Jeżeli zostałeś skazany za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości i Sąd orzekł wobec Ciebie zakaz prowadzenia pojazdów, wówczas nie ma możliwości jego skrócenia. Przesądza o tym jednoznacznie treść art.84§2 k.k., zgodnie z którym możliwość skrócenia okresu zakazu prowadzenia pojazdów jest wyłączona w razie orzeczenia go w wyroku skazującym za przestępstwo prowadzenia samochodu lub roweru w stanie nietrzeźwości.
Jednakże z dniem 18 maja 2015 r. nowelizacja Kodeksu karnego wykonawczego wprowadziła nową instytucję nieznaną, wcześniej prawu karnemu, a mianowicie możliwość wydania przez Sąd postanowienia o dalszym wykonywaniu orzeczonego zakazu w postaci zakazu prowadzenia niewyposażonych w blokadę alkoholową. Omawiana instytucja nie jest skróceniem zakazu, ale umożliwieniem osobie wobec, której Sąd orzekł zakaz po upływie połowy trwania zakazu poruszanie się pojazdem wyposażonym w blokadę alkoholową. Powyższe wynika z dodanego do Kodeksu karnego wykonawczego art. 182a k.k.w.
Więcej na ten temat znajdziesz w artykule:
Witam
zostałem zatrzymany jadąc na rowerze o godzinie 2.40 na ulicy o uspokojonym ruchu w Krakowie. Wyniki badań były pozytywne tj. 0.54 i 0.58 mg/l. Prokurator wniósł o warunkowe umorzenie postępowania karnego oraz orzekł :
– świadczenie pieniężne 700 zł
– okres próby 1 roku
– 2 lata zakazu jazdy rowerem
Moje pytanie brzmi czy można powalczyć o skrócenie zakazu jazdy rowerem do 1 roku ?
dziękuję pozdrawiam
Przy podanych przez Pana wynikach badania trzeźwości – o,54-0,58 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze z orzeczeniem zakazu prowadzenia rowerów na okres 1 roku. Musi Pan jednak przedstawić Sądowi argumenty, dla których dłuższy niż 1 rok zakaz na rower będzie dla Pana bardzo dotkliwy.