BEZPŁATNE PORADY

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn

108 odpowiedzi na „BEZPŁATNE PORADY

 1. Tomasz pisze:

  Witam. Zostałem skazany wyrokiem prawomocnym za jazdę po pijanemu.Dostałem zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat i karę grzywna w wysokości 3200. Wyrok uprawomocnił się w sierpniu 2013r. grzywna zapłaciłem w ciagu roku. Moje pytanie to kiedy będę mógł wziąść zaświadczenie o niekaralności. Z góry bardzo dziękuję.

  • Witam, będzie Pan z powrotem osobą nie karaną za przestępstwo z chwilą wykonania środka karnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, a więc po upływie zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego w wymiarze 3 lat. W wyroku skazującym znajdzie Pan informację o dacie początkowej tego zakazu – zapewne będzie to dzień odebrania Panu dokumentu prawa jazdy przez Policję.

 2. Maciek pisze:

  Witam Pana mam pytanie zostałem skazany w2012 roku na 6lat zakazu i kare 10miesiecy pozbawienia wolności którą odbyłem w całości mam możliwość podjęcia pracy oraz jako kierowca.wyrok był także łączny w mojej sprawie także za inne przestępstwa jak również ten w którym prowadziłem pod wpływem środków odurzających ale bez kolizji drogowej.był to art.178a par4 ponieważ był to trzeci raz na kwartał jak zostałem zatrzymany.czy obecnie moge sie starać o zawieszenie tego zakazu bez alkolocku.

  • Witam, z Pana wpisu zrozumiałem, że 6-ścioletni zakaz prowadzenia pojazdów został wobec Pana orzeczony za przestepstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178a par. 4 k.k. W takim wypadku Kodeks Karny nie przewiduje możliwości skrócenia tego zakazu poza jednym wyjątkiem – przez blokadę alkoholową.

 3. witek pisze:

  Witam.
  Czy wyrok z artykułu 177 paragraf 2 i artykuł 178a paragraf 1 ulega przedawnieniu po prawomocnym skazaniu?
  Pozdrawiam.

  • Witam, Panie Witoldzie, wyrok skazujący za przestępstwo spowodowania śmiertelnego wypadku drogowego i prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości ulegają zatarciu, czyli wykreśleniu z kartoteki karnej po upływie określonego w Kodeksie Karnym czasu. Okres ich zacierania zależy od wymierzonej za nie kary. jeśli źle zrozumiałem Pana pytanie i chodziło Panu nie o zatarcie skazania, ale o przedawnienie możliwości wykonania kary wymierzonej za te przestępstwa, to proszę o sygnał i sprecyzowanie pytania.

 4. Marek pisze:

  Dzień dobry,
  Chciałem się zapytać jak zostałem złapany na prowadzeniu w stanie po użyciu alkoholu, a jestem zawodowym kierowcą co może mi grozić?
  Dziękuję i pozdrawiam

  • Witam Panie Marku, za wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art.87 par. 1 k.w. grozi Panu kara grzywny do 5000 zł. i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat. Bym Panu odpowiedział precyzyjniej, jakiej kary może się Pan spodziewać musiałby Pan opisać dokładniej jaki samochodem Pan jechał – ciężarowym czy osobowym, na jakiej drodze, przy jakim natężeniu ruchu, jaki odcinek drogi pan pokonał, ile Panu zostało do przejechania, czy powodem zatrzymania była rutynowa kontrola drogowa, czy popełnił Pan wykroczenie drogowe, ile ma Pan punktów karnych za wykroczenia drogowe, czy jest Pan karany za podobne wykroczenie, czy jest Pan karany za przestępstwo i, co równie ważne, jakie stężenie alkoholu zostało u Pana wykazane analizatorem wydechu, z tendencja spadkową czy rosnącą?

 5. Rajmund pisze:

  Witam. Wczoraj spowodowalem kolizję mając 2.7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Nie posiadam prawa jazdy. Mam ustalony termin zdawania egzaminu na 22 czerwca. Czy warto w ogole podchodzić do niego? Jaka kara finansowa mi grozi? Jakie są szanse ze trafię do więzienia? Czy w sądzie pomogła by mi opinia od psychiatry ze miesiąc temu przeżyłem załamanie nerwowe i mam stwierdzoną silną depresję? Rajmund

  • Witam, Pana wynik nietrzeźwości, tj. stężenie alkoholu w Pana organizmie było rzeczywiście wysokie. Konsekwencje, jakie Pan poniesie w zakresie kary pozbawienia wolności – w zawieszeniu czy bezwzględna – zależą od zakresu obrażeń ciała, jakie Pan spowodował u osoby poszkodowanej.

   W zapytaniu napisał Pan „spowodowałem kolizję”. Z tego wnioskuję, że obrażenia ciała osoby poszkodowanej nie przekroczyły 7 dni. W takim przypadku czekają Pana 2 postępowania karne, jedno o prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178a par. 1 k.k, a drugie o spowodowanie zagrożenia dla bezpieczeństwa w komunikacji z art.86 k.w. Za przestępstwo (przy założeniu, że nie jest Pan osoba karana za inne przestępstwo, czyli ma Pan czysta kartę karną) grozi Panu kara 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniu jej wykonania na 3 lata próby, 5 tyś. świadczenia pieniężnego i około 10.000 zł. grzywny, do tego oczywiście zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 5-6 lat. Za wykroczenie grozi Panu kara grzywny do 5 tyś. zł. Moja prognoza w zakresie spodziewanej kary to oczywiście luźna prognoza oparta na zawodowym doświadczeniu, proszę podejść do niej jak do luźnej prognozy, gdyż bez znajomości akt Pana sprawy nie sposób przewidzieć grożącej Panu realnie kary w sposób odpowiedzialny. Wolałem jednak przedstawić Panu bardziej konkretna prognozę niż zacytować przepisy.

   Gdyby był Pan już karany za podobne przestępstwo w przeszłości i nie uległo ono jeszcze zatarciu, wówczas realnie groziłaby panu kara bezwzględnego pozbawienia wolności, a więc bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Podobnie, gdyby spowodował Pan nie kolizję, ale wypadek drogowy tzw. ciężki z art.177 par. 2 k.k. – śmiertelny, albo skutkujący dla osoby poszkodowanej śmiercią, kalectwem, albo długotrwałą chorobą, wówczas również musiałby się Pan zmierzyć z perspektywa kary pozbawienia wolności bez jej zawieszenia.

   Jak Pan widzi bez przejrzenia akt sprawy trudno o konkretne prognozy co do grożących Panu konsekwencji.

 6. Janusz pisze:

  Witam serdecznie. Wczoraj miała miejsce sytuacja że złamałem sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Niewiele mi zostało, bowiem kończył się 12 sierpnia, niecałe dwa miesiące no ale pech trafił że po raz kolejny jechałem samochodem dzień po imprezie i miałem promil w organizmie. Narazie jeszcze to do mnie nie doszło, ale co mi za to grozi? Bezwględnę więzienie czy da radę uniknąć tego w jakiś sposób? Jakiś nadzór elektroniczny albo coś? Z góry dziękuje za pomoc i odpowiedź.

  • Witam Panie Januszu, rzeczywiście sytuacje jest bardzo groźna. Zostanie Pan oskarżony o popełnienie przestępstwa ponownego prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości i jednocześnie złamania zakazu sądowego prowadzenia pojazdów orzeczonego poprzednim wyrokiem skazującym, to jest o popełnienie przestępstwa z art.178a par. 4 k.k., co oznacza:
   – bardzo duże ryzyko wymierzenia Panu dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych
   i
   – bardzo duże ryzyko bezwzględnego pozbawienia wolności.

   Więcej na ten temat w artykule Kara bezwzględnego pozbawienia wolności za ponowne popełnienie przestępstwa prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu

   Dodatkowo, jeśli w poprzednim wyroku skazującym Sad wymierzył Panu karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, to grozi Panu odwieszenie tej kary za popełnienie podobnego przestępstwa w okresie próby.

   W szczególnie uzasadnionych przypadkach Sąd może wyjątkowo w Pana sytuacji wymierzyć Panu karę nie izolacyjną – grzywnę, ograniczenie wolności, albo pozbawienie wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania – to na podstawie art. 37 a k.k. i art.69 par 4 k.k. Podobnie w szczególnie uzasadnionych wypadkach Sąd może wymierzyć Panu zakaz prowadzenia pojazdów nie dożywotnio, czyli na okres od lat 3 do 15.

   Jak Pan widzi, Sąd może wydać wobec Pana wyrok, który nie spowoduje osadzenia w ZK i dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów, tylko, gdy przekona pan Sąd, że w tej sprawie zachodzą szczególne, wyjątkowe okoliczności łagodzące. Bez znajomości akt sprawy nie potrafię powiedzieć, czy takie okoliczności u Pana wystąpiły.

   jeśli Sąd wymierzy panu w wyroku skazującym karę bezwzględnego pozbawienia wolności do 1 roku, wówczas może się Pan ubiegać – po uprawomocnieniu się wyroku o jego wykonanie – kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym, w systemie dozoru elektronicznego. Kara nie może przekroczyć 1 roku, ewentualnie suma kar do wykonania (jeśli Sąd odwiesi panu poprzednie zawiasy) nie może przekraczać 1 roku. Więcej na ten temat przeczyta pan w moim poradniku o dozorze elektronicznym na stronie dozór elektroniczny – poradnik prawny

 7. Alicja pisze:

  Witam, piszę w imieniu syna, który ma 20 lat. Wracał około godziny 17 z urodzin kolegi z innego miasta oddalonego o 100 km od domu samochodem (tam wieczorem poprzedniego dnia pił alkohol). Jadąc pękła mu opona więc zjechał na parking. Nie jest pewne, czy policja tam juz stała, czy za nim jechała. Podeszli badania alkomatem, ponieważ wyczuli alkohol. Wykazał on na początku 0,90 promila, a w następnym badaniu 0,84 promila. Zabrano mu prawo jazdy, pojazd został odwieziony na parking policyjny lawetą. Syn skończył 3 klasę technikum, ja utrzymuje się jedynie z alimentów. W poniedziałek ma zgłosić się na przesłuchanie. Jest to pierwsza taka sytuacja syna, nigdy nie był karany. Czego możemy spodziewać się w takiej sytuacji? Jaki wyrok może zapaść, czy są jakieś okoliczności łagodzące?

  • Witam Pani Alicjo, Pani syn prowadził samochód w stanie nietrzeźwości w wieku 16 lat. Ponieważ w dacie czynu nie miał ukończonych 17 lat, to w konsekwencji nie popełnił przestępstwa (te mogą popełnić jedynie osoby, które w dacie czynu ukończyły 17 lat), tylko czyn karalny. W konsekwencji Pani syna czeka nie postępowanie karne, ale postępowanie przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich o czyn karalny – prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. Ma to spore znaczenie, gdyż Sąd nie wymierzy Pani synowi kary, lecz środek wychowawczy, a Pani syn zachowa czystą kartę karną, to znaczy po osiągnięciu pełnoletności ta sprawa nie będzie się za nim ciągnęła, to jest nie będzie widniała w rejestrze karnym dla osób dorosłych. Dzięki temu pani syn nie napotka problemów związanych z karalnością, np. przy poszukiwaniu pracy.

   Co czeka pani syna, to jest jakich konsekwencji może się spodziewać? Po przeprowadzeniu rozprawy, podczas której Sąd przesłucha syna i Panią, Sąd wyda postanowienie, w którym uzna Pani syna za winnego czynu karalnego, tj. prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości i wymierzy mu środek wychowawczy – zapewne prace społeczne lub nadzór kuratora sądowego oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 8. Świetlaną pisze:

  Witam, dzisiaj mąż został zatrzymany za jazdę po pijanemu, 0.67 promila a za godzinę 0.57, jechali samochodem osobowym, i zatrzymania odbył za nie wlonczone światła, później zauważyły że ma alkohol. Pracuję jako kierowca ciężarówki i ma na utrzymaniu mnie i córkę(roczek skończyla). Co można zrobić aby nie zabrali nam prawo jazdy całkowicie, a tylko B?

  • Witam Panią, Pani mąż może starać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego z odstąpieniem przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, ewentualnie o wymierzenie mu tego zakazu na 1 rok. Może również w ramach warunkowego umorzenia postępowania karnego starać się o orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na 1 rok z wyłączeniem spod zakazu samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony z przyczepą (czyli kategorii C i C+E prawa jazdy). Pisze o tym dlatego, że wyniki badania trzeźwości pani męża nieznacznie przekroczyły próg 0,50 promila alkoholu we krwi, od którego zaczyna się przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, a więc Pani mąż ma szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego. Więcej na ten temat w artykule Kiedy kierowca oskarżony o prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości może ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego?

   Pani mąż może również wnosić o wydanie wyroku skazującego w ramach tzw. dobrowolnego poddania się karze (na etapie postępowania przygotowawczego – podczas przesłuchania na Policji, albo na etapie postępowania sądowego, czyli po przesłaniu aktu oskarżenia do Sądu). Wnioskując o wydanie wyroku skazującego poprzez dobrowolne poddanie się karze Pani mąż może wnosić o wymierzenie mu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat z wyłączeniem kat. C i C+E prawa jazdy.

   Proszę pamiętać, że w razie wyłączenie przez Sąd spod zakazu prowadzenia pojazdów kat. C i C+E prawa jazdy pani mąż napotka problemy w uzyskaniu z Wydziału Komunikacji dokumentu prawa jazdy potwierdzającego uprawnienie do prowadzenia pojazdów ciężarowych z przyczepą.

   Na koniec proszę pamiętać, że wszelkie decyzje dotyczące właściwej obrony w sprawie karnej o prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości należy podejmować po przeczytaniu akt sprawy, wykonaniu ich fotokopii lub kserokopii i ustalenia, czy pomiary trzeźwości zostały wykonane przez Policję prawidłowo. Więcej na ten temat w artykule Jak powinno wyglądać badanie trzeźwości kierowcy przez Policję?

 9. Krzysiex pisze:

  Witam, chciałbym się dowiedzieć czy mam szansę na wcześniejsze odzyskanie prawa jazdy jakiś czas temu zatrzymała mnie policja po czym wyszło 0,6 promila w wydychanym powietrzu .Prawo jazdy zatrzymane na okres 3 lat . Nigdy wcześniej nie byłem karany z takiego i jakiegokolwiek innego tytułu. Ż góry dziękuję za odpowiedz

 10. Waldemar pisze:

  Dzień Dobry
  Zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli na mało uczęszczanej drodze niestety w wydychanym pokazało mi 0,4 mg po przewiezieniu na komisariat pokazało 0.32 po 15 min 0,27 . Jestem po zawale i udarze niestety sytuacja prywatna mnie przerosła i wieczorem dnia poprzedniego pozwoliłem sobie wypić w sumie niewiele ( niestety przed przez tydzień nie brałem leków ) a jednak pokazało zawartość alkoholu . Dodam że wcześniej nigdy nie byłem za takie przestępstwo karany i przez ostatnie 5 lat brak jakiegokolwiek mandatu . Jaki wyrok może orzec sąd ?

  • Witam Panie Waldemarze, jeśli zostanie Pan skazany za zarzucane Panu przestępstwo, wówczas najbardziej prawdopodobny wobec Pana wyrok będzie obejmował kare grzywny (jej wysokość będzie w dużym stopniu zależała od Pana dochodów, majątku, zobowiązań finansowych, np. kredytowych i ilości osób na pana utrzymaniu), świadczenie pieniężne 5000 zł. i 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

   Przy podanych przez Pana wyników badania trzeźwości, a więc przy najwyższym wyniku 0,4 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (przy przeliczeniu 0,8 promila alkoholu we krwi) z wyraźną tendencją spadkową – do 0,27 mg/l w trzecim badaniu trzeźwości może się pan ubiegać o wydanie przez Sąd zamiast wyroku skazującego, wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne. Wówczas może się Panu udać przekonać Sąd do np. 1 roku zakazu prowadzenia pojazdów.

   Zanim podejmie Pan decyzję, czy będzie Pan wnosił o wydanie wyroku skazującego na podstawie art.335 lub 387 k.p.k. (czyli o tzw. dobrowolne poddanie się karze), czy o wydanie wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne, powinien Pan koniecznie zapoznać się z aktami sprawy, wykonać ich fotokopię lub kserokopię (ma Pan do tego prawo jako podejrzany), a potem samodzielnie przeanalizować lub zlecić Adwokatowi analizę przeprowadzonych wobec Pana pomiarów trzeźwości przy użyciu analizatora wydechu celem ustalenia, czy zostały one wykonane prawidłowo, tj. zgodnie z instrukcją obsługi analizatora wydechu, zgodnie z wytycznymi toksykologicznymi opracowanymi przez Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie i zarządzeniem Komendanta Głównego Policji nr 496 z późn. zm. Chodzi o zbadanie, czy wyniki pomiarów Pana trzeźwości są wiarygodnym dowodem w Pana sprawie karnej. Pisze o tym dlatego, że funkcjonariusze Policji wciąż popełniają często bardzo poważne błędy w zakresie pomiarów trzeźwości kierowców, które czasami mogą skutkować ich dyskwalifikacją, jako dowodu w sprawie. Ponadto podane przez Pana wyniki nasuwają we mnie wątpliwości w zakresie zbyt szybkiego spadku stężenia alkoholu w Pana organizmie. To zbyt długi temat na warunki tego wpisu, ale wystarczy wskazać, że według toksykologi stężenie alkoholu powinno maleć z prędkości do 0,10 mg/l na godzinę, a więc o wiele wolniej niż u pana.

   • Waldemar pisze:

    Dziękuje bardzo za odpowiedź ,Fakt że funkcjonariusze mieli wielki problem z obsługą „alko testera ” na komendzie , niestety w czasie jak Pan mi odpisywał byłem już na komendzie i składałem zeznania i teraz pytanie czy mogę nadal jeszcze mieć wgląd do swoich akt /czy mogę wykonać ich zdjęcia , niestety na adwokata mnie nie stać więc sam będę walczył . Dodam że w czasie zeznań zgodziłem sie na warunkowe umorzenie

    • Witam panie Waldemarze, po przedstawieniu Panu na Komendzie Policji zarzutu popełnienia przestępstwa stał się Pan podejrzanym, a więc stroną postępowania karnego. Z tego powodu ma Pan prawo zapoznania się z aktami prowadzonej przeciwko Panu sprawy karnej o prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości. Prawo to – do zapoznania się z aktami sprawy, wykonania ich fotokopii lub kserokopii zachowuje Pan do samego prawomocnego zakończenia tego postępowania karnego. Proszę zatem skontaktować się telefonicznie z Policjantem, który Pana przesłuchiwał i ustalić z nim termin, w którym przejrzy Pan akta swojej sprawy.

 11. Robert pisze:

  Witam w roku 2007 zastałem skazany za jazdę po pijanemu wyrokiem w zawieszeniu rok na trzy lata i zakazem prowadzenia pojazdów na okres 6 lat.Moje zapytanie brzmi czy już mam czystą kartotekę i mógłbym odebrać czyste świadectwo o niekaralności.

  • Witam Panie Robercie, według mojej oceny, wyrok skazujący, jaki wobec Pana zapadł w 2007r. za popełnienie przestępstwo prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu już się zatarł, a więc ma Pan czysta kartę karną i może Pan odebrać zaświadczenie o niekaralności z dowolnego punktu Krajowego Rejestru Karnego.

   Okres zacierania się wyroku skazującego za przestępstwo zależy o wymierzonej w wyroku skazującym kary. Kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania ulega zatarciu po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. U Pana kara 1 roku pozbawienia wolności została orzeczony na 3 lata próby, a więc powinna ulec zatarciu po 3 latach i 6 miesiącach od uprawomocnienia się wyroku skazującego, a więc w 2011r. Warunkiem zatarcia się tej kary jest jednak wykonanie orzeczonych w wyroku skazującym, obok kary pozbawienia wolności, środków karnych, czyli zakazu prowadzenia pojazdów. W Pana sprawie zakaz prowadzenia pojazdów został orzeczony na 6 lat. Najprawdopodobniej zostało Panu zatrzymany dokument prawa jazdy w dacie popełnienia przestępstwa i od tego momentu należy liczyć te 6 lat zakazu, co oznacza, że wykonał Pan zakaz prowadzenia pojazdów najpóźniej w 2015r. Proszę się jeszcze upewnić, czy Sąd nie nałożył na Pana w wyroku skazującym za prowadzenia auta w stanie nietrzeźwości innych obowiązków, np. zapłaty kary grzywny czy świadczenia pieniężnego. W takim przypadku warunkiem zatarcia się wyroku jest wcześniejsza zapłata kary grzywny i świadczenia pieniężnego.

   Jeśli będzie miał Pan kłopoty z ustaleniem czy wykonał Pan już wszystkie kary i środki karne orzeczone w wyroku skazującym, to istnieje prosty sposób na ustalenie czy wyrok się już zatarł. Idzie pan do punktu KRK, składa Pan na druku tam dostępnym zapytanie o karalność. Pracownik KRK sprawdza Pana w systemie po imieniu i nazwisku oraz nr PESEL i jeśli ma Pan czysta kartę karna, to wydaje Panu od ręki zaświadczenie o niekaralności. jeśli pracownik KRK poinformuje Pana, że nie może Panu wydać takiego dokumentu, to jest to sygnał, że albo nie zapłacił pan kary grzywny lub świadczenia pieniężnego, albo Pan je zapłacił, tylko przez błąd pracownika Sądu lub KRK nie odnotowano tego w systemie.

 12. Mateusz pisze:

  Witam,
  W listopadzie 2015r. zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli na mało uczęszczanej drodze publicznej będąc w stanie nietrzeźwości . I badanie- 0,87 mg/l, II badanie- 0,81mg/l, III badanie- 0,90mg/l. Upłynęło mi już ponad połowy kary, ponieważ dostałem zakaz prowadzenia na 3 lata jak i orzeczenie wyroku w postaci pieniężnej, które już wpłaciłem. Chcę się dowiedzieć czy jest możliwość skrócenia zakazu poprzez blokadę alkoholową. Badania lekarskie i jak i psychiatryczne od razu porobiłem i zaniosłem do starosty, więc pozostało mi tylko czekać.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 13. Darek pisze:

  Witam 25.02.2017r.zostało mi odebrane prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu w wydychanym powietrzu mialem 0.73mg/l,pozniej było 0.69mg/l i 0.65mg/l.była to godz.ok.7.00 sobota małe natezenie ruchu nikt nie został poszkodowany.Daleko nie ujechalem,ponieważ wpadłem w poślizg,tego ranka byly jeszcze spore oblodzenia na drodze.Do tej pory przez 14lat byłem kierowcą taksówki i nie wsiadałem do tej pory po alkoholu do auta było to moj e pierwsze przewinienie,również nie byłem nigdy karany.Jak wpadłem we wspomniany poślizg to straciłem panowanie nad autem i przewrucilem je na bok jak pisałem wcześniej nikt nie uczestniczył i nikt nie ucierpiał w tym zdarzeniu drogowym.Chciałem zapytać,ponieważ zbliża sie termin mojej sprawy,a został mi wyznaczony obrońca z urzędu,który przez sąd nie został poinformowany o terminie sprawy.Czy mogę odroczyć jej termin nie narażając się na dodatkowe koszty sądowe i jaki wyrok mi może grozić?

  • Witam Panie Dariuszu, odpowiadając na pana pytania:
   1. Jeśli Pana obrońca z urzędu nie został zawiadomiony przez Sąd o terminie rozprawy, to ma Pan prawo wnosić o jej odroczenie, a Sąd powinien Pana wniosek uwzględnić. Proszę się jednak upewnić, gdyż Sądy rzadko zapominają o zawiadomieniu Adwokata o terminie rozprawy.

   2. Nie znając akt Pana sprawy, bazując na podanych przez Pana okolicznościach popełnienia przez Pana przestępstwa prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu, grozi Panu kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania (np. 1 rok pozbawienia wolności na 2 lub 3 lata próby), kara grzywny rzędu 1-2 tys. zł., świadczenie pieniężne 5000 zł i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 3-4 lata.

 14. Janek pisze:

  Panie Mariuszu,

  spodowałem stłuczkę w dużym mieście, właśicwie dojeżdżając już do celu. Lekkie zarysowanie. Z powodu kłopotów osobistych, roztargnienia mam problem z koncentracją.

  Niestety okazało się przy badaniu alkometrem, iż w wydychanym powietrzu jest 0,1 mg alkoholu. Od spożycia minęło kilkanaście godzin, dlatego nie spodziewałem się tego wyniku. Potem tendencja była spadkowa. Pierwsze badanie było kilkadziesiąt minut po zdarzeniu.
  Zabrano mi prawo jazdy. Jestem osobą młodą, nigdy nie karaną, w momencie zdarzenia miałem 0 punktów karnych. Mam rodzinę, dziecko wymaga kontaktu z wieloma lekarzami, więc odebranie mi prawa jazdy będzie niesamowitą uciążliwością.

  Czy ze względu na sytuację osobistą, moje dotychczasowe zachowanie, niekaralność, mogę wnieść o umorzenie postępowania? Jakie kroki mogę podjąć by poprawić swoją sytuację? Co mi grozi w takim przypadku?

 15. Paweł pisze:

  Witam Panie Mariuszu, zostałem zatrzymany za jazdę pod wpływem marihuany i zabrano mi prawo jazdy na okres trzech lat. Czy jest w moim przypadku możliwość skrócenia zakazu do półtora roku? Z tego co wyczytałem jest to możliwe pod warunkiem korzystania z pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową. Jak to wyglada w przypadku narkotyków? Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam.

  • Witam Panie Pawle, przepisy Kodeksu Karnego Wykonawczego nie ograniczają zastosowania skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych przez blokadę alkoholową tylko do zakazu orzeczonego za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. To oznacza, że według językowej wykładni przepisów KKW może się Pan starać o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów poprzez blokadę alkoholową, choć zakaz ten został Panu wymierzony za prowadzenie samochodu pod wpływem środków odurzających.

   Mimo powyższego oceniam, że niezwykle trudno będzie Panu przekonać Sąd do uwzględnienia Pana wniosku o blokadę alkoholową, właśnie dlatego, że to urządzenie – blokada alkoholowa uniemożliwiałaby Panu prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, natomiast w żaden sposób nie zabezpieczy przed odpaleniem silnika w samochodzie, gdyby Pan znajdował się pod wpływem środków odurzających. Tymczasem celem wprowadzenia do Kodeksu Karnego Wykonawczego przepisów o skróceniu zakazu prowadzenia pojazdów przez blokadę alkoholową było umożliwienie sprawcom przestępstw z art.178a par. 1 k.k. prowadzenia pojazdów po upływie połowy zakazu, przy jednoczesnym zagwarantowaniu bezpieczeństwa innym użytkownikom ruchu drogowego bezpieczeństwa, własnie przez to urządzenie, które uniemożliwia uruchomienie silnika pojazdu w razie wykrycia alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu.

 16. Weronika pisze:

  Nazywam się Weronika. Mam 43 lata, jestem mężatka posiadam jedno dziecko. Prowadziłam i prowadzę ustatkowane życie.
  Ukończyłam studia wyższe , potem trzy szkoły podyplomowe, już w trakcie studiów podjęłam prace w Domu Kultury jako instruktor plastyki ,wyjeżdżałam też z dziećmi na kolonie jako opiekun, potem równocześnie zaczęłam Pracować w Urzędzie jako inspektor 17 lat i znów równocześnie w innym Domu Kultury, pracuję tam do tej pory. W pracy zawodowej co roku byłam oceniana jako pracownik bardzo dobry, dobry. W urzędzie obecnie zajmuje się współpraca z organizacjami pozarządowymi, non profit. Nigdy również nie byłam osobą bezrobotną. Posiadam ciągłość pracy i stałe zatrudnienie. Cały czas również działam społecznie jako wolontariusz w Fundacji i Stowarzyszeniach na rzecz lokalnej społeczności. Posiadam dobrą opinię w środowisku.
  Prawo jazdy posiadam od 16 roku życia, jeździłam samochodem codziennie do pracy, w służbowe delegacje i wykorzystywałam go do działalności społecznej, zawoziłam córkę do szkoły muzycznej ,i na próby po dwia, trzy razy w tygodniu w Orkiestrze w innej miejscowości oraz na występy Orkiestry w różnych miejscach. Mąż pracuje w delegacji wiec nie mógł tego za mnie robić.
  Nie miałam nigdy żadnego zdarzenia drogowego , ani nie byłam nawet uczestnikiem zdarzenia, mam 0 punktów karnych i dwa mandaty jeden za złe parkowanie/ i to już bardzo dawno ok.2007/ a drugi dostałam w dniu zatrzymania mi prawa jazdy w wysokości 50 zł. o godz.22.00
  Tego dnia /21.04.2017r./ ok. godz.21.00 podjechałam do koleżanki przy ul. , byłam tam pierwszy raz nie znałam terenu , zaparkowałam samochód w ślepej uliczce / droga wewnętrzna/ równolegle do innego samochodu , wjeżdżając częściowo na trawnik aby umożliwić przejazd innym samochodom.
  Tego dnia też nic nie jadłam, miałam bardzo napięty dzień. Koleżanka dostała nowe mieszkanie poczęstowała mnie winem, z jej okna zauważyłam policję koło samochodu postanowiłam zejść na dół i zorientować się o co chodzi. Na miejscu poinformowano mnie , że najprawdopodobniej musiałam podczas parkowania otrzeć ten drugi samochód, przyjęłam winę na siebie 50 zł. Mandatu i 0 punktów karnych. Po tym całym zajściu byłam bardzo zdenerwowana. Nie wiedziałam co mam robić, wiedziałam przecież , że wypiłam wino. Policjanci z ,,drogówki „ nie badali mnie jednak na trzeżwość , chociaż przecież rozmawiałam z nimi ok.1/2 godz. Rozmawiałam w bliskiej odległości. Pomyślałam sobie , ze jak zostanę tu na noc to ktoś znów zadzwoni po policję aby odholowali ten samochód, albo dostanę kolejny mandat. Wcześniej nie miałam takich zdarzeń .Byłam zdezorientowana. Chciałam zostać u koleżanki na noc, jednak zdawałam sobie sprawę, że nie mogę zostawić na noc samochodu w tym miejscu i poszłam szukać jakiegoś innego miejsca, jednak go nie znalazłam.
  Czułam się dobrze -nie odczuwałam działania alkoholu, było póżno, więc postanowiłam wrócić jednak do domu.
  Jechałam bardzo ostrożnie nie łamiąc ,żadnego przepisu drogowego, ulice były praktycznie puste godz.23.00 ,sama stałam na światłach, wjeżdżając w ślepą uliczkę pod moim blokiem zauważyłam tył policyjnego samochodu, udało mi się prawidłowo zaparkować samochód , zgasić silnik i już miałam wychodzić do domu kiedy podeszła do mnie policjantka i po prosiła o przeprowadzenie badania na trzeżwość. Zostałam zatrzymana pod własnym domem o godz.23.20.Policjantka zeznała ze ok.godz.23.00 został nadany komunikat OMEGA od komendanta Policji , ze nietrzezwa kobieta jedzie takim …samochodem onr rejestracyjnych….., i adres zamieszkania…
  Bardzo żałuje za tak postąpiłam nierozsądnie, nigdy wcześniej mi się nie zdarzały takie sytuacje, jestem postrzegana jako odpowiedzialna osoba. To był niechlubny, nieodpowiedzialny incydent w moim życiu, za który jest mi okropnie wstyd .
  Wcześniej nie byłam karana za żadne przestępstwo. W samochodzie jechałam sama. Samochód jest mi bardzo potrzebny do wykonywania aktywności zawodowej i społecznej.
  Zwracam się z prośbą do Sądu o uwzględnienie złożonego wniosku o warunkowe umorzenie postępowania. Wyrok skazujący spowoduje utratę pracy- jestem pracownikiem samorządowym , wcześniejsze moje doświadczenia zawodowe związane są z praca z dziećmi w tego typu pracy też wymagane jest zaświadczenia o niekaralności.
  Mąż zarabia najniższą krajową mamy na utrzymaniu 12 letnia córkę, która chodzi do dwóch szkół /podstawowej i muzycznej/, borykamy się z problemami finansowymi. Strata pracy uniemożliwiłaby nam utrzymanie rodziny i pogłębienie się problemów finansowych.

  Wyniki z alkomatu:
  0,39; wynik I po zaparkowaniu samochodu pod miejscem zamieszkania
  0,46;wynik II po zaparkowaniu samochodu pod miejscem zamieszkania
  0,54;wynik na komisariacie
  0,52 j/w
  wzrostowe stężenie
  Czy mam szanse na warunkowe umorzenie postępowania?
  do akt sprawy są podpięte pięć opinii z placówek w których działam społecznie, z opisem rekomendacją i piecząkami i podpisami
  jaka kara mnie może czekać ?
  Mam mieć rozprawę na która jest zaproszony prokurator, ja, i policjantka w charakterze świadka
  W momencie zatrzymania zeznałam ze piłam alkohol w ok. 19-20 tak jest w protokole policji ale ja byłam tak zdenerowana ze sama nie wiedziałam co mówie , co różni sie z moim zeznaniem następnego dnia na komisariacie Policji.Rozprawe mam juz 26.06 no i jestem w ogromnym stresie jak to pójdzie. Prosze o komentarz w mojej sprawie. Wniosek o warunkowe jest juz w aktach

  • Witam Pani Weroniko, w mojej ocenie ma Pani szansę na uwzględnienie Pani wniosku przez Sąd i warunkowe umorzenie prowadzonego przeciwko Pani postępowania karnego o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178 a par. 1 k.k., dzięki czemu zachowałaby Pani status osoby nie karanej za przestępstwo. Warunkowe umorzenie postępowania karnego dodatkowo daje Pani szanse na odstąpienie przez Sąd od orzeczenia wobec Pani zakazu prowadzenia pojazdów na okres 3 lat, to znaczy na całkowite odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów, ewentualnie orzeczenie tego zakazu, ale na okres 1 roku lub 2 lat.

   W zapytaniu na blogu podała Pani szereg okoliczności działających na pani korzyść:
   – dotychczasowy, zasługujący na pełną aprobatę sposób życia przed popełnieniem przestępstwa
   – szczególne okoliczności towarzyszące podjęciu przez Panią decyzji o prowadzeniu samochodu pomimo spożytego wcześniej alkoholu
   – stopień zagrożenia, jaki Pani stworzyła swoim zachowaniem – późne godziny wieczorne, małe natężenie ruchu kołowego i pieszych
   – dotkliwe konsekwencje, jakie spotkałyby Panią i Pani rodzinę w razie wyroku skazującego i orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów na 3 lata.

   Rzecz jasna nie wiem, czy zdoła pani przekonać Sąd do warunkowego umorzenia postępowania karnego. W szczególności Sąd może uznać, że całkowite odstąpienie od wymierzenia Pani środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów byłoby zbyt łagodnym potraktowaniem Pani z uwagi na wynik stężenia alkoholu w Pani organizmie (najwyższy – 0,54 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu). Z tego powodu Sąd może uznać za celowe orzeczenie wobec Pani 1 roku albo 2 lat zakazu prowadzenia pojazdów (liczonych od daty odebrania Pani dokumentu przez Policję) nawet przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego.

 17. Przemek pisze:

  Witam w dniu 19.03.2016 zostałem zlapany za jazde pod wplywem marihuany obligatoryjnie orzeczono wobec mnie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. W dniu 23.06.2017 zostałem ukarany z artykułu 87KW na 1rok zakazu prowadzenia pojazdów czyli teoretycznie zakaz minął mi 3 miesiąe temu. Czy prawo jazdy zostaniemi wydane? Czy będę jednak musiał podchodzić do kursu a może wystarczy tylko egzamin? Z gory dziękuję za odpowiedź.

  • Witam, z uwagi na okoliczność, iż Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku, to nie będzie Pan musiał ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy. Jednakże będzie Pan musiał przejść badania psychotechniczne dla kierujących, badania lekarskie oraz odbyć kurs reedukacyjny. Powinien Pan skontaktować się ze swoim wydziałem komunikacji celem ustalenia, czy najpierw musi Pan dostarczyć dokumenty z odbytych badań, a następnie zostanie Panu wydany dokument prawa jazdy, czy dostanie Pan od razu dokument prawa jazdy, a następnie wydział komunikacji zakreśli Panu termin na złożenie w/w dokumentów.

 18. Tomek pisze:

  Witam zostałem skazany na dożywotnie prowadzenie pojazdow mechanicznych w 2011 roku czy po 10 latach mogę starać się o przywrucenie praw do prowadzenia pojazdow ? Jeżeli tak to gdzie muszę pisać lub udać się zaznaczam ze nie pije juz od 6 lat wogule

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   zgodnie z art. 182a kodeksu karnego wykonawczego w przypadku orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych można się starać o jego skrócenie poprzez blokadę alkoholową po 10 latach od dnia obowiązywania zakazu. Jednakże należy podkreślić, że w Twoim przypadku o skrócenie zakazu możesz się już starać po 18 miesiącach, gdyż wyrok w Twojej sprawie jak dobrze podejrzewam uprawomocnił się przed 18 maja 2015 roku. Zgodnie z ustawą, która znowelizowała kodeks karny wykonawczy osoby, wobec których wyrok orzekający zakaz uprawomocnił się przed 18 maja 2015 roku, mogą ubiegać się o tzw. blokadę alkoholową po 18 miesiącach trwania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 19. Bartłomiej pisze:

  Witam,moje pytanie dotyczy zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu ladowym na okres 3 lat za jazde pod wpływem 1,13promila i stad moje pytanie co grozi mi wówczas za jazde motorowerem w trakcie trwania zakazu?CZy istnieje możliwość skrócenia zakazu z 3 lat np. na 2 lata,ale oprócz blokady alkolock z której zostałem oddalony.Dziekuje za odpowiedź.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   niestety według prawa karnego motorower również jest pojazdem mechanicznym. Wobec powyższego jeżeli będziesz się poruszał motorowerem podczas orzeczonego zakazu to popełnisz kolejne przestępstwo z art. 244 czyli złamanie zakazu sądowego, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Podsumowując możesz się jedynie poruszać rowerem, do którego jest zamontowany pomocniczy silnik. Natomiast motorowerem, który wygląda jak skuter i mimo tego, że w dowodzie rejestracyjnym jest wpisany motorower to i tak jest traktowany jako pojazd mechaniczny.

 20. Jacek pisze:

  Witam,

  Chciałbym sie dowiedzieć jakie sa konsekwencje prowadzenia pojazdu bez prawa jazdy. Prawo jazdy miałem zabrane na okres 6 msc za jazdę po spożyciu alkoholu( zakaz sądowy). Zakaz sądowy minął ponad rok temu, ale prawa jazdy noe odebrałem z urzędu miasta z powodu braku badań. Jakie konsekwencje sa podczas kontroli policyjnej w tym przypadku ?
  Bede wdzięczny za odpowiedz

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów w stosunku do Ciebie już minął i wsiądziesz do samochodu bez dokumentu, wówczas popełnisz wykroczenie drogowe polegające na jeździe samochodem bez wymaganego dokumentu. Natomiast jeżeli Starosta cofnął wobec Ciebie uprawnienia do kierowania pojazdami właśnie z powodu niedostarczenia badań lekarskich i wówczas będziesz jechał samochodem to popełnisz przestępstwo jazdy samochodem mimo cofniętych uprawnień do kierowania pojazdami, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 2 oraz obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych z art. 180a KK.

 21. Adrian pisze:

  Witam serdecznie
  2 czerwca zostałem zatrzymany badanie alkomatem pokazało 0.25 a kolejne 0 24 zostało to uznane jako wykroczenie
  Po otrzymaniu wyroku dostałem karę grzgwny 600zł i rok zakazu prowadzenia wszelkich pojazdow mechanicznych
  Czy jest możliwość zmiany wyroku na np.wieksza grzywna krótszy okres bądź możliwość poruszania się np.skuterem 50cc

 22. Ewa pisze:

  Witam,
  mąż jechał do pracy samochodem służbowym i miał kolizję nie z jego winy. Dzień wcześniej byliśmy u teściowej na imieninach. Okazało się ze ma 0,27mg, w drugim badaniu wyszło 0,2mg i w kolejnym 0,14mg. Na jaką karę może liczyć. Czy jest szansa aby zakwalifikować to pod wykroczenie? Dodam że mąż pracuje za najniższą krajową i ma na utrzymaniu mnie i 18 mies. dziecko. Nie stać nas na prawnika. Proszę bardzo o pomoc.

 23. Dawid pisze:

  Dnia 10.07.2017 jechałem samochodem , przejechałem może 100m i złapała mnie policja ,mialem 2,31 za 1 razem a za 3 2,19,od półtora roku mam prawojazdy ale nic żadnego wypadku,co mi grozi ?

  • Adwokat Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam,

   za przestępstwo jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości z art. 178a par 1 k.k. grozi Panu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat, świadczenie pieniężne w minimalnej kwocie 5 tys zł oraz dodatkowo kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności w zawieszeniu. Jednakże w każdej sprawie istnieje szansa na warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości z art. 178a par 1 k.k.. Instytucja to byłaby dla Pana o tyle korzystna, że po pierwsze pozostałby Pan osobą nie karaną za przestępstwo, po drugie zakaz może być orzeczony maksymalnie na dwa lata a po trzecie Sąd nie jest zobowiązany orzekać świadczenia pieniężnego w kwocie 5 tys zł.

   Więcej o warunkowym umorzeniu postępowania karnego znajdzie Pan na:
   http://jazdapopijanemu.pl/wniosek-o-warunkowe-umorzenie-postepowania-karnego-o-przestepstwo-z-art-178a-%C2%A7-1-k-k-z-orzeczeniem-1-roku-zakazu-prowadzenia-pojazdow-mechanicznych/

 24. Natalia pisze:

  Witam
  Mój ojciec został zatrzymany przez Policję do kontroli trzeźwości. Badanie wykazało 0,26mg, po 20min alkomat stacjonarny wykazał 0,21 i 0,22mg. Na przesłuchaniu na komendzie odmówił dobrowolnego poddania się karze. Niestety w 2008r. ojciec był już karany za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, co odnotowano w karcie karnej i dołączono do dokumentacji w obecnej sprawie. Po 5 latach skazanie powinno ulec zatarciu, więc czy w tej sytuacji można starać się o warunkowe umorzenie postępowania? A może ubiegać się o zmianę kwalifikacji czynu na wykroczenie powołując się na niepewność pomiaru?

  • Adwokat Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam,

   niestety ciężko jest stwierdzić na podstawie Pani wpisu dlaczego sprawa o przestępstwo jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości z art. 178a par 1 k.k. sprzed pięciu lat jeszcze nie uległa zatarciu. Może Pani ojciec dla przykładu nie zapłacił kary grzywny w całości. Ciężko jest bez karty karnej taką wątpliwość rozwiać. Niemniej jednak niezależnie od powyższego stężenie alkoholu na najwyższym poziomie 0,26 mg/l oznacza, że Pani ojciec nie popełnił przestępstwa jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości w warunkach recydywy z art. 178a par 4 k.k. z uwagi na niepewność pomiarową alkomatu, którym był badany. Każdy analizator alkoholu stosowany przez polską policję jest obarczony tzw. błędem pomiarowym, który może wynosić nawet 0,03 mg/l. W świadectwie każdego alkomatu na odwrocie, które powinno zostać dołączone jest tabelka z wartością niepewności pomiarowej. Zapewne wynosi ona 0,01 mg/l. Wobec powyższego uwzględniając niepewność pomiarową w sprawie Pani ojca najwyższe stężenie jakie należy przyjąć to 0,25 mg/l a co za tym idzie należy zmienić kwalifikację prawną czynu na wykroczenie jazdy samochodem w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 par 1 k.w., za które grozi zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

 25. Robin pisze:

  Witam,
  prowadzenie pojazdu ciezarowego w stanie nietrzezwosci tzn. okolo 1,7 promila w wydychanym powietrzu malejaca byla po kazdym badaniu ,wyjazd ze wsi na droge dwupasmowa widzialem ich na drodze wiejskiej ale zeby miec wieksza zasluge a dla mnie kare to dopiero zatrzymali na drodze glowniejszej , i teraz prosilbym o pomoc dzien wczesniej byl alkohol do pozna wieczorem i poprawione rano piwem duzo powaznych spraw sie wydarzylo w rodzinie ale to i tak pewnie dla nich nic nie znaczy ,mam zlozyc zeznania na policji jak sie tlumaczyc lub z czym sie nie zgadzac?
  Z gory dziekuje za odpowiedz

  • Adwokat Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam,

   niestety nie mogę Panu doradzać jeżeli nie znam wszelkich okoliczności zdarzenia, które się Panu przytrafiło. Niemniej jednak za to przestępstwo, które Pan popełnił grozi Panu zakaz prowadzenia pojazdów na kres minimum 3 lat, co najmniej 5 tys. świadczenia pieniężnego na Fundusz oraz kara grzywny lub kara pozbawienia wolności w zawieszeniu i prawdopodobnie taką karę zaproponuje Panu prokurator podczas przesłuchania na Policji. Jednakże może się Pan postarać o to aby Sąd wyłączył Panu spod zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. B prawa jazdy, ponieważ zgodnie z art. 42 k.k. taka możliwość istnieje. Sąd jest zobowiązany do orzekania zakazu kategorii, którą popełnił Pan przestępstwo ale nic nie stoi na przeszkodzie aby wyłączyć inne kategorie spod zakazu.

 26. Karol pisze:

  Witam.
  Zostałem zatrzymany do kontroli i pierwsze badanie alkomatem (dodam że bezpośrednio przed badaniem wypaliłem papierosa ) wykazało 0,28 drugie badanie po 15 min wykazało 0,26 , byłem bardzo zdziwiony i zażądałem badania krwi ale mi odmówiono . Zabrali mnie na komisariat i tam zrobiono mi kolejne dwa pomiary alkomatem stacjonarnym które wykazały 0,20 i 0,19 . Nie poddałem się dobrowolnie karze i sprawa trafi do sądu bo się z tymi dwoma pierwszymi wynikami nie zgadzam , owszem wypiłem dzień wcześniej około godz 17,30 do godz 21,30 4 piwa a dodam że zatrzymali mnie tego dnia o godz 15,00 . Moje pytanie brzmi co mogę z tym zrobić czy mam jakies szanse w sadzie na mniejsza kare jestem zawodowym kierowca i mam na urzymaniu 3 dzieci i zone. I jeszcze jedno pytanie czemu odmowili mi badania krwi _

  • Witam, jeżeli nie poddał się Pan dobrowolnie karze, gdyż kwestionuje Pan dwa pierwsze pomiary, to może Pan złożyć do Sądu wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego z zakresu mechaniki i budowy maszyn, w tym analizatorów wydechu, na okoliczność ustalenia jaki błąd pomiaru miał alkomat, którym został Pan zbadany. Biegli z w/w specjalizacji wskazują, że błąd pomiaru może wynosić nawet 0,03 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Gdyby w Pana sprawie Sąd dopuścił taki dowód i biegły wskazałby, że błąd pomiaru jest wyższy niż ten wskazany w świadectwie wzorcowania, to wówczas mógłby Pan złożyć do Sądu wniosek o zmianę kwalifikacji prawnej i opisu czynu z przestępstwa z art. 178a par 1 k.k. na wykroczenie z art. 87 par 1 k.w. W przypadku wykroczenia z art. 87 par 1 k.w. Sąd orzeka karę grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
   Może Pan również – w przypadku gdyby nie kwestionował Pan wyników – złożyć do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Wyrok warunkowo umarzający postępowanie jest wyrokiem korzystniejszym niż wyrok skazujący, gdyż w przypadku warunkowego umorzenia Sąd może odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, lub orzec zakaz na okres 1 roku bądź 2 lat. Ponadto osoba wobec, której Sąd zastosował omawianą instytucję, w świetle prawa pozostaje osobą niekaraną. Więcej na temat warunkowego umorzenia znajdzie Pan w artykule Więcej o warunkowym umorzeniu postępowania karnego znajdzie Pan na:
   http://jazdapopijanemu.pl/wniosek-o-warunkowe-umorzenie-postepowania-karnego-o-przestepstwo-z-art-178a-%C2%A7-1-k-k-z-orzeczeniem-1-roku-zakazu-prowadzenia-pojazdow-mechanicznych/

 27. Anita pisze:

  Witam mąż został zatrzymany do kontroli, wypił wieczorem piwo i z rana wyszło mu na alkomacie 0,2 po 15 minutach troche spadło. Zstrzymali mu prawo jazdy do wyroku sądu, dziś był na przesłuchaniu i powiedzieli że na sprawę może czekać około 2 miesięcy. Pytał 3 policjantów czy może prowadzić samochód do wyroku sądu bez prawa jazdy i każdy mówił coś innego. Według nowych przepisów czy może prowadzić samochód i jaka kara ewentualnie grazi za prowadzenie auta bez prawa jazdy?? Jeszcze pytanie czy na rozprawie sądowej jest szansa na samą grzwne bez zabierania prawa jazdy? Mąż jest zawodowym kierowcom, nigdy wcześniej niebył karany.
  Dziękuje za odpowiedz.

  • Witam Pani Anito, Pani mąż ma szansę na to, by Sąd w wyroku uznał pani męża za winnego popełnienia zarzucanego mu wykroczenia prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu z art.87 par. 1 k.w., wymierzył mu za to wykroczenie grzywnę i jednocześnie odstąpił od orzeczenia wobec niego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wynika to z art.39 par. 1 k.kw., zgodnie z którym w sytuacjach zasługujących na szczególne uwzględnienie Sąd może nie orzekać środka karnego, w tym zakazu prowadzenia pojazdów. Nie będzie to jednak łatwym zadaniem, gdyż badanie trzeźwości Pani męża dało wynik 0,20 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, a więc blisko górnej granicy 0,25 mg/l, po przekroczeniu której kierowca popełnia nie wykroczenie, ale już przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178a par. 1 k.k. Duże znaczenie będzie miało to, jak dobrze uzasadni Pani mąż wniosek do Sądu o dobrowolne poddanie się karze za popełnione przez niego wykroczenie.

   więcej na ten temat znajdzie Pani w artykule Czy Sąd może nie orzekać zakazu prowadzenia pojazdów w razie popełnienia przez kierowcę wykroczenia prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu? oraz w artykule Co Sąd bierze pod uwagę przy wymiarze kary za wykroczenie kierowania autem w stanie po użyciu alkoholu?.

   Co do Pani pierwszego pytania – o to, czy Pani mąż może prowadzić samochód po zatrzymaniu prawa jazdy przez Policję, a przed prawomocnym wyrokiem, to mogę jedynie wskazać, że nie jest to zachowanie zgodne z prawem. Nie chciałbym jednak wchodzić na blogu w ten temat głębiej, by moja wypowiedź opublikowana w Internecie nie została odebrana za nakłanianie do działania niezgodnego z prawem, czy tez za udzielanie kierowcom pomocy do łamania przepisów prawa. Dlatego proszę mi wybaczyć, ale w Internecie nie chciałbym opisywać, co dokładnie grozi kierowcy za prowadzenie samochodu po zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy przez Policję, a przed prawomocnym wyrokiem skazującym.

   • Anita pisze:

    Bardzo dziekuje za odpowiedz. Sprawa skonczyla sie bardzo pomyslnie dla meza, prawo jazdy odzyskane.
    Pozdrawiam serdecznie

 28. Dawid pisze:

  Witam, ze zjazdu z promu (może ze 200 metrow )natrafiłem na kontrolę trzeźwości która wykazała 0.21 w pierwszym badaniu a w drugim 0.19 zostały mi zatrzymane uprawnienia A i B ,co mogę zrobić żeby jak najszybciej odzyskać uprawnienia? Pracuje w delegacji i prawo jazdy są mi niezbędne.

  • Panie Dawidzie, czeka Pana sprawa karna o wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art.87 par. 1 k.w. Jeśli nie kwestionuje Pan faktu popełnienia tego wykroczenia, a więc jeśli się Pan przyznaje do jego popełnienia i zgadza się Pan z wynikami badania trzeźwości, to pozostaje Panu złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze grzywny z jednoczesnym wnioskiem o odstąpienie od orzeczenia wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów – na podstawie art.39 par. 1 k.w.

   Więcej na ten temat przeczyta pan w artykuleOdstąpienie przez Sąd od zakazu prowadzenia pojazdów

 29. Kamil pisze:

  Witam.
  Zostałem zatrzymany przez policję o godzinie ok. 2:00 stałem autem pod domem, postanowiłem po prostu przestawić auto zaledwie 10 metrów, na swoje stałe miejsce, miałem oczywiście niefortunne zdarzenie, że akurat jechali Panowie policjanci i mnie w tym momencie spotkali. Zaparkowałem auto, zostałem zabrany na komendę. Został przeprowadzony najpierw test na alkohol, z racji, że zapaliła się czerwona lampka pojechaliśmy na inny komisariat w celu dokładnej analizy alkoholu w wydychanym powietrzu. Łącznie minęło ok, 30, 40 minut od czasu zatrzymania mnie przez policję do pierwszej próby alkomatem. W wydychanym powietrzu przy pierwszej próbie alkomat wykazał 0,3 mg/l w drugie 0,32 mg/l. Stąd uważam, że gdybym był badany w trakcie zatrzymania posiadałbym na pewno mniej niż 0,26 mg/l. Moje pytanie brzmi czy „WNIOSEK DO PROKURATURY O SKIEROWANIE DO SĄDU WNIOSKU O WARUNKOWE UMORZENIE POSTĘPOWANIE KARNEGO W SPRAWIE O PRZESTĘPSTWO PROWADZENIA SAMOCHODU W STANIE NIETRZEŹWOŚCI Z ART. 178A§1K.K. Z ODSTĄPIENIEM PRZEZ SĄD OD ORZEKANIA ZAKAZU PROWADZENIA POJAZDÓW” ma dużą szansę pomóc mi w sprawie i w jakim momencie najlepiej złożyć ten wniosek. Może lepiej poczekać na wszczęcie sprawy i wybrać wniosek wprost do Sądu. Nadmienię, że jestem osobą młodą, lat 20, prawo jazdy posiadam rok, nie byłem wcześniej karany, pokonałem długość ok 10 m, bez żadnego zamiaru jechania gdziekolwiek dalej, poruszanie się pojazdem miało miejsce na drodze bardzo małego ruchu tuż pod domem. Dziękuję za odpowiedź.

  • Witam Panie Kamilu, w mojej ocenie ma Pan realną a nie tylko teoretyczną szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie o zarzucane Panu przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z odstąpieniem przez Sąd od orzeczenia wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów, ewentualnie z 1 rokiem zakazu prowadzenia pojazdów (liczonym od daty zatrzymania Panu dokumentu prawa jazdy przez Policję).

   Na Pana miejscu złożyłbym jak najszybciej wniosek do Prokuratora o skierowanie do Sądu wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego zamiast aktu oskarżenia, a jeśli Prokurator się na to nie zgodzi i prześle do Sądu akt oskarżenia, to złoży Pan w Sądzie ponownie wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

   Najważniejszymi okolicznościami łagodzącymi w Pana sprawie są:
   1. niewielkie przekroczenie stężenia 0,26mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, od którego rozpoczyna się przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości
   2. przejechanie 10 metrów samochodem pod wpływem alkoholu celem przeparkowania auta.

   Jeśli może Pan potwierdzić tą drugą okoliczność, – przejechanie autem tak krótki odcinek drogi jedynie w celu lepszego zaparkowania samochodu, np. zeznaniami świadka, to powinien Pan złożyć wniosek dowodowy o przesłuchanie tego świadka.

 30. ukarany pisze:

  Witam,
  Zostałem zatrzymany w trakcie przestawiania auta, byliśmy na jeziorem gwałtownie popsuła się pogoda, auto stało pod drzewami, ze względu na zerwanie się silnego wiatru postanowiłem przejechać kawałek dalej oddając się od drzew. Wyjezdzając z parkingu zatrzymała mnie policja do kontroli, alkomat wykazał 0,15 mg drugi pomiar to samo, proszę o informacje co mi grozi? jest możliwość zawnioskowania o wyższą karę pieniężną a nie odbierania prawo jazdy? jakie są szanse?

  • Witam, w mojej ocenie ma Pan realną szansę na to, że Sąd za wykroczenie prowadzenia samochodu po alkoholu wymierzy Panu karę grzywny i nie orzeknie zakazu prowadzenia pojazdów.

   Zgodnie z art.39 par. 1 k.w. Sąd może odstąpić od wymierzenia kierowcy zakazu prowadzenia pojazdów w szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy z uwagi na okoliczności popełnienia wykroczenia kierowania autem po alkoholu i dotychczasowy sposób życia kierowcy wymierzenie zakazu prowadzenia pojazdów nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy byłoby niewspółmierne do wagi popełnionego wykroczenia.

   W mojej ocenie, na Pana korzyść przemawia przede wszystkim powód, dla którego wsiadł Pan za kierownicę samochodu pomimo spożytego wcześniej alkoholu – przeparkowanie auta o kilkadziesiąt metrów by nie został uszkodzony w trakcie burzy oraz niewielkie stężenie alkoholu – 0,15mg/l wydychanego powietrza.

   Powinien Pan:
   1. opisać okoliczności, w jakich doszło do popełnienia przez Pana wykroczenia prowadzenia samochodu po alkoholu w trakcie wyjaśnień na Policji
   2. złożyć wniosek o przesłuchanie świadka – osoby, która była tego dnia z Panem nad jeziorem na potwierdzenie Pana wyjaśnień
   3. złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze grzywny i odstąpienie przez Sąd od zakazu prowadzenia pojazdów.

 31. Ługowska pisze:

  Witam.
  Mòj brat został zatrzymany 11.04 .2017 miał już cofnięte uprawnienia. Od 1 czerwca zostały zaostrzone przepisy.
  Na podstawie jakich przepisów powinien ponieść karę?
  Prokurator wymierzył grzywnę i zakaz prowadzenia pojazdów przez 3 lata. Tak się zastanawiam czy ten zakaz jest słuszny, gdzyz w dniu popełnienia czynu sądy nie orzekały o zakazie? Bardzo proszę o odpowiedź.

  • Witam, z Pani zapytania wynika, ze Pani brat popełnił przestępstwo prowadzenia samochodu pomimo cofnięcia uprawnień w dniu 11.04.2017r. Tymczasem nowelizacja Kodeksu Karnego polegająca na dodaniu art.42 par. 1 a, przewidująca wymierzenie za przestępstwo jazdy samochodem bez uprawnień środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów weszła w życie w dniu 1 czerwca 2017r. W konsekwencji Sąd nie może orzec wobec Pani brata zakazu prowadzenia pojazdów za przestępstwo jazdy bez uprawnień, gdyż musi zastosować wobec oskarżonego przepisy obowiązujące w dniu popełnienia przestępstwa jako łagodniejsze dla sprawcy przestępstwa.

 32. dawid s pisze:

  Witam ze zjazdu z promu(okolo 300m) zostałem zatrzymany na kontrole trzezwosci prowadzona przez policje która wykazała w pierwszym badaniu 0.21 a w drugim po 15 min 0,19 w wydychanym powietrzu zostaly mi zatrzymane prawo jazdy kat AiB .Co moge zrobic by jak najszybciej odzyskac prawa jazdy mialem uprawnienia 5 lat i żadnych mandatow,nigdy nie byłem karany

 33. Marek pisze:

  witam, chciałem zapytac jakiego wyroku mogę sie spodziewać po sprawdzeniu trzeźwości przez ochronę, która zatrzymała mnie na wejściu do budynku w którym miałem zacząć prace podjechałem około 100 m na parkingu ponieważ kolega się źle poczuł i musiałem go zmienić wydmuchałem 0,45 dm3. dobrze sie czułem po 15 minutach spadło do 0,30 dm3 . poprzedniego dnia byłem w tym samym miejscu pracy podany jako kierowca natomiast tego dnia którego to się stało ja podjechałem tylko na parkingu. ochrona uznała mnie za kierowce prawdo podobnie jest monitoring na którym widać że ja wjeżdzam na teren parkingu. prawda jest inna ja tylko podjechałem na parkingu 100m. po przyjeździe policji wydychałem 0,29 dm3. od 10 lat mam prawo jazdy nigdy nie miałem mandatu ani punktów nigdy tez nie byłem karany jestem jedynym zywicielem rodziny mam dwójkę dzieci w wieku 8 i 2,5 roku i trzecie jest w drodze. żona nie ma prawa jazdy. prosze powiedziec co mi grozi.

  • Adwokat Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam,

   jeżeli materiał dowodowy wskazuje na Pana winę i sprawstwo przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości to grozi Panu za to zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat, świadczenie pieniężne w wysokości 5 tys. złotych, kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności w zawieszeniu. I taka prawdopodobnie byłaby kara w przypadku wyroku skazującego.

   Jednakże przy tak niedużym stężeniu jak Pańskie są realne szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego. Instytucja ta jest bardzo korzystna, ponieważ Sąd może orzec maksymalnie zakaz prowadzenia pojazdów na okres 2 lat, 1 roku albo nawet odstąpić od zakazu prowadzenia pojazdów.

 34. Andrzej pisze:

  Witam. W dniu 22.06.2017r ok godz. 20.00 zostałem zatrzymany jadąc samochodem w stanie nietrzeźwości. 1 badanie 2 promile. Do zatrzymania doszło na terenie parkingu za kompleksem handlowym. Na parking ten prowadzą dwie drogi dojazdowe oznakowane zakazem ruchu wszelkich pojazdów za wyjątkiem zaopatrzenia. W praktyce wygląda to tak, że prócz sam0chodów z dostawami do godz. 16.00. oraz personelem sklepów nikt bez zgody administratora obiektu nie ma prawa wjechać. Nadmieniam, że miałem zamiar przestawić auto w inne miejsce (na terenie parkingu opatrzonego w/w oznakowaniem, gdyż nie chciałem aby osoba przychodząca na nocną zmiane widziała mnie pijanym, a żona wraz z ojcem mieli przyjechać po mnie i samochód. Mimo to, że samochód stal na terenie w/w parkingu, samochód został mi odholowany a mnie pop wykonaniu czynności na komendzie, przewieziono na izbę wytrzeźwień. Podczas przedstawiania mi zarzutów wyraziłem gotowośc dobrowolnego poddania się karze. Prokurator zaproponował mi karę 6 lat zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi, świadczenie pieniężne 5000 zł , pozbawienie wolności 1 mies. w zawieszeniu na 3 lata ,oraz publikację przez 14 dni. Ja nie zgodzilem sie na ta propozycję, gdyż wydała mi sie krzywdząca. Moje pytanie jest następujące. Czy przed sądem mogę wnioskować o zachowanie mi uprawnień kat. A uzasadniając tym, że aby wywiązać się z kar finansowych muszę ponownie podjąć dodatkową pracę (jestem emerytem) a z mojej miejscowości nie posiadając własnego środka lokomocji, nie sposób się wydostać (komunikacja publiczna praktycznie nie istnieje) Czy zatrudnić adwokata? Nadmieniam, że nigdy nie byłem karany, nigdy nie otrzymałem punktów karnych. Bardzo proszę o odpowiedź. Na dniach zostanę wezwany na końcowe zaznajomienie się z materiałami postępowania. Pozdrawiam serdecznie. Andrzej

  • Adwokat Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam,

   rzeczywiście propozycja prokuratora jest bardzo wysoka w mojej ocenie nieadekwatna do wagi popełnionego czynu. Niemniej jednak Sąd ma możliwość wyłączenia spod zakazu poszczególne kategorie prawa jazdy w tym kat. A. Sądu musi orzec zakaz na tę kategorię, którą popełniło się przestępstwo.

   Jednakże proszę się zastanowić czy nie warto spróbować na wnioskiem o warunkowe umorzenie postępowania karnego, gdyż z Pana opisu wynika stopniem społecznej szkodliwości był znikomy a stopień Pańskiego zawinienia niski. Jeżeli Sąd podzieli takie stanowisko to może orzec warunkowe zwolnienie np z 1 rokiem zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 35. Magda pisze:

  Witam
  Mojego przyjaciela zatrzymała policja do kontroli drogowej wczoraj (niedziela)o godzinie 7 rano.Droga miejska, zero ruchu ,samochodów gdyż była to niedziela i godzina poranna.w wydychanym powietrzu miał 0,68, drugie 067 a po nie całej godzinie na komisariacie 0,60.Ni był karany wcześniej za takie wykroczenie,oraz nie posiada mandatów,TO był ten jeden raz.Pytanie co ma zrobić jak się zachować, gdyż dziś albo jutro przyjdzie mu aby stawił się na przesłuchanie na policje wtedy dostanie propozycje pewnie poddaniu sie dobrowolnemu karze i grzywnie,co mu grozi jesli sie dobrowolnie podda lub jesli dojdzie do sprawy w sadzie.Dziekuje za odp

  • Adwokat Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam,

   za przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości grozi Pani przyjacielowi zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. Świadczenie pieniężne w kwocie minimum 5 tys zł oraz kara grzywny lub ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności w zawieszeniu. I zapewne taka kara zostanie zaproponowana przez prokuratora czyli 3 lata zakazu i reszta j/w.

   Natomiast Pani przyjaciel może się postarać o warunkowe umorzenie postępowania karnego, ponieważ jest to jedyne wyjście aby zakaz prowadzenia pojazdów nie został orzeczony na 3 lata a na krótszy okres. Co więcej jakby Sąd zastosował tą instytucję to przyjaciel pozostanie osobą niekaraną za przestępstwo a po drugie Sąd nie musi orzekać świadczenia pieniężnego w kwocie 5 tys złotych.

 36. Piotr pisze:

  Witam.
  W dniu dzisiejszym Policja zatrzymała moją żonę (jutro przesłuchanie na komendzie) po pierwszym „dyskusyjnym” wynikiem na urządzeniu bez kontaktu z ustami. Policjant pod dmuchaniu w urządzenie bez kontaktu z ustami puścił żonę, aby jechała dalej, jednak po kilku minutach pojechał za żoną i nakazał dmuchać w urzadzenie z ustnikiem – wynik 0,10mg/l. Odczekanie 15 minut i drugi wynik z tego urządzenia 0,08mg/l. Jechała ok 2 km. od domu o 6 rano. Do zakończenia jazdy do pracy pozostało ok. 600m.
  Proszę o Pomoc, czy jutro zawnioskować o niepewności pomiaru -/+ 0,01, może błędzie pomiaru, czy też poddać się dobrowolnie karze???
  Najważniejsze dla nas jest zatrzymanie prawa jazdy!!!!

  • Adwokat Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam,

   przy najwyższym wyniku 0,10 mg/l nie sposób przyjąć, że Pana żona prowadziła samochód w stanie po użyciu alkoholu. Każdy alkomat jest obarczony niepewnością pomiarową, która według świadectwa wzorcowania wynosi 0,01 mg/l i jest to stwierdzone laboratoryjnie. Natomiast niepewność w warunkach terenowych takich jak badanie alkomatem na drodze niepewność pomiarowa może wynosić nawet 0,03 mg/l, co oznacza, że Pana żona nie popełniła zarzucanego jej wykroczenia.

   Takie okoliczności bada biegły z zakresu budowy maszyn, urządzeń, w tym analizatorów alkoholu i taki wniosek dowodowy Pana małżonka powinna złożyć.

   Jednakże pierwszym dokumentem jaki przyjdzie do Pana żony to prawdopodobnie postanowienie o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy i jeżeli takie wpłynie, wówczas należy złożyć zażalenie i wnosić o zwrot dokumentu prawa jazdy. Wzór takiego zażalenia oraz szerszy opis sytuacji znajdzie Pan w linku poniżej:

   http://www.wzory-pism-procesowych.pl/p-10,Zazalenie-na-postanowienie-Sadu-o-zatrzymaniu-prawa-jazdy-przy-wyniku-0,10-mgl-alkoholu-w-wydychanym-powietrzu.html

 37. Piotr pisze:

  Oczywiście nie zatrzymywanie prawa jazdy nawet na jeden dzień..

 38. Kazimierz pisze:

  Witam
  Mam już wyrok sądu z dnia 27.07.2017 który orzekł na podstawie art 42 par. 2 kk środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych z wyjątkiem pojazdów mechanicznych, dla których prowadzenia jest wymagane prawo jazdy kat B.
  Udałem się do starostwa po odbiór dokumentu prawa jazdy na kat B.
  Otrzymałem tylko ustną informację, że nie mogą mi go wydać i że nawet jak napiszę wniosek decyzja będzie odmowna. Zabraniają im tego przepisy.
  Co mogę w tej sytuacji zrobić, gdzie się odwołać. Czy jest szansa że odwołanie będzie skuteczne?
  A co jeśli zostanę zatrzymany pomimo braku dokumentu prawa jazdy? Jakie konsekwencje mi grożą?

  • Adwokat Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam Pana,

   niestety zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów na którąkolwiek z kategorii nie otrzyma Pan prawa jazdy z kategoriami, na które zakaz nie obowiązuje. Jednakże proponuje aby mimo wszystko złożył Pan wniosek o wydanie dokumentu prawa jazdy i poczekał na decyzję. Jeżeli będzie odmowna, wówczas należy złożyć odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego a jeżeli i to nie pomoże, to trzeba będzie sporządzić skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jeżeli przejdzie Pan tą drogę to może się okazać, że jakiś organ w/w zgodzi się z Pana argumentami i wyda Panu dokument prawa jazdy.

   Natomiast jeżeli wsiądzie Pan do pojazdu, do których uprawnia kat b prawa jazdy, a na którą Sąd nie orzekł zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych to w przypadku kontroli drogowej powinien Pan dostać mandat w wysokości 50 zł za brak dokumentu prawa jazdy.

 39. Agnieszka pisze:

  Witam Panie Mecenasie ,

  Bardzo proszę o pomoc .
  W dniu 04.08.2017 zatrzymano mnie na rutynową kontrolę o godzinie 21.47 .Przy pierwszym badaniu alkomatem było 0,12mg/l , DRUGI POMIAR (po 15 minutach ) to 0,07. Ok.godz 19.40-20.00 wypiłam pół piwa takze byłam pewna ,że mogę po 2godzinach bezpiecznie prowadzić samochód.Prawo jazdy zostało zatrzymane przez policjantów i za 2 dni mają do mnie zadzwonić i ustalić godzinę o której mam złożyć na komendzie zeznania.
  Funkcjonariusz powiedział że po moich zeznaniach zajmie się sprawa Sąd Rejonowy który wyda wyrok.
  Co mogę zrobić żeby nie stracić prawa jazdy ,jestem matką samotnie wychowuje 7letniego syna obecnie bezrobotna utrzymuje siebie i dziecko :(alimenty i pomoc społeczna ) od początku pracowałam jako przedstawiciel handlowy i takie mam doświadczenie zawodowe dlatego tak ważne jest dla mnie zachowanie prawa jazdy .
  Bardzo proszę o pomoc.

  • Witam, z Pani opisu wynika, że popełniła Pani wykroczenie jazdy po alkoholu z art. 87 par 1 k.w., dlatego też jeżeli Pani chce ubiegać się w Sądzie o odstąpienie od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, to możliwość taką daje art. 39 par 1 k.w. Na podstawie tego artykułu Sąd może odstąpić od orzeczenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. W tym celu może Pani złożyć do Sądu, najlepiej na piśmie przed terminem rozprawy, wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny wraz z odstąpieniem od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów na podstawie art. 39 par 1 k.k.
   We wniosku powinna Pani opisać okoliczności popełnienia przez Panią wykroczenia tj. rutynowa kontrola trzeźwości, nieznaczne przekroczenie progu 0,10 mg/l od którego rozpoczyna się odpowiedzialność za wykroczenie jazdy po alkoholu, jak również Pani właściwości i warunki osobiste oraz jakie konsekwencje spowoduje dla Pani orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzania samochodów nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

   Więcej na ten temat znajdzie Pani w artykule Czy Sąd może nie orzekać zakazu prowadzenia pojazdów za wykroczenie kierowania samochodem pod wpływem alkoholu?

 40. Damian pisze:

  Witam
  W dniu wczorajszym ok. godziny 10 zostałem zatrzymany przez policję do rutynowej kontroli podczas której badanie alkomatem wykazało 0,12 w wydychanym powietrzu a po ok. 10 minutach 0,09 a następnie 0,06. Piłem dzień wcześniej wieczorem i nie sadzilem że może mi osobiście wykazać, byłem przekonany że mogę prowadzić. Prowadziłem samochód dostawczy po drodze lokalnej, przez wieś, zostałem zatrzymany rutynowo, a nie np. przez prędkość, nigdy wcześniej nie miałem takiej sytuacji, nie jestem karany, ostatnio nie miałem też żadnych mandatów. Mam własną niedużą działalność i bez prawa jazdy nie jestem w stanie pracować i zarabiać a mam na utrzymaniu żonę która jest w 7 miesiącu ciąży więc za kilka miesięcy będę miał też na utrzymaniu dziecko.
  Byłem dziś na przesłuchaniu na Policji która jest mibardzo przychylna. Sporzadziliśmy zgodny z prawdą i zarazem korzystny dla mnie protokół który ma być przesłany do sądu. Mam dwa pytania.
  1. Czy jest szansa że sąd postanowi że do rozprawy nie zabierze mi prawa jazdy. Czy może tak postanowić sam z siebie czy powinienem wystosować jakiś wniosek w tej sprawie. Każdy dzień bez prawa jazdy jest dla mnie tragedią.
  2. Jaka jest szansa że nie zostanie orzeczony mi środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdu. Dodam że mogę zgodzić się na najwyższą grzywnę byle tylko zatrzymać prawo jazdy.

  • Witam Panie Damianie, zacznijmy od tego, że w mojej ocenie, w podanych przez Pana okolicznościach, tj. przy najwyższym wyniku 0,12 mg/l z tendencją spadkową zawartości alkoholu 0,09 mg/l i 0,06 mg/l nie popełnił Pan wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art.87 par. 1 k.w.

   A o to dlaczego?

   Alkomaty, czyli analizatory wydechu mierzą stężenie alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu z marginesem błędu +/- 0,03 mg/l. Wynika to z wielu opinii biegłych ds maszyn i urządzeń elektronicznych, z którymi się zetknąłem w pracy zawodowej adwokata. Margines błędu pracy alkomatu należy uwzględnić przy ustaleniu rzeczywistego stężenia alkoholu u kierowcy. W Pana przypadku od najwyższego wyniku 0,12 mg/l należy odjąć 0,03 mg/l, co daje wynik 0,09 mg/l, co z kolei oznacza, że nie popełnił Pan wykroczenia kierowania samochodem po alkoholu. Więcej na ten temat przeczyta Pan w artykule Rzeczywista niepewność pomiaru alkomatem

   Bez Pana inicjatywy jest bardzo mało prawdopodobne, że Sąd zwróci Panu dokument prawa jazdy zatrzymany przez Policję. Powinien Pan zatem złożyć wniosek o oddalenie przez Sąd wniosku Policji o zatrzymania pana prawa jazdy. jeśli Sąd już wydał postanowienie o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy, wówczas powinien pomyśleć o zaskarżeniu tego postanowienia zażaleniem. jeśli Pan to przegapił, a więc nie zaskarżył Pan decyzji Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy, wówczas powinien Pan wysłać do Sądu wniosek o umorzenie postępowania i zwrot dokumentu prawa jazdy – po wpłynięciu do Sądu wniosku Policji o ukaranie pana za wykroczenie jazdy pod wpływem alkoholu.

   Kierując do Sądu pisma o zwrot dokumentu prawa jazdy powinien Pan dołączyć opinię biegłego ds maszyn i urządzeń elektronicznych wydaną na Pana zlecenie, która potwierdzi błąd pomiarowy alkomatu sięgający 0,03 mg/l.

   Może Pan wybrać jeszcze inna opcję – nie kwestionować faktu popełnienia wykroczenia prowadzenia auta po alkoholu i złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze grzywny z jednoczesnym nie orzekaniem przez Sąd o zakazie prowadzenia pojazdów – na podstawie art.39 par. 1 k.w.

   Jak Pan widzi ma Pan wiele opcji do wyboru, ale mi, za pośrednictwem Internetu trudno doradzić, która będzie dla Pana najlepsza. Dlatego w takich sprawach warto udać się do Adwokata po poradę opartą na analizie dokumentów i rozmowie z Panem, by wybrać najbardziej skuteczne, pragmatyczne rozwiązanie.

   • Damian pisze:

    Sprawa jest bardzo świeża i dokumenty z Policji zostaną przesłane do sądu jutro bądź w poniedziałek. Pismo do sądu o oddalenie wniosku o zatrzymanie prawa jazdy mam już napisane i złoże najszybciej jak się da. Bardzo zależy mi na tym bo kazdy dzień bez prawa jazdy jest w mojej pracy ogromną stratą i wielkim utrudnieniem. Nie zleciłem opinii biegłego ale w piśmie wspomniałem o tym że takie opinie w sprawach są. Wiele napisałem też o mojej sytuacji rodzinnej i zawodowej. Ogólnie, napisałem wszystko co tylko mogłoby pomóc odzyskać prawo jazdy. Jeżeli to nic nie da będę zaskarżał postanowienie. A potem planuje i tak złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Chce zrobić wszystko co mozliwe żeby odzyskać prawo jazdy.
    Adwokat mówił że jeżeli w tym postanowieniu sąd odda prawo jazdy to jest duża szansa że potem nie orzeknie zakazu prowadzenia pojazdu. Czy to prawda? Pan również spotkał się z taką tendencją?

    • Potwierdzam słowa Pana adwokata, tzn., jeśli Sąd podzieli Pana stanowisko i oddali wniosek Policji o zatrzymanie Pana prawa jazdy nakazując zwrot dokumentu, wówczas należy uznać to za bardzo dobry sygnał. Będzie to świadczyło o tym, że Sąd poważnie rozważa odstąpienie od orzeczenia wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów.

     Proszę tylko pamiętać o 2 kwestiach:

     1. Musi się Pan zdecydować, jaką linię obrony Pan wybierze
     – albo twierdzi Pan, ze nie popełnił wykroczenia prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu z uwagi na błąd pomiaru alkosensora i wnosi Pan o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego z zakresu maszyn i urządzeń elektronicznych celem wykazania, że na skutek błędu pomiaru analizatora wydechu +/- 0,03 mg/l rzeczywiste stężenie Pana alkoholu mogło wynieść nie 0,12 ale 0,09 mg/l
     – albo nie kwestionuje Pan faktu popełnienia wykroczenia prowadzenia samochodu po alkoholu, wnosi Pan o dobrowolne poddanie karze grzywny i nie orzekanie zakazu prowadzenia pojazdów na podstawie art.39 par. 1 k.w.

     2. Jeśli w piśmie do Sądu zamierza Pan podnieść argument o błędzie pomiaru alkomatu do 0,03 mg/l, to taki argument będzie miał małe szanse powodzenia jeśli nie dołączy Pan do pisma prywatnej opinii biegłego z zakresu maszyn i urządzeń na potwierdzenie tej wielkości błędu pomiaru.

     Najlepiej będzie, gdy omówi Pan linię obrony i plan działania w tej sprawie ze swoim obrońcą, a to dlatego, że to Pana obrońca zna najlepiej Pana sprawę i to on najlepiej Panu doradzi, gdyż ja bazuję tylko na Pana opisie i nie znam tak dobrze, jak Pana obrońca, okoliczności pana zatrzymania przez Policję i sytuację, w jakiej się Pan znalazł na skutek zatrzymania prawa jazdy przez Policję.

 41. Tomek pisze:

  Witam. Rok temu w lipcu zostałem zatrzymany pod wpływem alkoholu. Zabrano mi prawo jazdy, sprawa trafiła do Sądu. Do tej pory nie zostala wyznaczona rozprawa, nie otrzymałem żadnej korespondencji z Sądu, twierdzą, ze mają dużo spraw i każą czekać. Czy Sąd może tak długo prowadzić sprawę? Czy rozprawa nie powinna byc juz wyznaczona? czy po roku sprawa się jakoś przedawnia czy mam nadal czekac?

  • Witam Panie Tomku, w żadnej ustawie – Kodeksie Karnym, Kodeksie Postępowania Karnego, Kodeksie Wykroczeń, Kodeksie Postępowania w Sprawach o Wykroczenia, Prawie o Ustroju Sądów Powszechnych, Prawie Drogowym – jednym słowem nigdzie nie znajdzie Pan przepisu zobowiązującego Sędziego do wyznaczenia rozprawy w sprawie o przestępstwo czy wykroczenie prowadzenia auta pod wpływem alkoholu w konkretnym czasie po wpłynięciu do Sądu aktu oskarżenia. Jedynym sposobem na przyspieszenie wyznaczenia rozprawy głównej jest ponawianie pism – próśb o skierowanie sprawy na rozprawę.

   Co do przedawnienia karalności kierowania samochodem pod wpływem alkoholu:
   1. w sprawie o wykroczenie prowadzenia auta w stanie po użyciu alkoholu – wykroczenie przedawnia się po 3 latach od popełnienia wykroczenia
   2. w sprawie o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości – przestępstwo przedawnia się po upływie 15 lat od popełnienia tego przestępstwa

 42. Tomek pisze:

  Witam
  Jestem z zawodu nauczycielem, wczoraj wieczorem jechałem samochodem pod wpływem alkoholu, nie miałem jednej sprawnej żarówki i z tego powodu zostałem zatrzymany. Policja sprawdziła trzeźwość i wykazało mi za pierwszym razem 0,8 promila potem 0,74. Zatrzymano mi prawo jazdy na 3 lata powiedział policjant, poinformował o karze finansowej ok. 5000 zł i sprawie w sadzie.
  Boję się, że dostanę wyrok i to mnie wyeliminuje z zawodu(staż 25 lat). Żona to też na-l, mamy 3 dzieci – 2 na studiach, 1 choruje na epilepsję.
  Jak mam rozegrać wstępne przesłuchanie?
  Czy sąd musi informować pracodawce o wyroku?
  Wcześniej nie byłem karany, nie miałem wypadku.
  Co zrobić aby zachować pracę? Bardzo mi na niej zależy

  • Witam panie Tomku, z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że Sąd nie zawiadomi Pana pracodawcy (szkoły) o toczącym się przeciwko Panu postępowaniu karnym o prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, jak również nie zawiadomi Pana pracodawcy o wydanym w sprawie wyroku, nawet jeśli będzie to wyrok skazujący. W dotychczasowej praktyce zawodowej zetknąłem się tylko kilkukrotnie z sytuacją, gdy Prokurator zawiadomił przełożonego osoby podejrzanej o przestępstwo o postawieniu zarzutu popełnienia przestępstwa. Dotyczyło to tylko osób ze służb mundurowych – Policjantów, żołnierzy, Strażników Miejskich. Stąd mój wniosek, że Pana szkoła prawdopodobnie nie dowie się od Prokuratora i Sądu o Pana sprawie Karnej.

   By zachować pracę musi Pan pozostać osobą nie karaną za przestępstwo umyślne – tak wynika z Ustawy karta Nauczyciela. zgodnie z art.26 ust. 1 pkt 3 Karty Nauczyciela stosunek pracy z nauczycielem wygasa z mocy prawa w razie prawomocnego skazania za przestępstwo umyślne.

   Przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem umyślnym. Dlatego prawomocny wyrok skazujący pana za to przestępstwo spowoduje wygaśnięcie Pana stosunku pracy ze szkołą.

   W razie wyroku o warunkowym umorzeniu prowadzonego przeciwko Panu postępowania karnego nie nastąpi opisany wyżej skutek, to znaczy nie wygaśnie pana stosunek pracy w szkole, gdyż zachowa Pan status osoby nie karanej za przestępstwo.

   Powinien Pan podczas przesłuchania na Policji złożyć przygotowany wcześniej wniosek do Prokuratora o skierowanie przeciwko Panu nie aktu oskarżenia, ale wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego – jeśli oczywiście nie kwestionuje Pan faktu popełnienia przestępstwa. Wiecej na temat wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego przeczyta pan w artykule Wniosek do Prokuratury o skierowanie do Sądu wniosku o wrunkowe umorzenie postępowania za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu

   Jeśli Prokurator nie uwzględni Pana wniosku i wyśle do Sądu akt oskarżenia, wówczas powinien Pan wysłać do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

 43. Aleksandra pisze:

  Czy nie znając sygnatury można telefonicznie uzyskać informacje z sądu o tym czy zostało już wydane postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy w naszej sprawie?

  • Witam pani Aleksandro, aby ustalić telefonicznie w Sądzie czy Sąd wydał postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy należy zadzwonić do Sądu do biura obsługi interesanta, albo bezpośrednio do Wydziału Karnego Sądu, podać imię i nazwisko kierowcy, któremu Policja zatrzymała prawo jazdy. Pracownik Sądu ustali sygnaturę Ko, czyli sygnaturę sprawy z wniosku Policji o zatrzymanie prawa jazdy po imieniu i nazwisku kierowcy obwinionego o popełnienie wykroczenia, za które zostało mu odebrane prawo jazdy.

 44. Ewa pisze:

  Dzień dobry,
  syn w środę przed wejściem do pracy na ochronie wydmuchał 0,14 mg /l. Została wezwana policja – syn wydmuchał 0,10 i 0,08 mg/l . Dzień wcześniej syn spożywał alkohol , przed wyjazdem do pracy zbadał się domowym alkomatem który wykazał 0,00 . Przekonany , ze nie ma już alkoholu i czuł się dobrze, pojechał do pracy 3 km i się przyznał do tego, samochód postawił na parkingu przed praca jak zawsze. Badanie przez ochronę syn przechodzi codziennie od dwóch lat bo tyle pracuje , jest mechanikiem i tez wyjeżdża na serwisowanie 24H . Policja zatrzymała Prawo Jazdy i zabrała syna na komisariat tam trzecie badanie wykazało 0,00. Postawiono synowi zarzut z art. 87 & 1 , syn przyjął propozycje policji o dobrowolnym przyjęciu kary tj, 500 zł grzywny i 6 miesięcy zakaz prowadzenia pojazdów. Taka kara miała być prezentem od policji.
  Mam wątpliwości czy :
  1. Policja mogła zatrzymać PJ jeżeli syn nie był przy samochodzie ?
  2. Czy w tym wypadku nie ma zastosowania art 39 & 1?
  3. Czy sąd przychyli się do tej kary, czy może wydać wyższy wyrok?
  Czy w tej chwili, kiedy syn czeka na wyrok z sądu, można jeszcze coś zrobić ? Dodam, ze brak PJ uniemożliwia synowi prace.Proszę o pomoc.
  Z poważaniem . Ewa Włodarczyk

  • Witam Pani Ewo, odpowiadając na Pani pytania:

   1. Policja miała prawo zatrzymać Pani synowi dokument prawa jazdy, jeśli dowody zgromadzone przez Policję wskazywały na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez Pani syna wykroczenia kierowania samochodem w stanie po użyciu alkoholu z art.87 par. 1 k.w. Nie ma tu znaczenia, czy kierowca zostanie złapany przez Policję „na gorącym uczynku”, a więc w trakcie prowadzenia auta.

   2. Przy każdym wykroczeniu prowadzenia auta pod wpływem alkoholu Sąd może na wniosek obwinionego lub jego obrońcy zastosować art.39 par. 1 k.w. i na tej podstawie odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, jeśli argumenty wskazane przez obwinionego przekonają Sąd, że w sprawie zachodzi szczególny przypadek, a wymierzenie kierowcy zakazu prowadzenia pojazdów nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy byłoby zbyt surową sankcją za popełnione wykroczenie

   3. Prawdopodobnie Sąd uwzględni wniosek Policji o wymierzenie Pani synowi zakazu prowadzenia pojazdów na 6 miesięcy, jeśli Pani syn poprze stanowisko Policji. Jest mało prawdopodobne, by Sąd rozważał dłuższy zakaz prowadzenia pojazdów dla Pani syna.

   4. Pani syn może wysłać do Sądu pismo – wniosek o dobrowolne poddanie się karze grzywny i jednocześnie wnieść o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów – jeśli chce wycofać się z porozumienia zawartego z Policją w zakresie kary grzywny lub zakazu prowadzenia pojazdów. Więcej na ten temat znajdzie Pani w artykule Wniosek o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów za wykroczenie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu

 45. Andrzej pisze:

  Witam Panie Mecenasie. W swojej sprawie , przypomnę kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości, dziś z sądu otrzymałem wyrok nakazowy. Teraz wraz ze swoim obrońcą muszę podjąć decyzję w ciągu 7 dni, czy się na niego zażalić. Kiedy przeczytałem jaka kare przewidział dla mnie sąd to mnie zemdliło. Grzywna 3000 zł, świadczenia 5000 zł, koszty postępowania 660 zł i zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi na okres 5 lat. Przypomnę, że przestawiałem samochód na parkingu , wtedy zostałem zatrzymany z wynikiem 3 promili. Moje pytanie jest takie, czy zgodzić się na ten wyrok, czy jednak walczyć w sądzie . Zdaniem mojego obrońcy jest to ryzykowne, gdyż mogę otrzymać wyrok większy. Proszę o poradę. Z góry dziękuję i pozdrawiam

  • Przyjąć wyrok nakazowy, czy złożyć sprzeciw? Zostać przy 3 latach zakazu czy zaryzykować, gdyż wyrok może być surowszy? To najtrudniejsze pytania w takiej sprawie jak prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Bez znajomości akt sprawy nie potrafię na nie odpowiedzieć, gdyż mógłbym Panu źle doradzić. Tu musi się Pan zdać na swojego obrońcę, który zna akta Pana sprawy i Pana sytuację.

   Proszę pamiętać, że może Pan złożyć sprzeciw od wyroku nakazowego, jeśli potrzebuje Pan więcej czasu niż 7 dni na przemyślenie właściwej strategii, gdyż może Pan cofnąć sprzeciw od wyroku nakazowego najpóźniej na rozprawie/

 46. Tomek pisze:

  Witam, dostałem zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych za jazdę po alkoholu w lipcu 2015. W styczniu 2017 odwołałem się o skrócenie zakazu do formy zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych niewyposażonych w blokade alkolock. Z tą blokadą muszę jeździć do lipca 2018 i potem moje prawo jazdy zostaje przekształcone na zwykłe już. W takiej sytuacji kiedy mógłbym się spodziewać tzw”niekaralności” ? Kiedy mógłbym się zgłosić po takie zaświadczenie bym już nie widniał jako osoba karana ?

  • Odzyska Pan czysta kartę karną po zatarciu wyroku, a więc w Pana przypadku po zakończeniu trzyletniego zakazu prowadzenia pojazdów, a więc w lipcu 2018r. Wówczas powinien Pan pójść do dowolnego Sądu z punktem KRK, złożyć zapytanie o karalność i od ręki powinien Pan otrzymać zaświadczenie o niekaralności.

 47. krystian pisze:

  Witam zostałem zatrzymany w niedziele miałem w wydychanym na samym początku 0,11 mg/l 0,12 mg/l i 0,10 mg/l. Pytanie ile grozi i czy mógł bym jakos odzysać prawojazdy.

  • Witam Panie Krystianie, na to pytanie są dwie odpowiedzi: teoretyczna i praktyczna:

   1. teoretycznie za wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu grozi Panu grzywna do 5000 zł. i zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

   2. praktycznie, przy wyniku badania trzeźwości rzędu 0,11-0,12 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (pod warunkiem, że nie ma Pan podobnych wykroczeń lub przestępstw na swoim koncie) Sądy wymierzają standardowo grzywnę rzędu 1-2 tyś zł. (to zależy od Pana dochodów i majątku) oraz zakaz prowadzenia pojazdów na 6-8 miesięcy. Podkreślam standardowo, czyli zazwyczaj.

   Może Pan wnioskować do Sądu o ukaranie Pana samą grzywną i odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów na podstawie art.39 par. 1 k.w., co przy Pana niewielkim wyniku jest możliwe. Więcej na ten temat w artykule Czy za wykroczenie jazdy samochodem po alkoholu grozi utrata prawa jazdy?

   Może Pan również zakwestionować, że w ogóle popełnił Pan wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z uwagi na tzw. błąd pomiaru analizatora wydechu, który zdaniem wielu biegłych z zakresu maszyn i urządzeń wynosi +/- 0,03 mg/l alkoholu Więcej na ten temat przeczyta Pan w artykule Rzeczywista niepewność pomiaru analizatora wydechu Alco-Sensor IV

 48. Kataryna pisze:

  Witam zostały mi zabrane prawa jazdy na okres 3 lat 17&1czy z tego paragratuluję mogę z korzystać po uplynieciu połowy kary o staranie się o szybsze podejscie pod egzamin?

  • Witam, jeśli Sąd wymierzył Pani zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, to po półtora roku może Pani się starać o zmianę tego zakazu, a mianowicie o zezwolenie na prowadzenie samochodu wyposażonego w blokadę alkoholową.

 49. Michał pisze:

  Witam ,dostałem takie pismo z sadu co z nim trzeba zrobić ,proszę o wyjaśnienie ;;;;;;

  ”Doręczenie odpisu aktu oskarżenia wraz z wezwaniem do złożenia wniosków dowodowych”

  Stosowanie do zarzadzenia Prezesa Sadu ,Sad dorecza panu jako oskarżonemu odpis aktu oskarżenia z dnia 23 października 2017 r.wniesionego przez Prokuraturę Rejonowa oraz wzywa pana do złożenia wnioskow dowodowych w terminie 7 dni od daty nimniejszego aktu oskarżenia.

  • Witam Pani Michale, pismo, które Pan odebrał ma charakter informacyjny. Został Pan bowiem poinformowany przez Sąd, że z podejrzanego o przestępstwo stał się Pan oskarżonym. Na piśmie jest również informacja o sygnaturze (a więc numerze sprawy), stąd też w pismach do Sądu proszę podawać tą sygnaturę.

   Został Pan również pouczony o prawie do złożenia odpowiedzi na akt oskarżenia, a więc złożenia pisma, w którym może się Pan ustosunkować do zarzucanego Panu przestępstwa. Został Pan również pouczony o prawie do składania wniosków dowodowych, a więc wniosków o przeprowadzenie przez Sąd czynności dowodowych, np. przesłuchanie wskazanych przez Pana świadków. Gdy chodzi o wskazany w piśmie termin 7 dni, to proszę pamiętać, że w procedurze karnej (inaczej niż w sprawach cywilnych) Sąd nie może nie uwzględnić Pana wniosku dowodowego z tej przyczyny, że wniosek został złożony po terminie 7 dni.

   Tak czy inaczej nadszedł czas, w którym ostatecznie powinien Pan podjąć decyzję, czy zamierza Pan przyznać się do popełnienia zarzuconego Panu przestępstwa i w konsekwencji wnosić o wydanie wyroku skazującego, albo warunkowo umarzającego postępowanie karne, czy też ma Pan zamiar wnosić o uniewinnienie, w związku z tym składać wnioski dowodowe. Nie znając Pana sprawy, bez wglądu w Pana akta więcej nie mogę Panu doradzić.

 50. Krzysztof pisze:

  Witam Panie Mariuszu, 29-10-2017 zmarł mi tato dzień później wypiłem ze szwagrem większą flaszeczke 31-10 w tak zwanej akcji znicz wydmuchałem 0.30 później miałem 0.20 poddałem się dobrowolnie karze dostałem 5000zl karę pozbawienia wolności 3 miesiące na 3 lata i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 3 lata, mam miałem trzy kategorie prawa jazdy b, c, t, mieszkam z matką 65 lat i z babcią 92 lata do pracy mam 15 km. Do większego miasta mam 30 km. Tak że bez auta komunikacji żadnej. Moje pytanie jest takie czy mógłbym odwołać się do sądu z apelacją o zakazie prowadzenia kategorii c,t na dłuższy okres a kategorie „b” odzyskać? Bo bez niego nie dojadę do pracy to mnie zwolnią kary nie zaplace i w rezultacie pójdę siedzieć. Proszę o pomoc, pozdrawiam.

  • Witam Panie Krzysztofie, wprawdzie może Pan starać się, nawet w apelacji, o zmianę wyroku poprzez wyłączenie kat B prawa jazdy spod zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, ale to będzie wręcz niemożliwe do osiągnięcia. Według jednolitego orzecznictwa Sądu Najwyższego wyłączenie kategorii prawa jazdy spod zakazu prowadzenia pojazdów nie powinno dotyczyć tego rodzaju pojazdów, który kierowca prowadził w stanie nietrzeźwości. Jeśli zatem został Pan zatrzymany przez Policję na kierowaniu samochodem osobowym, to wręcz niemożliwe jest wyłączenie spod zakazu prowadzenia pojazdów właśnie samochodów osobowych.

   Doradzam Panu natomiast by zastanowił się Pan nad apelacją ukierunkowaną na zmianę zaskarżonego wyroku poprzez warunkowe umorzenie postępowania karnego i zmniejszenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych z 3 lat do 1 roku. Bez znajomości Pana sprawy i akt sądowych trudni mi szacować Pana szansę na uwzględnienie takiej apelacji, ale znajduję sporo argumentów za takim rozstrzygnięciem, w szczególności niewielkie stężenie alkoholu, szczególne okoliczności związane ze śmiercią Pana ojca, konsekwencje utraty prawa jazdy na 3 lata.

 51. Jan pisze:

  Dzień dobry,
  Proszę o pomoc w sprawie procedury „odzyskania” prawa jazdy.
  Moja sytuacja wygląda następująco:
  – 6.08.2015 roku zostałem zatrzymany do kontroli i miałem w organizmie 0,8 promila.
  – poddałem się dobrowolnie karze – 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów i grzywna 5.000 zł.
  – w 2016 r. otrzymałem skierowanie od Starosty na badania lekarskie i psychologiczne, z których uzyskałem pozytywne zaświadczenie.
  – 3 letni termin zakazu prowadzenia pojazdów mija 6.08.2018 r.

  Aby odzyskać prawo jazdy muszę odbyć kurs reedukacyjny w WORD (skierowanie od Starosty) oraz zdać egzamin. Wobec powyższego mam pytania:
  1. W jakim terminie Starosta powinien skierować mnie na kurs reedukacyjny?. Czy dopiero po 3 latach czy mogę wnioskować wcześniej np. teraz?.
  2. Jeżeli jest możliwość wcześniejszego odbycia kursu, to czy przed zakończeniem kary (tj. 06.08.2018 r.) mogę się zapisać na kurs prawa jazdy i przystąpić do egzaminu? Jakie ewentualnie dokumenty musiałbym posiadać lub jakie zgody i jakich instytucji uzyskać?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Panie Janie, na kurs reedukacyjny może Pan iść przed upływem 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów. Proszę nie czekać na otrzymanie skierowania ze Starostwa lecz samemu zwrócić się do Starostwa o wydanie skierowania na kurs reedukacyjny.

   Do egzaminu na prawo jazdy może Pan przystąpić po upływie zakazu prowadzenia pojazdów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *