badany. Przy dobrze napisanym wniosku o warunkowe umorzenie postępowania (ma Pan dużo dobrych argumentów) i tak niewielkim przekroczeniu granicy stanu nietrzeźwości jak u Pana jest duża szansa na warunkowe umorzenie postępowania nawet z odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów. Zdarza się to w naszej praktyce stosunkowo często.

   • Wojciech pisze:

    Przede wszystkim dziękuję za szybką odpowiedź. Pani Agnieszko mam jeszcze jedno pytanie odnośnie dokumentacji. Mianowicie w piątek jestem zaproszony na komisariat w celu złożenia zeznań. Czy już na piątek skompletować dokumenty potwierdzające wszystkie argumenty o których pisałem wcześniej ( umowa o pracę, stwierdzająca fakt iż jestem przedstawicielem, zaświadczenie z banku o posiadanych kredytach, zaświadczenie o dochodach oraz dokumenty przedstawiające chorobę mojej mamy, która wymaga wizyt u lekarza w innej miejscowości) Czy na tym etapie postępowania będzie to potrzebne czy czekać na sygnaturę i nazwisko prokuratora i słać dopiero wniosek. Dziękuje i pozdrawiam

    • Może Pan już na przesłuchanie przygotować wniosek z załącznikami (dokumentacją) i złożyć go do akt. Gdy Prokurator dostanie Pana sprawę (z doświadczenia wiem, że jest to możliwe już w przyszłym tygodniu) będzie już widział wniosek. Może Pan również złożyć wniosek bezpośrednio w Prokuraturze na dzienniku podawczym po nadaniu sygnatury, ale wtedy istnieje ryzyko, że zanim pismo dotrze z dziennika do Prokuratora to zdąży on już zatwierdzić akt oskarżenia przygotowany przez policjanta i wypchnie sprawę do Sądu.

     • Wojciech pisze:

      Witam ponownie. Wydaje mi się że mam już wszystkie dokumenty potrzebne na jutro. Z tego co się orientuję od Policji powinienem otrzymać potwierdzenie przyjęcia tego dokumentu. Sporządzę wniosek w dwóch jednakowych egzemplarzach. Dziękuje. Będę informował o przebiegu sprawy. Pozdrawiam

 18. Wojciech pisze:

  Witam ponownie
  W dniu dzisiejszym otrzymałem pismo z prokuratury. O tym iż sekretariat zawiadamia mnie jako podejrzanego że został skierowany wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego do Sadu Rejonowego. I tyle. Nie ma nic napisane o zakazie prowadzenia pojazdów. Dlatego w dniu jutrzejszym udam się do sądu w celu sprawdzenia o co jeszcze wnioskuje prokurator. Pozdrawiam

  • Odpis Wniosku o warunkowe umorzenie postępowania, który Prokurator złożył zostanie Panu doręczony przez Sąd. Zanim Pan pójdzie do Sądu powinien Pan ustalić najlepiej telefonicznie czy Pana sprawa jest już zarejestrowana, tzn czy sprawie została nadana sygnatura akt. Wówczas będzie Pan mógł zapoznać się z aktami sprawy i zrobić ich fotokopie bądź kserokopie.

   • Wojciech pisze:

    Jak cudownie i bez zarzutów funkcjonuje doręczanie pism przez firmę In Post. Okazało się iż dzisiejszego dnia były dla mnie przeznaczone dwa pisma.Pomijając temat drugim był własnie „Odpis wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego”. Z pisma wynika iż prokurator przychyla się do mojego wniosku i wnosi o :
    1) Warunkowe umorzenie postępowania
    2)poddanie okresowi próby na dwa lata
    3)świadczenie pieniężne w kwocie 500 zł
    4) Pokrycie kosztów sądowych

    I co najważniejsze – „Zasadne jest przychylenie się do wniosku wymienionego o nie orzekanie wobec niego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych”.
    Pozostało czekać na rozprawę gdzie mam nadzieję sędzia zgodzi się z wnioskiem prokuratora.
    Jednocześnie chciałbym podziękować Pani Agnieszce i Waszej stronie, ponieważ nie ukrywam stąd czerpałem wiele przydatnych informacji, które pomogły mi w przygotowaniu jak widać dobrego wniosku oraz dostarczyła mi dużej wiedzy w tej tematyce.
    Mam nauczkę w postaci dużego stresu związanego z całym wydarzeniem. Dlatego nikomu tego nie życzę i proszę ku przestrodze o większą rozwagę wsiadając za kółko. Pozdrawiam

 19. Edyta pisze:

  Witam.
  Wraz z chłopakiem zostaliśmy w sobotę ok. godziny 23 zatrzymani przez policję jakieś 4-5km od mojego miejsca zamieszkania, na drodze lokalnej, na której oprócz nas nie poruszało się żadne inne auto. Powodem zatrzymania było to, iż jechaliśmy lewą stroną drogi. Robią tak wszyscy okoliczni mieszkańcy, gdyż droga jest tak zniszczona, że bez ryzyka zniszczenia zawieszenia można poruszać się jedynie drugą stroną jezdni, aczkolwiek policjanci byli niemiejscowi i tego nie wiedzieli.
  Godzinę przed tym, nim wyjechaliśmy, wypiliśmy trochę alkoholu, nie przewidując, że wcześniej wrócimy. Ale to ja chciałam wracać, i nie liczyłam się z konsekwencjami. Po badaniu alkomatem policjanci stwierdzili u nas zawartość alkoholu, zostawiliśmy auto i udaliśmy się z nimi na komendę,
  W pomiarach wyszło, że mój chłopak miał 0,32 mg/l, trochę później 0,33 mg/l, trzeciego pomiaru nie zrobiono. Policjant poprosił o nr telefonu w celu skontaktowania się w sprawie przesłuchania, po czym pozwolił nam udać się do domu.
  Mój chłopak nie był wcześniej karany, to była pierwsza taka sytuacja. Nie pracuje, uczy się, a ze swojej miejscowości nie ma bezpośredniego autobusu do szkoły, musi dojeżdżać autem. Po zatrzymaniu był spokojny, nie sprawiał problemów, wykazywał skruchę.
  Jaka może być przewidywana za to kara? Czy możemy się jakoś ubiegać o warunkowe umorzenie postępowania?

  Z góry dziękuję za odpowiedź,
  Edyta

  • Witam, przy wynikach jakie miał Pani chłopak, najprawdopodobniej Prokurator za pośrednictwem Policjanta zaproponuje karę grzywny albo karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku. Jeżeli jednak Pani chłopakowi zależy na zachowaniu prawa jazdy, wówczas może złożyć do Prokuratury wniosek o skierowanie do Sądu wniosku o warunkowe umorzenie postępowania z odstąpieniem od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeżeli Pani chłopak nie złoży takiego wniosku do Prokuratury bądź Prokurator wyśle do Sądu akt oskarżenia, wówczas wniosek o warunkowe umorzenie postępowania można wysłać bezpośrednio do Sądu.
   We wniosku o warunkowe umorzenie postępowania należy opisać wszystkie okoliczności w jakich Pani chłopak prowadził samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, m.in. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych. Ponadto we wniosku powinien opisać dlaczego prawo jazdy jest mu niezbędne oraz jakie konsekwencje spowoduje dla niego orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 1 roku.

   • Edyta pisze:

    Dziękuję za podpowiedź. Napisałam wniosek w jego imieniu, dziś udajemy się na przesłuchanie, będę informowała o sprawie na bieżąco.

 20. Edyta pisze:

  Witam ponownie.
  Jak wspomniałam wcześniej, mój chłopak miał przesłuchanie, na którym ponownie opowiedział, co się przydarzyło nam owej pamiętnej nocy, i nie zaproponowano mu wtedy żadnej kary – wraz z naszym wnioskiem o warunkowe umorzenie postępowania z odstąpieniem od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych szczegóły sprawy zostały przekazane prokuratorowi.
  W środę dostał odpis pisma od prokuratora, w którym postanawia ona ,,zatrzymać odebrane w dniu 31 sierpnia prawo jazdy nr (…)”. Uzasadnienie: ,,podejrzany jest o kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, tj. o czyn z art. 178a paragraf 1 kk. W przypadku skazania za takie przestępstwo orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów. Postanowiono zatem jak we wstępie.”
  Co to pismo dokładnie oznacza? Co będzie działo się dalej, i co my możemy w tej sprawie jeszcze zaradzić?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Witam, wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy jest standardową procedurą. Prokurator wydaje takie postanowienie jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że osoba, która kierowała samochodem znajdowała się w stanie nietrzeźwości. Wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy nie przesądza, o tym że Sąd na pewno orzeknie wobec Pani chłopka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
   Jeżeli Prokurator wyśle do Sądu akt oskarżenia, wówczas wniosek o warunkowe umorzenie postępowania Pani chłopak może złożyć bezpośrednio do Sadu.

 21. sasa pisze:

  Dzień dobry,

  pisałam już do Państwa, ale niestety nie mogę odnaleźć wątku, dlatego piszę jeszcze raz. Bardzo proszę o radę – jutro mam przesłuchanie na komisariacie w sprawie prowadzenia w stanie nietrzeźwości. Zostałam zatrzymana do rutynowej kontroli w niedzielę o 5 rano, na moście w Warszawie. Wyniki pomiaru alkomatem przenośnym to odpowiednio 0,32 i 0,29. Nie wiedziałam, że to ważne, więc o tym nie wspomniałam, ale tuż przed kontrolą paliłam papierosa. Funkcjonariusze kazali mi wsiąść do radiowozu i po kilkunastu (może 20stu) minutach przebadali mnie alkomatem stacjonarnym. Wykazał 0,22, kolejny znów po kwadransie – 0,20 a pięć minut później 0,17. Wiem, że brany jest pod uwagę najwyższy wynik i wezwanie na przesłuchanie dostałam w charakterze podejrzanego o popełnienie przestępstwa z art. 178 a k.k. Czy jest możliwość warunkowego odstąpienia od wymierzenia kary i odstąpienie od (albo zmniejszenie) zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych? Nigdy nie byłam karana, prawo jazdy mam od 12 lat i jeśli kiedykolwiek miałam mandat za przekroczenie prędkości, to już nawet nie pamiętam. Z góry dziękuję za pomoc.

  • Witam, przy okolicznościach, które Pani podała, może Pani złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wniosek może Pani złożyć do Prokuratury, wówczas będzie to: wniosek o skierowanie do Sądu zamiast aktu oskarżenia wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Jeżeli nie złoży Pani wniosku do Prokuratury, wówczas może Pani złożyć bezpośrednio do Sądu: wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego.
   We wniosku powinna Pani opisać wszystkie okoliczności, które dotyczą Pani sprawy, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. We wniosku powinna Pani opisać również swoje właściwości i warunki osobiste oraz do jakich celów wykorzystuje Pani samochód i jakie konsekwencje spowoduje dla Pani orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
   W przypadku przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości Sąd może odstąpić od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych lub orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 1 roku do 10 lat.

 22. Łukasz pisze:

  Witam serdecznie,

  Opiszę krótko sytuację, ponieważ ten wątek wydaje mi się najbardziej odpowiedni.

  Mój tata wczoraj został zatrzymany do rutynowej kontroli. Alkomat wykazał mu 0.35 mg/l, po czym badania na komisariacie wykazały 0.45 mg/l. Jechał o godzinie 20:30 po mamę do pracy, ponieważ było zimno. Miejsce pracy oddalone było o ok. 1 km od domu (2 skrzyżowania), za jednym z nich czekała policja i badała przejeżdżających. Ruch na drodze był znikomy, droga dobrze oświetlona i praktycznie nieuczęszczana.

  Problem jaki się pojawia to fakt, iż mój tata jest nauczycielem. Odnosił sukcesy w szkole, staż jego pracy to ok 25 lat. Nigdy nie miał żadnych problemów z prawem. Ma na utrzymaniu rodzinę (mama pracuje, ale jej zarobki są nieporównywalnie niższe), do tego studiującą dziennie córkę (poza miejscem zamieszkania) oraz drugą, 9 letnią córkę, która chodzi do 3 klasy. Z racji na to oczywistym jest, że wyrok karny bardzo naruszył by sytuację materialną mojej rodziny z powodu braku pracy.

  Pytanie brzmi, jakie przywołując powyższe argumenty są szanse na to, żeby orzeczone zostało warunkowe zawieszenie postępowania. Od razu mówię, że nieistotne jest w tej sytuacji prowadzenie pojazdów, gdyż będziemy sobie w stanie poradzić bez nich, chodzi tutaj tylko o niekaralność i nieutracenie pracy. Dodam, że sprawę zamierzamy od razu skonsultować z adwokatem. Tata jest rozbity, na pewno tego nigdy nie powtórzy.

  Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

  Łukasz

  • Witam, Pana tata może złożyć wniosek o warunkowe umorzenie posępowania karnego. Wniosek może wyłać do Prokuratury (wniosek o skierowanie do Sądu zamiast aktu oskarzenia wniosek o warunkowe umorzenie postępowania), jak również do Sądu (wniosek o warunkowe umorzenie postępownia). Organem właściwym do złożenia wnisoku jest ten, w którym fizycznie znajdują się akta sprawy.
   We wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego Pana tata powinien opisać wszystkie okoliczności dotyczące popełnionego przez niego przestępstwa, a które wpływają na jego stopień społecznej szkodliwości tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Pana tata powinien opisać również swoje własciwości i warunki osobiste oraz dotychcczasowy sposób życia, jak również jakie konsekwencje spowoduje dla niego wydanie przez sąd wyroku skazującego. Powinien powołać się na ustawę Karta Nauczyciela, z której wynika, iż zawód nauczyciela, mogą wykonywać tylko osoby niekarane za przestępstwo umyślne. Zgodnie z art. 10 ust. 8 Karty Nauczyciela, nauczyciel nie może być karany za przestępstwo popełnione umyślnie.

 23. Wojciech88 pisze:

  Serdecznie witam!

  Od grudnia br. mieszkam w nowym mieście (ok 29 tys.). Parę dni temu miałem taką sytuację:
  - jechałem osiedlową drogą (ok. 2,1 km) w godzinach między 0:00 a 1:00
  - brak pieszych, ruch samochodowy był zerowy, jedyne napotkane auto to patrol policyjny (jak wychodziłem z komendy to się zapytałem policjantów, dlaczego mnie zatrzymali, to się sami śmiali i odpowiedzieli, że byłem jedynym kierującym, którego spotali na tej drodze)
  - panowie musieli mnie zabrać na komisariat, bo ich alkomat wskazywał tylko to, czy jest alkohol w powietrzu czy nie; oczywiście alkohol był
  - na komendzie 3 pomiary (w odstępie ok. 3-4 minut, alkomat Awat A 2.0m/04), wyniki kolejno (w mg/l): 0,25, 0,29, 0,28
  - przed jazdą wypiłem ok 1 i 1/4 piwa, nie spodziewałem się po tej ilości piwa przekroczenia dopuszczalnej ilości mg/l, dlatego wsiadłem, ale po 2-3 piwach już bym nie wsiadł za kółko
  - nigdy wcześniej nie prowadziłem po alkoholu ani nie byłem karany za podobne rzeczy
  - w styczniu 2009 spowodowałem wypadek samochodowy z rannymi, nie mając ukończonego 21. roku życia, dostałem wtedy 1,5 roku w zawieszeniu na 3 lata oraz odebrane prawo jazdy na 2 lata, ale w 2012 roku kara w moim rejestrze się zatarła (skoro się zatarła to byłem karany, czy nie?)
  - po wypadku uważam, że jeżdżę wzorowo (miałem nauczkę), podoba mi się ekojazda, w ciągu ostatnich 5 lat dostałem dwa mandaty, z czego jeden za złe parkowanie (cały rząd aut łącznie z moim dostał wtedy blokady od straży miejskiej), a drugi za jazdę rowerem przez przejście dla pieszych
  - samochodem przejeżdżam ok 20 tys. km rocznie
  - jedyne w życiu mandaty za prędkość dostałem w 2007 i 2008 roku (czyli jeszcze przed wypadkiem), przekroczona raz o 13 km/h, drugi raz o 33… albo 23… nie pamiętam…
  - ogólnie prowadzę bardzo poprawny tryb życia, angażuję się w kulturę, muzykę itp.

  Najbardziej zależy mi na niekaralności, ponieważ dostałem pracę z wynagrodzeniem w postaci mieszkania oraz skromną pensję na przeżycie, a od września mam dostać pracę w szkole muzycznej jako nauczyciel instrumentu (jestem muzykiem, w tym roku kończę studia, na które zresztą muszę dojeżdżać samochodem, aby nie musieć zwalniać się z pracy). Do tego zacząłem intensywnie udzielać się w życiu muzycznym miasta, co ma niemały wpływ na jego kulturę…

  W związku z powyższymi argumentami jak wydląda dla mnie sprawa Wniosku o Umorzenie Postępowania Karnego? W najbliższy wtorek (23.12) mam być w komendzie na rozmowie z policjantem (bądź prokuratorem?). Czy już wtedy wspominać o w/w wniosku?

  • Witam, biorąc pod uwagę okoliczności jakie Pan opisał oraz wyniki badania alkomatem ma Pan szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego, szczególnie że przekroczył Pan nieznacznie wynik 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, od którego rozpoczyna się odpowiedzialność karna za przestępstwo z art. 178a par 1 k.k. Ponadto w świetle prawa jest Pan osobą niekaraną, skoro w 2012r. poprzednia karalność uległa zatarciu z mocy prawa.
   Jeżeli akta Pana sprawy są jeszcze w Prokuraturze, a Prokuarot niw wydał jeszcze decyzji merytorycznej w Pana sprawie, to może Pan wysłać do Prokuartury wniosek o skierowanie do Sądu zamiast aktu oskarżenia wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Jeżeli Prokurator przychyli się do Pana wniosku, wówczas wyśle do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie. Jeżeli jednak Prokurator nie przychyli się do Pana wniosku lub wysłał już do Sądu akt oskarżenia, wówczas wniosek o warunkowe umorzenie postepowania karnego, może Pan wysłać bezpośrednio do Sądu – jak tylko Pana sprawie zostanie nadana sygnatura akt.
   We wniosku powinien Pna opisać wszystkie okoliczności popełnionego czynu, a które wskazują, że stopień społecznej szkodliwości popełnionego czynu był nieznaczny. Pwinien Pan również opisać swoje właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia.
   We wniosku powinien Pan opisać jakie konsekwencje spowoduje dla Pana wydanie wyroku skazującego. Powinien Pan powołać się na artykuł 10 ust.8 ustawy Karta Nauczyciela, który mówi, iż nauczycielem nie może być osoba skazana za przestępstwo popełnione umyślnie.

   • Wojciech88 pisze:

    Bardzo serdecznie chciałem podziękować za odpowiedź! Prokurator skierował już do sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego (niestety również z orzeczeniem o zakazie prowadzenia pojazdu na 1 rok). Posiedzenie sądu już wkrótce. Dodam, że o możliwości warunkowego umorzenia p.k. dowiedziałem się z Waszego portalu, zatem jeszcze raz bardzo dziękuję całej Redakcji!

 24. kasz pisze:

  Witam,
  Mam 23 lata, prawo jazdy posiadam od 4 lat, prowadze codziennie, na koncie mam 1 mandat sprzed 2 lat i zero pkt karnych.
  Jestem osoba ucząca sie, nigdy wczesniej nie karana, pracuje dorywczo, ale wtedy bardzo pozno wracam z pracy wiec prawo jazdy jest mi niezbędne.
  Dnia 3 stycznia ok godz 8 30 zostalam zatrzymana na rutynowa kontrolę. I pomiar wyniósł 0,41, wczesniej wypalilam papierosa, nie wiedzialam ze to ma znaczenie, na komendzie po ok 20 min alkomat pokazał 0,37.
  Dzis byłam na przesłuchaniu na policji, zabiezpieczono mi samochód, i pieniadze, ichciałam dobrowolnie poddac sie karze, która nie byla wysoka finansowo ale rok zakazu prowadzenia pojazdow mechanicznych bylby dla mnie tragiczny w skutkach wiec skierowałam sprawę do sadu. Czy mogę sie ubiegac o warunkowe umorzenie postępowania ? Jakie sa szanse ze sędzia oddali zakaz prowadzenia pojazdow mechanicznych dluzej niz na okres 1 roku? Gdzie i komu najlepiej złożyć taki wniosek?
  Jestem zrozpaczona, wiem ze to juz nigdy sie nie powtórzy

  • Witam, przy wyniku 0,41 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu szanse na odstąpienie przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nie są wysokie, nawe przy okolicznościach, które Pani opisała. Najprawdopodobniej w Pani przypadku będzie to 1 rok zakazu. Jednkaże składając do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego z odstąpieniem przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nie pogorszy Pani swojej sytuacji procesowej. Jeżeli Sąd uzna, że w Pani sprawie nie zachodzą przesłanki do warunkowego umorzenia postępowania karnego z odstąpieniem od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, wówczas Sąd najprawdopodobniej orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku.
   Niemniej jednak we wniosku, który złoży Pani do Sądu powinna Pani opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadziła Pani smochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem Pani zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Poandto powinna Pani opisać jakie konsekwencje spowoduje dla Pani orzeczenie zaakzu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 1 roku.

 25. Grzegorz pisze:

  Powiem tak: warto walczyć, nasze czyny są karygodne i za głupote trzeba placic ale nie jednemu zrujnowac moze to życie, sam to przeszedlem i dostalem warunkowe umozenie mimo 0.64 promila ale mialem wazne powody by jechac (opisane w serwisie wczesniej, mozna poczytać) Naprawde jezeli chce sie ubiegac o warunkowe umozenie trzeba sie napocić. Ja mialem mocne argumenty + niekaralnosc, dobra opinia z pracy, miasta, angaż społeczny itp. Warto pomyslec czym zasluzylismy sie dla spoleczenstwa i jakie to mialo skutki , wniosek od razu do prokuratury trzeba skladac ale tak jak w moim przypadku raczej cienka szansa ale jest podkladka ze nie jestesmy bierni, Utrata pracy badz zmniejszenie wyplaty, kredyty, itp wszystko ma znaczenie. Ja caly czas piszac pisma do sadu twierdzilem ze jestem winny i jestem skruszony bo to karygodny czyn i trzeba sugerować każdemu że czyn byl incydentalny i nigdy sie nie powtórzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


6 × 1 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>